BANSKÁ BYSTRICA. V Mestskom parku odstránili niekoľko desiatok stromov, pričom rozsah výrubu mnohých obyvateľov zaskočil.
Viacerí na výrub negatívne zareagovali na sociálnych sieťach. Problémom sa tento týždeň zaoberala aj komisia životného prostredia pri mestskom zastupiteľstve. Jej predseda Pavol Katreniak konštatoval, že členovia komisie požiadali prednostu mestského úradu, aby na nasledujúcom zasadnutí komisie 16. apríla predstavil projekt revitalizácie Mestského parku. „Do 31. októbra by sa mala namiesto vyrúbaných stromov zrealizovať náhradná výsadba a keďže projekt revitalizácie parku nepoznáme, je zatiaľ otázne, akým spôsobom sa náhradná výsadba uskutoční,“ dodal.
Na výrub stromov podľa neho existovali dve povolenia - jedno povoľovalo výrub 97 stromov, druhé 24. Zatiaľ podľa neho nemajú informácie, že by niektorý zo stromov vyrúbali protiprávne. Výrubom sa však podľa neho bude zaoberať aj ministerstvo životného prostredia, keďže jeden z obyvateľov Banskej Bystrice tam adresoval svoj podnet.
„Vedel som, že sa takýto výrub plánuje, no prekvapilo ma, že išlo o tak veľa stromov. Park je odrazu presvetlený, no už to nie je ten park, na ktorý sme boli zvyknutí, “ upozornil nás obyvateľ mesta, ktorý býva v blízkosti parku.
Stromy posúdili dendrológovia
Hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková informovala, že odbornou expertízou boli posúdené dreviny z hľadiska zdravotného stavu a stability, keďže staré stromy často spôsobovali pád konárov. Tým mohli ohroziť aj ľudí, ktorí sa v parku pohybovali.
„Na každý jeden strom je vydané právoplatné rozhodnutie o výrube a patričnej náhradnej výsadbe. Zdôrazňujeme, že mestský park je verejné miesto a mesto nesie veľkú zodpovednosť za bezpečnosť návštevníkov. Následným krokom budú orezy drevín, ktoré sa vykonávajú každoročne vo vegetačnom období,“ dodala.
Náhradná výsadba
Dodala tiež, že odborníci schválili aj náhradnú výsadbu za vyrúbané dreviny, ktorá musí byť zrealizovaná do dvoch rokov.
Výrub v každej jednej časti parku je podľa mesta opodstatnený kvôli prehnitým kmeňom, či drevokazným hubám. „Väčšina rúbaných drevín preukazuje dutiny a praskliny v celej dĺžke stromu. Niektoré dreviny preukazujú dutiny od výšky 90-120 centimetrov výšky stromu . Dreviny sa zvonka javili ako zdravé , no vďaka 5-7 centimetrom lyka a kôry po obvode kmeňa sa mohli kedykoľvek zrútiť a poškodiť zdravie alebo majetok ľudí,“ dodala.
Chcú ho obnoviť
Cieľom mesta je podľa jej slov park obnoviť a revitalizovať: „Za týmto účelom bola spracovaná projektová dokumentácia, ktorú mesto konzultuje s Krajským pamiatkovým úradom. Zároveň sme v štádiu príprav podania žiadosti na čerpanie nenávratného finančného príspevku,“ dodala s tým, že revitalizácia mestského parku sa zameria na terénne úpravy, obnovu miestnych komunikácií, výmenu mobiliáru, osvetlenia a podobne.
Miléniový park je často navštevovaný
Park je významným pamiatkovo chráneným areálom. Naši predkovia ho vybudovali v 19. storočí pri príležitosti 1000. výročia príchodu Maďarov do Karpatskej kotliny, pričom podobné parky sa v tom čase budovali v rámci celého Uhorska. Banskobystričania mu neskôr za socializmu hovorili aj Leninov park.