BANSKÁ BYSTRICA . Krásu vpísanú do maľovaných truhlíc priblíži etnologička Jana Koltonová na prednáške z cyklu Čo sa skrýva v depozite. Stredoslovenské múzeum dnes o 17:00 v Matejovom dome pokračuje ďalšou z prednášok zameraných na spoznávanie histórie a tradícií z regiónu. O podujatí informovala agentúru SITA manažérka SM Gabriela Benčová.
Maľované truhlice ako neodmysliteľná súčasť každej domácnosti patria zároveň k neoddeliteľnej súčasti hmotnej kultúry nášho národa. „Termín truhla alebo truhlica pochádza z nemeckého slova „truhe“ a označuje sa ním schránka pre mŕtveho zbitá z dreva alebo predmet na uskladnenie obilia, textílií či odevov,“ vysvetľuje Koltonová. Prvé zmienky o kráľovských truhliciach sa nachádzajú v dobových spisoch už v 13. storočí. „Okrem kráľovských a šľachtických dvorov sa s truhlicami stretávame aj v rodinách zámožných sedliakov. Tie slúžili najmä na uchovávanie rôznych dokumentov a tiež cenností,“ objasňuje etnologička.
Osobitné postavenie medzi truhlicami mali ich svadobné varianty, ktoré vynikali bohatou maľovanou výzdobou. „Truhlicu dostala nevesta ako súčasť vena a jej kúpa značne zaťažila nejeden rodinný rozpočet,“ doplnila etnologička. Súčasťou výzdoby truhlíc bývalo aj meno majiteľky a tiež rok sobáša. V porovnaní s ostatným nábytkom v izbe mala svadobná truhlica zvláštny význam a tým aj čestné miesto. Pod rukami slovenských ľudových remeselníkov vznikali jedinečné skvosty, ktoré do dnešných dní dokladujú umelecké cítenie našich predkov.
Cyklus podujatí "Čo sa skrýva v depozite" organizuje múzeum už tretí rok. Prednášky sa uskutočňujú v priestoroch Matejovho domu, kde sa nachádza expozícia venovaná histórii mesta Banská Bystrica. Ďalšie odkrývanie tajomstiev depozitu pripravilo múzeum na 22. mája s historikom Filipom Glockom na tému Štvorlístok banskobystrických zlatníkov.