Sobota, 21. júl, 2018 | Meniny má Daniel

Banská Bystrica je hokejovým majstrom pre rok 2018! Postarali sa o to študenti (+HLASY)

Hokejisti UMB získali na tretí pokus vytúžený titul.

UMB je majstrom univerzitnej ligy EUHL.(Zdroj: FB UMB HOCKEY TEAM)

BANSKÁ BYSTRICA. Vysokoškolskí hokejisti tímu UMB Banská Bystrica sa tešia z premiérového titulu v nadnárodnej univerzitnej lige EUHL. V rozhodujúcom treťom zápase zdolali svojho finálového rivala z Bratislavy Diplomats 4:3 po predĺžení a víťazí v sérii hranej na 3 víťazstvá pomerom 3:1. Ide o premiérový titul pre UMB.

Už tretí pokus

Prečítajte si tiež: Éric Faille: Slovenské jedlo je príliš čerstvé, najviac voľného času tu trávim v McDonalde

Piaty ročník nadnárodného projektu European University Hockey League tvorí v súčasnosti 13 tímov. Výrazne mu doposiaľ dominuje tím UK Praha, ktorý ju doposiaľ vyhral štyrikrát. Dva razy si pritom poradil práve s tímom z Banskej Bystrice. Ten je prakticky každú sezónu druhým najväčším na titul. Tento rok potvrdil silnú pozíciu v základnej časti a umiestnil sa na druhom mieste. Predbehol aj svojho večného rivala z hlavného mesta Česka, predbehnúť ho dokázal iba tím Diplomats Pressburg. Bratislavčanov nedokázali bystrickí vysokoškoláci v základnej časti poraziť ani raz.

Dôležité bolo pre UMB zahrať dobre v play-off. Vo štvrťfinále dostali za súpera poľskú Krynicu a zdolali ju jednoznačne 2:0 na zápasy. V semifinále narazili na obhajcu titulu z Prahy, cez ktorého vo vyraďovačke ešte nikdy neprešli. Pomohlo im však odhodlanie a domáce prostredie, v ktorom oslávili postup do tretieho finále v histórii klubu. Prahu zdolali 2:0 na zápasy a k vytúženému titulu chýbal posledný krok.

Majstri obratov

Finálová séria medzi UMB a Diplomatmi sa zapíše navždy do histórie EUHL. Už pred samotnou sériou bolo jasné, že liga bude mať prvý raz v rámci svojej existencie slovenského majstra. UMB chcela na tretí pokus konečne triumfovať. Lepšiu východiskovú pozíciu ale mali Bratislavčania.

Prečítajte si tiež: Dráma až do záveru. Pumy zachránili extraligu v predĺžení

V prvom finálovom zápase vyhrával Pressburg už 2:0, UMB ale otočila gólmi Brnčala. Indrycha a Garaya na 2:3 a ujala sa vedenia v sérii. Husársky kúsok sa jej podaril aj v druhom zápase. Diplomati vyhrávali po dvoch tretinách 3:1 a hoci UMB znížila na 2:3, ešte minútu pred koncom prehrávala a nič nenasvedčovali tomu, že po druhom zápase nebude 1:1 na zápasy. Skvelo ale udrel Janák 36 sekúnd pred koncom a v predĺžení rozhodol o druhom víťazstve pre hostí Tatár.

Sériu chcela UMB rozhodnúť už v treťom zápase pred domácimi divákmi a stať sa v play-off neporazeným víťazom EUHL. V druhom zápase prehrávala už 2:5, podarilo sa jej však otočiť na 6:5 a domáci tím sa už zrejme videl s titulom v rukách. Bratislavčania vyrovnali necelé dve minúty pred koncom počas vabanku na 6:6 a zvíťazili v predĺžení.

Čo sa Bystričanom nepodarilo v treťom stretnutí, podarilo sa vo štvrtom. Po prvej tretine bolo 0:3 pre Bratislavu, už sa ale nik nemohol čudovať, že zápas opäť skončil remízou. Na 3:3 postupne vyrovnali Šeliga, Kamzík a Indrych. Duel dospel do predĺženia, kde sa gólom na 4:3 na radosť domácich priaznivcov presadil Filip Adamčík a v tom momente vypukla radosť, aká nemá obdobu. UMB sa na tretí finálový pokus stala univerzitným majstrom a pozdvihla nad hlavy vytúženú trofej Ľubomíra Sekeráša.

Rozhodujúci 4. zápas: UMB Banská Bystrica - Diplomats Pressburg 4:3pp (0:3, 1:0, 2:0 - 1:0) - konečný stav série 3:1 na zápasy, víťazí UMB

Góly: 33. Šeliga (Vydurek), 53. Kamzík (Janák), 56. Indrych (Brnčal, Mendel), 66. Adamčík – 1. Mucha (Winkler), 13. Zvara (Demo), 20. Šimonič (Lipovský, Kalináč).
Zostava UMB BB: Korytár, Juraštík – Indrych, Janečko, Vydurek, Tatár, Adamčík, Kamzík, Žáčik, Kandra, Primus, Sapár, Garay, Kadlečík, Studený, Leško, Šeliga, Kasanický, Janák, Brnčal, Mendel, Koch

Hlasy po víťaznom stretnutí

Marek Janík (tréner UMB): "Po prvej tretine bolo treba chlapcov nakopnúť, boli sme trošku zaspatí a neviem, či to bolo tým, že už sme sa možno videli byť majstrami a tých faktorov bolo asi viac, ale niečo sme si zakričali, povzbudili chalanov a dotiahli do víťazného konca. Moje pocity sa ťažko opisujú, je to niečo neskutočné. Kto nezažil na vlastnej koži, nevie, o čom hovorím. Keď človek vidí, koľká robota a drina je za tým, všetky hodiny tréningu, mentálneho koučingu a iných vecí. Teraz sa to vyvŕbilo do veľkého víťazstva, opadla ťažoba a je to neskutočné a úžasné. Ani nechcem tipovať, ako dlho budú trvať oslavy, dávam tomu týždeň-dva. Dáme sa dokopy a ideme ďalej. Veľmi budem fandiť aj našim hokejistom, nech sa stanú majstrami aj oni a potvrdíme, že Bystrica je hokejovým kráľom na Slovensku."

Filip Adamčík (strelec víťazného gólu UMB): "Som rád, že to takto dopadlo, lebo každý zápas sme museli stále doťahovať a ani neviem, kde sme nabrali toľko šťastia, aby sme skoro každý zápas dokázali otočiť. Chceli sme vyhrať už včera pred fanúšikmi a boli sme sklamaní, že sa to nepodarilo. Teraz sme nesmierne šťastní a je to strašná radosť, keďže sa môžeme prvýkrát tešiť z titulu. Je to neopísateľný pocit. Určite je to zásluhou celého tímu, bojovali sme ako tím a je jedno, kto dal ten víťazný gól, v kabíne držíme za jeden povraz, všetci sme jedna veľká rodina."

Vladimír Korytár (brankár UMB): "Po prvých dvoch zápasoch sme situáciu trochu podcenili, už sme chceli oslavovať. Vyhrali sme však teraz, a to je hlavné. Zažívam asi najkrajší pocit na svete, je to tam! Po minulom roku som ani neveril, že sa znovu dostaneme do finále a že sme dokázali poraziť ťažkého súpera - diplomatov. Séria bola náročná a rozhodla sila celého mužstva. Prehrávali sme o 3 góly, stále sme však bojovali, dali sme do toho všetko."

1. Šesť dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Ruska
  2. Špeciálna príloha: Krížovky na leto
  3. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
  4. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
  5. Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť
  6. Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne
  7. Vyberiete si radšej romantický Paríž alebo slnečné Nice?
  7. S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku
  8. Zmrzlina v Mekáči má u nás kratšiu záruku ako v Rakúsku. Prečo?
  9. Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!
  10. Špeciálna príloha: Krížovky na leto 2 560

DOPRAVA 2018 – kadiaľ vedie cesta do budúcnosti?

Súčasnosť a budúcnosť cestnej infraštruktúry, vízia verejnej osobnej dopravy a smerovanie železničnej i leteckej dopravy, budú hlavným témami najväčšej medzinárodnej konferencie na Slovensku DOPRAVA 2018.

Opustil nás známy bystrický architekt a hudobník Václav Chochol

Bol nielen renomovaným architektom, ale aj vynikajúcim džezmenom.

Pohár primátora putoval do Drábska aj Šalkovej

Pätnásty ročník hasičskej súťaže o putovný pohár primátora mesta Banská Bystrica a piaty ročník memoriálu Milana Valenta pripravovali organizátori už od zimy.