BANSKÁ BYSTRICA. Jedinečné podujatie nielen pre mesto pod Urpínom bolo počas uplynulého pondelku zorganizované v Športovej hale Dukla. Pod záštitou primátora Jána Noska a Občianskeho združenia PONS sa zorganizoval už druhý ročník Handicap Cupu.
„Myšlienka založenia tohto jedinečného podujatia vznikla vlani, keď sa Banská Bystrica stala Európskym mestom športu. Ako jedno z mnohých podujatí v našom meste ukazuje, že tieto udalosti majú význam a pokračujú ďalej. Zakladáme tradíciu nových športových podujatí, ktoré od roku 2017 neustále pokračujú a verím, že do budúcna naďalej budú, pretože takéto podujatia sú skvelé a treba ich podporovať,“ povedal k Handicap Cupu druhý viceprimátor Martin Turčan.

Výnimočnosť športovej udalosti spočíva hneď v niekoľkých veciach. Na jednom mieste sa stretnú desiatky hendikepovaných detí a ide o deň, ktorý je špeciálne určený iba pre ne. Ani viacnásobné postihnutie im v tento deň nemôže zabrániť v tom, aby si poriadne zašportovali a zabavili.
Všetky športové disciplíny sú pritom vystavané spôsobom, aby ich deti dokázali zvládnuť. Majú pritom možnosť vyskúšať si skok z miesta, hod na cieľ, ľahsed, chôdza na 30 metrov, preteky vozíčkarov či pre najvytrvalejších aj šprinty. Rovnako ako minulý rok, ani tentoraz nechýbal turnaj v športe zvanom boccia. Ide prakticky o petang určený pre hendikepovaných ľudí. Boccia prebiehala počas celého dňa, paralelne s ostatnými disciplínami.
Na záver podujatia sa bežal takzvaný „minimaratónčok“. Pri závere veľkého športového dňa sa všetky hendikepované deti postavili na štartovú líniu a prebehli komplet celé jedno kolo na atletickej dráhe. Všetky disciplíny boli ku koncu vyhodnotené a ocenené medailami, no účastnícky kov si odniesol domov každý, kto na podujatie zavítal. A radosť mali deti nielen z výsledkov, ale aj z klaunov s červenými nosmi z Občianskeho združenia OZ Červený nos Clowndoctors, ktorí celý čas robili dobrú náladu a všetkých podporovali.

„Z podujatia som mala ohromné dojmy. Ide o mimoriadnu udalosť. Je pekné, že aj niektoré viacnásobne postihnuté deti si môžu zašportovať. Absolútne sa pritom sústredia na každú disciplínu, až tak, že to človeka dojíma, ako každý chce podať ten najlepší výkon. Samozrejme, musím spomenúť, že si vážime aj vďačnosť zo strany rodičov, že sme to všetko pripravili a s takou hlbokou vážnosťou sme ich ocenili. Aj tentoraz išlo o veľmi silné športové dopoludnie, ktoré by som dopriala zažiť každému hendikepovanému človeku. Znamená to pre nich veľa, že môžu vyhrávať a stáť na stupni víťazov ako zdraví ľudia,“ zhodnotila pre týždenník MY podujatie Handicap Cup koordinátorka aktivít Očianskeho združenia PONS Mária Lauková.