Pondelok, 23. apríl, 2018 | Meniny má Vojtech

Banská Bystrica je hokejovým majstrom pre rok 2018! Postarali sa o to študenti (+HLASY)

Hokejisti UMB získali na tretí pokus vytúžený titul.

UMB je majstrom univerzitnej ligy EUHL.(Zdroj: FB UMB HOCKEY TEAM)

BANSKÁ BYSTRICA. Vysokoškolskí hokejisti tímu UMB Banská Bystrica sa tešia z premiérového titulu v nadnárodnej univerzitnej lige EUHL. V rozhodujúcom treťom zápase zdolali svojho finálového rivala z Bratislavy Diplomats 4:3 po predĺžení a víťazí v sérii hranej na 3 víťazstvá pomerom 3:1. Ide o premiérový titul pre UMB.

Už tretí pokus

Prečítajte si tiež:Éric Faille: Slovenské jedlo je príliš čerstvé, najviac voľného času tu trávim v McDonalde

Piaty ročník nadnárodného projektu European University Hockey League tvorí v súčasnosti 13 tímov. Výrazne mu doposiaľ dominuje tím UK Praha, ktorý ju doposiaľ vyhral štyrikrát. Dva razy si pritom poradil práve s tímom z Banskej Bystrice. Ten je prakticky každú sezónu druhým najväčším na titul. Tento rok potvrdil silnú pozíciu v základnej časti a umiestnil sa na druhom mieste. Predbehol aj svojho večného rivala z hlavného mesta Česka, predbehnúť ho dokázal iba tím Diplomats Pressburg. Bratislavčanov nedokázali bystrickí vysokoškoláci v základnej časti poraziť ani raz.

Dôležité bolo pre UMB zahrať dobre v play-off. Vo štvrťfinále dostali za súpera poľskú Krynicu a zdolali ju jednoznačne 2:0 na zápasy. V semifinále narazili na obhajcu titulu z Prahy, cez ktorého vo vyraďovačke ešte nikdy neprešli. Pomohlo im však odhodlanie a domáce prostredie, v ktorom oslávili postup do tretieho finále v histórii klubu. Prahu zdolali 2:0 na zápasy a k vytúženému titulu chýbal posledný krok.

Majstri obratov

Finálová séria medzi UMB a Diplomatmi sa zapíše navždy do histórie EUHL. Už pred samotnou sériou bolo jasné, že liga bude mať prvý raz v rámci svojej existencie slovenského majstra. UMB chcela na tretí pokus konečne triumfovať. Lepšiu východiskovú pozíciu ale mali Bratislavčania.

Prečítajte si tiež:Dráma až do záveru. Pumy zachránili extraligu v predĺžení

V prvom finálovom zápase vyhrával Pressburg už 2:0, UMB ale otočila gólmi Brnčala. Indrycha a Garaya na 2:3 a ujala sa vedenia v sérii. Husársky kúsok sa jej podaril aj v druhom zápase. Diplomati vyhrávali po dvoch tretinách 3:1 a hoci UMB znížila na 2:3, ešte minútu pred koncom prehrávala a nič nenasvedčovali tomu, že po druhom zápase nebude 1:1 na zápasy. Skvelo ale udrel Janák 36 sekúnd pred koncom a v predĺžení rozhodol o druhom víťazstve pre hostí Tatár.

Sériu chcela UMB rozhodnúť už v treťom zápase pred domácimi divákmi a stať sa v play-off neporazeným víťazom EUHL. V druhom zápase prehrávala už 2:5, podarilo sa jej však otočiť na 6:5 a domáci tím sa už zrejme videl s titulom v rukách. Bratislavčania vyrovnali necelé dve minúty pred koncom počas vabanku na 6:6 a zvíťazili v predĺžení.

Čo sa Bystričanom nepodarilo v treťom stretnutí, podarilo sa vo štvrtom. Po prvej tretine bolo 0:3 pre Bratislavu, už sa ale nik nemohol čudovať, že zápas opäť skončil remízou. Na 3:3 postupne vyrovnali Šeliga, Kamzík a Indrych. Duel dospel do predĺženia, kde sa gólom na 4:3 na radosť domácich priaznivcov presadil Filip Adamčík a v tom momente vypukla radosť, aká nemá obdobu. UMB sa na tretí finálový pokus stala univerzitným majstrom a pozdvihla nad hlavy vytúženú trofej Ľubomíra Sekeráša.

Rozhodujúci 4. zápas: UMB Banská Bystrica - Diplomats Pressburg 4:3pp (0:3, 1:0, 2:0 - 1:0) - konečný stav série 3:1 na zápasy, víťazí UMB

Góly: 33. Šeliga (Vydurek), 53. Kamzík (Janák), 56. Indrych (Brnčal, Mendel), 66. Adamčík – 1. Mucha (Winkler), 13. Zvara (Demo), 20. Šimonič (Lipovský, Kalináč).
Zostava UMB BB: Korytár, Juraštík – Indrych, Janečko, Vydurek, Tatár, Adamčík, Kamzík, Žáčik, Kandra, Primus, Sapár, Garay, Kadlečík, Studený, Leško, Šeliga, Kasanický, Janák, Brnčal, Mendel, Koch

Hlasy po víťaznom stretnutí

Marek Janík (tréner UMB): "Po prvej tretine bolo treba chlapcov nakopnúť, boli sme trošku zaspatí a neviem, či to bolo tým, že už sme sa možno videli byť majstrami a tých faktorov bolo asi viac, ale niečo sme si zakričali, povzbudili chalanov a dotiahli do víťazného konca. Moje pocity sa ťažko opisujú, je to niečo neskutočné. Kto nezažil na vlastnej koži, nevie, o čom hovorím. Keď človek vidí, koľká robota a drina je za tým, všetky hodiny tréningu, mentálneho koučingu a iných vecí. Teraz sa to vyvŕbilo do veľkého víťazstva, opadla ťažoba a je to neskutočné a úžasné. Ani nechcem tipovať, ako dlho budú trvať oslavy, dávam tomu týždeň-dva. Dáme sa dokopy a ideme ďalej. Veľmi budem fandiť aj našim hokejistom, nech sa stanú majstrami aj oni a potvrdíme, že Bystrica je hokejovým kráľom na Slovensku."

Filip Adamčík (strelec víťazného gólu UMB): "Som rád, že to takto dopadlo, lebo každý zápas sme museli stále doťahovať a ani neviem, kde sme nabrali toľko šťastia, aby sme skoro každý zápas dokázali otočiť. Chceli sme vyhrať už včera pred fanúšikmi a boli sme sklamaní, že sa to nepodarilo. Teraz sme nesmierne šťastní a je to strašná radosť, keďže sa môžeme prvýkrát tešiť z titulu. Je to neopísateľný pocit. Určite je to zásluhou celého tímu, bojovali sme ako tím a je jedno, kto dal ten víťazný gól, v kabíne držíme za jeden povraz, všetci sme jedna veľká rodina."

Vladimír Korytár (brankár UMB): "Po prvých dvoch zápasoch sme situáciu trochu podcenili, už sme chceli oslavovať. Vyhrali sme však teraz, a to je hlavné. Zažívam asi najkrajší pocit na svete, je to tam! Po minulom roku som ani neveril, že sa znovu dostaneme do finále a že sme dokázali poraziť ťažkého súpera - diplomatov. Séria bola náročná a rozhodla sila celého mužstva. Prehrávali sme o 3 góly, stále sme však bojovali, dali sme do toho všetko."

1. Pri Badíne sa zrazil autobus s nákladiakom, neprežili dvaja ľudia Foto 50 493
  2. Bystrickí fanúšikovia sa snažili vniknúť do kabíny domácich, lietali päste 2 108
  3. Barani stratili zápasový náskok 3:0. Dôvodov, prečo sa to stalo, je viac 1 891
  4. Aktuálne: Na R1 blízko Badína sa stala vážna nehoda, hlásia mŕtvych aj zranených 1 016
  5. Svet sa mu zrútil doslova za pár hodín. Zostal sám na výchovu troch detí Foto 884
  6. Rozsiahly lesný požiar neďaleko Sihly hasilo včera večer niekoľko tímov Foto 337