BANSKÁ BYSTRICA. Prudký pokles početnosti lastovičky obyčajnej za posledné roky viedol spoločnosť SOS/ BirdLife Slovensko k tomu, aby sa vtákom roka 2018 stál práve tento druh, ktorý sa stáva stále zriedkavejším.
Miroslav Saniga zo starohorského pracoviska Ústavu ekológie lesa SAV hovorí, že správanie ľudí nielen vo vzťahu k lastovičkám sa za posledné roky výrazne zmenilo. „Kedysi boli ľudia nešťastní, keď na dome lastovičie hniezdo nemali. Jeho prítomnosť považovali za šťastie. Dnes sa ich zbavujeme, lebo chceme mať čisté fasády a parapety,“ hovorí s tým, že tento drobný tvor si našu ochranu a pozornosť zaslúži. Úbytok je podľa neho výrazný. „Je to nielen symbol leta, ale aj vzťahu človeka k prírode. Ja osobne radšej oželiem zašpinenú parapetu, ale som šťastný, ak ma ráno budí vtáčí spev,“ hovorí.
Lásku k vtáčikom vštepujú deťom odmalička
Na problém upozorňuje aj Banskobystričan Vladimír Dropčo, podľa ktorého je potrebné upriamiť na tento problém aj mladú generáciu a vštepovať im lásku k prírode. Príkladom je podľa neho aj Centrum voľného času Relaxáčik, kde nielen vyrábajú s deťmi búdky pre vtáčiky, no zároveň ich odborníci učia aj vzťahu k prírode.
Internet je zaplavený radami, ako sa ich zbaviť
O to viac potom mrzí fakt, že hlavne internet je doslova zaplavený návodmi, ako sa lastovičích hniezd zbaviť.
Človek v súčasnosti ohrozuje lastovičky viacerými negatívnymi faktormi. Patrí medzi ne časté zhadzovanie hniezd počas rekonštrukcie domov, znečisťovanie prostredia či ničenie mokradí, ktoré lastovičky využívajú počas migrácie na lov hmyzu a odpočinok. Na úbytku lastovičiek sa podpisuje aj zmena tradičného vidieckeho života, spojená so zánikom chovu hospodárskych zvierat.
Ak sa chce, ide to
Počas zatepľovania objektov sa iba zriedkavo myslí na ochranu hniezdiaceho vtáctva, hospodárske budovy na dedinách miznú a lastovičky prichádzajú o priestor na hniezdenie. Často pritom stačia drobné opatrenia – napríklad podložky na hniezdenie. Niektorí majitelia objektov sa pritom dokážu správať ukážkovo a ich nápady nestoja skoro nič.

Napríklad na jednom zo starých domov na kremnickej pešej zóne umiestnili približne meter pod lastovičie hniezda dosky. A tak sa mohli tešiť nielen z lastovičieho spevu, ale aj z čistých fasád. Po sezóne stačilo jednoducho dosky s trusom odstrániť. Na čo by sme nemali zabúdať je aj to, že lastovička je skutočný prírodný repelent, ktorý nás zbaví množstva nepríjemného hmyzu, hlavne komárov.
Aby sa lastovičky vrátili do pôvodného stavu, je podľa odborníkov potrebné aj podporovať tradičné spôsoby hospodárenia na vidieku a predovšetkým malých gazdov.