BANSKÁ BYSTRICA. Zatiaľ čo väčšina ľudí oslavuje Vianoce a Nový rok, pre Blanku Vaňovú z Banskej Bystrice sa už v tom čase začína veľkonočná štafeta. Vianoce a Veľkú noc totiž delia približne tri mesiace, čo pri tejto mravčej práci vôbec nie je veľa „Kraslice síce zdobím celoročne, keď si potrebujem prevetrať hlavu, no hlavný nápor začína práve okolo Vianoc. Vtedy už idem naplno, aby som do Veľkej noci stihla všetkých uspokojiť,“ hovorí vyštudovaná prekladateľka a tlmočníčka.
Nie je to však pre ňu žiadna záťaž, lebo ako zvykne hovoriť, pri tejto činnosti si najlepšie oddýchne. Zvyčajne vyrobí okolo 300 kraslíc rôznych vzorov a veľkostí, tento roka bol však mimoriadny. Už dva týždne pred Veľkou nocou ich mala hotových takmer 500 a vie, že zrejme ani to nebude stačiť. Záujem o kvalitné ľudovoumelecké diela každý rok narastá. „Som rada, že ľudia sa od rôznych narýchlo a priemyselne vyrobených gýčov vracajú ku svojim koreňom a k skutočnej kráse, ktorú vytvorili naši predkovia“ hovorí.
Techniku si prispôsobila
Ju samotnú zo všetkých techník už roky najviac oslovuje zdobenie kraslíc voskom, či kombinácia tejto techniky s jemným vŕtaným vzorom, podobným madeirovej čipke.
Aj pri týchto osvedčených a obľúbených technikách je však podľa nej stále možné posúvať sa ďalej. „V poslednom období som mala viac času a tak sa i otvorila aj možnosť experimentovať. Okrem klasického zdobenia ľudovou ornamentikou som začala zdobiť kraslice napríklad kvietkami, či štvorlístkami. A bola som veľmi milo prekvapená, ako pozitívne na to ľudia zareagovali,“ hovorí. Zároveň sa však dokonale pohrala nielen so zdobením, ale aj farebnosťou. Vlani napríklad objavila čaro, ktoré prináša kombinácia základnej vitrážnej farby a vrchnej akrylovej. Krásne tu vynikne prelínanie farieb, čím kraslice pripomínajú originálny vintage štýl.
A skúšala aj netradičnú farebnosť. „Od malička som mala rada červenú, bordovú, či oranžovú, v kombinácii s čiernou. Červená je farbou energie a temperamentu, bordová je elegantná, oranžová znamená oheň,“ hovorí.
Na Radvanskom jarmoku
Pred Veľkou nocou už tradične absolvuje aj rôzne workshopy a tvorivé dielne. „Jednu z posledných tvorivých dielní som mala vo Vlkanovej, kde som prežila detstvo. Deti boli úžasné a veľmi kreatívne. Dokonca aj chlapci po sebe zanechali takú peknú prácu, až ma dojala, že v čase internetu ich niečo dokáže takto zaujať,“ povedala.
Vlani sa dokonca po prvý krát odhodlala prezentovať svoje kraslice na preslávenom Radvanskom jarmoku. „Priznám sa, mala som trochu trému, ale ľudia reagovali úžasne. Zastavovali sa pri stánku a chceli vedieť a vidieť, ako kraslice zdobím,“ dodáva. Trochu ju mrzí, že kedysi veľmi obľúbená prezentácia krasličiarov spojená s výstavou, ktorá sa každoročne konala v Thurzovom dome Stredoslovenského múzea, dnes už nebýva.
Od najmenších po najväčšie
Pani Blanka vyrába kraslice rôznych veľkostí – využíva pritom slepačie, husacie aj kačacie vajcia, ale tiež väčšie vajcia od afrických, austrálsko – novozélandských pštrosov, či pštrosov Emu.
Práve u tých posledne menovaných je podľa nej zaujímavé, že ich vajcia majú nádherné zelenkasté sfarbenie, takže už ich stačí iba zdobiť a pôsobia prírodne. Za dlhé roky praxe už presne vie, ktorá škrupina čo znesie. Ktorá sa pri vŕtaní drobí, láme a naopak, ktorá je na to vhodná. Má už svojich dodávateľov a hovorí, že rozhodujú aj také detaily ako ich správne balenie. „Stalo sa mi už, že prišli aj popraskané, takže pri osvedčených dodávateľov ostávam,“ hovorí.
Kraslice až na Havaji
Jej jemné veľkonočné dielo sa dnes nachádza prakticky po celom svete – od Havaja cez Spojené štáty americké až Nemecko. Ak ale platí heslo, že obuvníkove deti chodia bosé, platí to aj u pani Blanky. Väčšina jej kraslíc sa rýchlo roztratí u známych a zákazníkov, takže na veľkonočnú výzdobu jej toho už veľa nezostane.
Napriek tomu sa na Veľkú noc vždy teší, keďže sa jej spája s krásnym detstvom vo Vlkanovej. Vtedy sa poschádzala celá rodina a bratanci mala povolené obliať štamperlíčkom. Veľké oblievanie totiž nikdy doma nepestovali. A bolo to práve oni, ktorí od nej dostali aj prvé, vlastnoručne vyrobené kraslice.