ANSKÁ BYSTRICA. Sála Gymnázia Andreja Sládkoviča patrila uplynulú sobotu a nedeľu oslavám jubilea Detského folklórneho súboru Radosť. A tieto dve popoludnia boli pre všetkých skutočným zážitkom. Zišli sa tu nielen súčasní a bývalí členovia súboru, ale aj rodičia a priaznivci kvalitného folklóru.
Kvalitne zostavený program
Postupne si mohli diváci vychutnať tance, tanečné hry a spevy z Podpoľania, Hore-hronia, Liptova, Myjavy, či Zemplína.
Ale tiež prekáračky chlapcov zo Šumiaca a Telgártu po názvom Horehronskí nezbedníci, či Putovanie baníka Hansa, ktoré vtipným spôsobom zobrazuje hry baníckych detí z Huštáku na remeslá.
V humornom duchu sa nieslo aj putovanie Tadeáša Roztržitého, ktorý nie a nie docestovať vlakom z Bratislavy do Banskej Bystrice.
Prírode ďakovali chorovodom
K novinkám patrila aj ukážka choreografie Martiny Drugdovej Z Hrochote do Poník a doslova zážitkom pre ucho bol chorovod – ďakovný tanec dievčat, ktorý má pôvod ešte v pohanských tradíciách. Dievčatá ním vždy na začiatku leta prosia o dobrú úrodu a klaňajú sa juhu – vetru, východu – slnku a západu – dažďu.
Oslavy – to však neboli iba vstúpenia samotné, ale aj spomienky, stretnutia a poďakovania. Nielen súčasnému vedeniu súboru a združeniu rodičov, ktoré tieto dve krásne popoludnia pripravili a deťom a mládeži sa dlhodobo venujú s nadšením a entuziazmom, ale aj ľuďom, ktorí sú dušou súboru. Je to predovšetkým choreografka a zakladateľka súboru Elena Hlasicová, pre všetkých teta Eňa.
Radosť pre radosť
Detský folklórny súbor Radosť vznikol v septembri roku 1972 na pôde Základnej školy na Mládežníckej ulici a zo začiatku v ňom pôsobili len žiaci tejto školy. Záujem o prácu v súbore sa však rozšíril na celé mesto a do kolektívu prichádzali talenty aj z iných škôl a zároveň sa hlavným zriaďovateľom stalo Centrum voľného času Junior.
V Radosti sa dnes stretáva približne 80 detí vo veku od 4 do 15 rokov, prevažne z mesta Banská Bystrica, no chodia sem aj tanečníci z okolitých dedín. Na domácej aj zahraničnej folklórnej scéne si Radosť vyslúžila mnoho ocenení a dnes patrí k tomu najkvalitnejšiemu, čím sa môže folklórna tradícia nášho regiónu popýšiť a prezentovať.
Námet a réžiu slávnostného programu mala pod palcom umelecká vedúca súboru Zuzana Ružinská, hudobné úpravy Rudolf Veselovský a prípravu spevov Jitka Ťatliaková. Podarilo sa im spolu s deťmi a choreografmi vytvoriť program, ktorý bol pohladením pre dušu.