BANSKÁ BYSTRICA . Preventívna činnosť má byť hlavným opatrením na zníženie požiarovosti v dôsledku vypaľovania trávnatých porastov v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK). Ako na dnešnej tlačovej besede uviedol vedúci oddelenia požiarnej prevencie Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Banskej Bystrici Miroslav Podhradský, hasiči oslovia obecné a mestské úrady, budú spolupracovať s dobrovoľnou požiarnou ochranou a taktiež plánujú hliadkovať v teréne za pomoci polície a príslušníkov obecných policajných útvarov.
Na prvom mieste prevencia
Podľa Podhradského je ich prvoradou aktivitou preventívna činnosť v spolupráci s obecnými úradmi, kde vysvetľujú, že vypaľovanie tráv je zakázané a hrozia tam jednak materiálne škody, ale dochádza každoročne aj k ohrozeniu života a zdravia obyvateľov, ktorí to robia
. „Budeme sa snažiť aj prostredníctvom spolupráce s dobrovoľnou požiarnou ochranou nejakým spôsobom apelovať na obyvateľov, aby sa tomu predišlo,“ povedal vedúci požiarnej prevencie a dodal, že druhým dôležitým nástrojom bude vykonávanie hliadkovacej činnosti. „Hliadkovaciu činnosť budú vykonávať nielen naši príslušníci, ale v tých najexponovanejších oblastiach požiadame o spoluprácu príslušníkov policajného zboru, ale aj zamestnancov mestských a obecných polícií,“ doplnil Podhradský s tým, že v tých najkritickejších obciach budú žiadať starostov o ďalší monitoring a hliadkovanie za pomoci miestnych občanov.
Hliadkovaciu činnosť budú vykonávaná hlavne v čase poobedňajších hodín v priebehu pracovného týždňa a počas víkendov. Páchateľom fyzickým osobám za vypaľovanie tráv hrozí pokuta na mieste do výšky sto eur, ale v prípade priestupkového konania je to až do výšky 331 eur.
Neúprosná štatistika
V roku 2017 eviduje KR HaZZ v Banskej Bystrici na území BBSK až 344 požiarov, ktoré vznikli následkom vypaľovania trávy a suchých porastov. „Oproti roku 2016 je to nárast o 162 prípadov, čo predstavuje 90 percent,“ spresnil vedúci oddelenia operatívno-technického KR HaZZ v Banskej Bystrici Erik Piater a dodal, že počet požiarov bol najvyšší za posledných päť rokov.
Najviac požiarov, ktoré vznikli v dôsledku vypaľovania trávy a suchých porastov bolo zaznamenaných v minulom roku v mesiaci marec – 208 prípadov, čo činí až 60 percent z celkového počtu požiarov v tejto kategórii. „Z hľadiska územnosprávneho členenia najviac požiarov v dôsledku vypaľovania trávy a suchých porastov vzniklo na území okresov Rimavská Sobota (68 prípadov) a Revúca (64 prípadov), ale štandardne sa vysokým podielom na tomto počte podieľajú aj okresy Detva, Lučenec a Brezno,“ uviedol Piater a dodal, že v minulom roku bola pri požiari 23. marca 2017 v obci Budiná usmrtená aj osoba. „Príčinou usmrtenia bolo zlyhanie srdca u muža vo veku 77 rokov bez priameho súvisu s požiarom,“ doplnil.