BREZNO. V Brezne, ako v jednom z mála miest na Slovensku, majú obyvatelia možnosť za niekoľko minút sa ocitnúť uprostred čistej prírody, priamo v lese a ešte skôr v tradičnom ovocnom sade.
Na obnovu sadu neziskovka získala 2 500 eur
Nezisková organizácia mesta Brezno pre občanov podala projekt zameraný na obnovu historického ovocného sadu na Banisku a bola úspešná. Vďaka nemu získala dotáciu 2500 eur, ktorá prispeje na záchranu areálu.
Ako informovala riaditeľka neziskovky Milada Medveďová, sad je výsledkom snaženia učiteľov a žiakov Roľníckej školy, ktorá sa niekedy nachádzala v priestoroch Baniska a ktorá ho z väčšej časti založila. Možno v ňom nájsť jablone, hrušky či slivky, ktorých vek odhadli odborníci na 60 – 100 rokov. „Takéto staré krajové odrody sú veľmi životaschopné, rezistentné voči väčšine moderných chorôb jadrovín, nesú výnimočné chuťové a zdravotné vlastnosti, ktoré už mladé prešľachtené odrody nemajú. Odborný názor preto je, väčšinu stromov ošetriť, a tým predĺžiť ich životnosť.“
Hľadali spôsob ako dreviny zachrániť
Ovocný sad vytvorený pred niekoľkými desiatkami rokov je v súčasnosti zanedbaný a hrozí, že vzácne odrody ovocných stromov, ktoré sa tu nachádzajú, postupne vyhynú. Z rôznych diskusií medzi obyvateľmi mesta vyplynul ich záujem hľadať spôsob, ako dreviny zachrániť, a tak zároveň zatraktívniť prostredie, ktoré slúži na šport a relax.
„Niekoľko obyvateľov iniciatívne zistilo viac informácií o drevinách, o sade a oslovili našu neziskovú organizáciu so žiadosťou o pomoc. V spolupráci s obyvateľmi, Technickými službami a mestom Breznom, ktoré disponuje stanoviskom odborníkov k stavu drevín a celého sadu, sme začali hľadať spôsob, ako sad zachrániť a zachovať staré odrody drevín pre ďalšie generácie,“ povedala Milada Medveďová. A spôsob veru našli.

Stromy orezal a ošetril skúsený odborník
Nezisková organizácia Brezno pre občanov, n. o., s realizáciou projektu, na ktorý získala grant od Nadácie Ekopolis, začala minulý týždeň. Na orez a ošetrenie drevín prizvala do Brezna, časť Banisko odborníka Ľudovíta Vašša s kolegom.
Ovocinár z Novej Bošáce, ktorý sa ošetrovaniu starých ovocných stromov venuje intenzívne osem rokov, hospodári na 12 hektároch sadu v Bielych Karpatoch, pričom podobné odrody stromov sa nachádzajú aj v Brezne. „Na základe skúseností sme u vás nastavili rezový zásah tak, aby stromy prosperovali, boli presvetlené, aby sa lepšie oberala úroda, aby produkovali ovocie a hlavne, aby sa dlhšie dožili. Lepšie by však bolo, keby sme ich ošetrili už pred 20 rokmi.“ Podľa slov Ľudovíta Vašša, pri niektorých stromoch bolo už neskoro zasahovať. „Sú veľmi prestarnuté. Našťastie mnohé sú ešte stále v dobrej kondícii.“
Ovocinár odporúča vysadiť drieň
V sade sa nachádzajú hrušky, jablone zo staršej výsadby, ktoré podľa odborníka majú minimálne 70 – 80 rokov a budú prosperovať ešte ďalších 20 – 30 rokov, preto sa netreba obávať o nejakú ich budúcnosť.
„Odrody sa ešte nedajú poznať len podľa habitu, treba počkať na ich plodnosť. Určite treba urobiť mladú výsadbu, odporúčam jablone, hrušky, čerešne, slivky, tiež by sa hodili driene. Je to drevina, ktorá je v tomto regióne domáca. Krásne kvitne a pokým je to trošku kultúrny, mierne šľachtený drieň, prináša úžasnú úrodu. Môže tiež zohrávať významnú úlohu ako živý plot po obvode sadu. Celkovo je to drevina odolná voči klimatickej zmene,“ dodal Ľudovít Vašš.
Pomáhali aj seniori, dobrovoľníci či žiaci
Pomocnú ruku pri odpratávaní orezaných konárov v sade na Banisku podali aj seniori z denného centra Prameň, dobrovoľníci a priamo do terénu prišli na besedu aj žiaci druhého stupňa breznianskych základných škôl, ktorí sa od Ľudovíta Vašša dozvedeli zaujímavosti o pestovaní ovocných stromov, po ktorých dokonca mohli aj liezť.
„Realizovaním besedy chceme zvýšiť aj záujem detí a mládeže a celkovo podporiť spoločné aktivity rôznych vekových kategórií a ich záujem o zveľaďovanie okolia. Podobné brigády plánujeme zorganizovať aj do budúcna. Týmto vyzývame na spoluprácu všetkých obyvateľov, ktorí sú ochotní pomôcť s prácami na Banisku, a to vyzbierať orezané konáre a uložiť ich na jednu kopu či zbierať odpadky a podobne,“ uviedla Milada Medveďová.
Na Banisku plánujú zaujímavý projekt
Všetkým, ktorí už od začiatku začali pomáhať pri záchrane sadu, podporili skvelú myšlienku, osobne na Banisku poďakoval primátor Brezna Tomáš Abel. Podľa jeho slov, v rámci neziskovej organizácie mesto už urobilo niekoľko projektov, aj keď nie viditeľne najväčších, ale o to významnejších pre spoločnosť. Sad začalo upravovať v spolupráci s občianskym združením Horehronská banská cesta, teraz sa však rozhodlo prevziať iniciatívu prostredníctvom neziskovej organizácie, ktorej je zakladajúcim členom.
„Verím, že do budúcna na Banisku bude nielen pekný sad, ale plánujeme aj zaujímavý ďalší projekt vodného diela, a to priehrady alebo obnovy starého mlyna, ktorý tu niekedy bol. Súčasťou parku budú aj tzv. vodné kaskády či hospodársky dvor. Verím, že spolupráca obyvateľov, našej neziskovej organizácie a mesta naštartuje novú etapu ďalšieho rozvoja parku, ktorý budú všetci s radosťou navštevovať,“ uzavrel primátor.