TELGÁRT. V piatok 13. apríla sa koncert, pre Bystričanov a Horehroncov žijúcich v Banskej Bystrici, uskutočnil v Gymnáziu Andreja Sládkoviča a zhliadlo ho viac ako 300 divákov.
Okrem Telgártčanov sa v programe predstavili i pozvaní hostia a sólisti: folklórne súbory Mladosť a Partizán, spevácke skupiny Trnki, Hronky a Horehronci z B. Bystrice a sólistky Martina Ťasková Kanošová, Rebeka Handulová, Veronika Sabolová, Laura a Vanesa Vrbiarové.Sobotňajší koncert bol uvedený v Telgárte v Kultúrnom dome.
Členov jubilujúcej folklórnej skupiny prišlo podporiť viac ako 400 divákov, medzi nimi bývalí členovia, hostia i folkloristi z ostatných horehronských obcí a susedných regiónov. Folklórnu skupinu Telgárt na obidvoch koncertoch sprevádzala Ľudová hudba Pokošovcov s hosťkou Jankou Ambrózovou.
Vznikli z iniciatívy nadšencov
Folklórna skupina Telgárt vznikla v roku 1957 z iniciatívy mladých nadšencov – Štefana Mekela, Mateja Vrbiara a Pavla Knižku, ktorý je členom skupiny do súčasnosti. Počas 60-tich rokov trvania sa v nej vystriedalo niekoľko stoviek Telgártčanov staršej i mladšej generácie, výborných spevákov, tanečníkov a muzikantov
.Prejavy folklorizmu v Telgárte však siahajú do r. 1927, kedy obec navštívil Karel Plicka. Z tohto roku pochádza prvý zvukový záznam 14 telgártskych piesní.
Odvtedy, ako Národopisná skupina z Telgártu, vystupovali Telgártčania so svojimi piesňami a tancami na rôznych podujatiach Matice slovenskej či Národopisnej spoločnosti, v r. 1933 na Sliači, v r. 1936 v Banskej Bystrici, v roku 1937 účinkovali i v Prahe na Sokolských zletoch, v Telgárte v r. 1938 a v r. 1940 pre vedcov a žurnalistov z rôznych krajín Európy, v r. 1940 – 1943 pravidelne účinkovali v kaštieli na Pustom Poli.
Pravidelne a systematicky začína skupina pracovať od roku 1957. Prvým choreografom skupiny bol Martin Kradlák a organizačným vedúcim Ondrej Laurinc.
Premyslená činnosť súboru umožňovala zúčastňovať sa každoročne prehliadok vtedy nazývaných – Súťaže tvorivosti mládeže a žať i úspechy. Skupina sa v 60-tych rokoch niekoľkokrát zúčastnila celoštátnych prehliadok, v r. 1967 získala v Tábore I. miesto za choreografiu Priadky.
Čože je to šesťdesiatka
Šesťdesiat rokov Folklórnej skupiny Telgárt z Telgártu, to je dlhoročná systematická práca vo vyhľadávaní, spracovávaní a interpretovaní prejavov tradičnej ľudovej kultúry obce Telgárt. Od roku 1980 až do súčasnosti skupina pracuje pod vedením Márie Knižkovej. Spolu s predchádzajúcim vedúcimi a ostatnými členmi sa zaslúžili o to, aby „ťelgártsky“ folklór nezanikol, ale naopak aby bol rôznymi formami sprístupňovaný a popularizovaný širokej verejnosti.

Skupina má vo svojom repertoári desiatky hudobno-spevných, tanečných i zvykoslovných programov. Skupina počas svojej existencie pravidelne účinkovala s cigánskou sláčikovou ľudovou hudbou – v začiatkoch s Ľudovou hudbou Antona Pokoša, niekoľko desaťročí s Ľudovou hudbou Harvanovcov.
Súčasťou obidvoch muzík bol už dnes nebohý Laco Harvan, ktorý Telgártčanom hrával od vzniku skupiny takmer až do svojej smrti. A dnes skupinu sprevádza Ľudová hudba Pokošovcov s primášom Mirom Pokošom. Traja členovia hudby Miro, Stano a Rado Pokošovci sú vnuci spomínaného Laca Harvana. Folklórnu skupinu Telgárt na mnohých podujatiach sprevádzala Ľudová hudba Mira Kapca a Ľudová hudba Jána Maka.
Množstvo projektov
Počas svojej existencie Folklórna skupina Telgárt spolupracovala na rôznych projektoch ako napr. cyklus Zem spieva /60-te roky/, účinkovala vo filmoch Málka, Nevesta hoľ, spev chlapov zaznel vo filme Rok na dedine. Bola súčasťou úžasného projektu – gramoalbumu Pohronie /70-te roky/. Účinkovala v mnohých reláciách Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie – Klenotnica ľudovej hudby, Hrajteže, mi hrajte, Zahrajte mi takúto, Čriepky, Vretienko, Na Veľkú noc, Horehronom jar ide, Kapura. Skupina za toto obdobie vydala 4 nosiče – Telgárt hrá a spieva, Pod Ťelgártom, v tej doline..., Ozveny Telgártu a Piesne z Telgártu.
Folklórna skupina Telgárt sa pravidelne zúčastňuje prehliadok a súťaží vyhlasovaných Národným osvetovým centrom v Bratislave a organizovaných Stredoslovenským osvetovým strediskom v Banskej Bystrici.
Získala množstvo ocenení na prehliadkach folklórnych skupín, hudobného i tanečného folklóru na celoštátnej úrovni. Je úžasné, že sa Telgártčania, mnohí dnes už viac-menej žijúci mimo svojej rodnej obce, zišli v hojnom počte a to 60-tich účinkujúcich a predstavili telgártsky folklór – výnimočný viachlasný spev v podaní mužskej i ženskej speváckej, pôvodné tance v podaní všetkých generácií i tradičný obradový folklór rodinného a kalendárneho zvykoslovia, spracovaný do zvykoslovných pásiem a umocnený tradičným telgártskym odevom.
Autor: TATIANA SALAJOVÁ