BANSKÁ BYSTRICA. Nedávny súdny proces s Milanom Mazurekom na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici, keď sa na jeho podporu zišli v meste desiatky jeho priaznivcov a urobili si míting pod oknami dvoch škôl, mal dnes dohru aj na rokovaní mestského zastupiteľstva.
Aktivisti z platformy Nie v našom meste mali výhrady k tomu, ako mesto, mestská a štátna polícia zvládli túto situáciu a že neohlásené zhromaždenie na podporu Mazureka nerozpustili.
Dve akcie na dvoch stranách zábran
Počas súdneho procesu 16. apríla sa konali na Skuteckého ulici, kde súd sídli, dve akcie. Riadne povolené Verejné čítanie proti nenávisti, ktoré organizovali ľudia z platformy Nie v našom meste a neohlásený protest na podporu Mazureka. Keďže polícia časť ulice pred súdom uzatvorila, obe akcie sa konali na rôznych koncoch policajných zábran.

Aktivisti kritizovali, že miesto pre ich povolenú akciu zabrali podporovatelia Mazureka a že mesto a polícia nepostupovali proti extrémistickému zhromaždeniu radikálnejšie.
Aktivistka Beáta Hirt povedala, že urobia všetko pre to, aby Banská Bystrica nebola vnímaná ako extrémistické mesto tak, ako tomu bolo v čase vládnutia Mariana Kotlebu na župe. Navrhla vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá určí dlhodobú stratégiu pre boj s extrémizmom. Poslankyňa Viera Dubačová navrhla uznesenie, ktorým odporučila mestu vytvorenie pracovnej skupiny pre boj s extrémizmom. Poslanci návrh podporili.
Rušili vyučovanie, školy upozornili na problém
Protest Mazurekových priaznivcov sa konal pod oknami dvoch škôl - Základnej školy Slobodného slovenského vysielača a Evanjelického gymnázia. Študentka Laura Ursínyová z tohto gymnázia konštatovala, že takáto situácia pôsobila na študentov negatívne. „V mnohých to zanechalo pocit, že zlo sa ešte môže vrátiť,“ dodala.
Aktivistka Csilla Droppová hovorila aj o výhradách rodičov žiakov zo Základnej školy Slobodného slovenského vysielača, keďže protest narúšal chod vyučovania. Škola mala pritom jedinú možnosť - monitorovať priestor pred budovou a zabrániť, aby vošli do vnútra školy nepovolané osoby.
Riaditeľ Evanjelického gymnázia Slavomír Hanuska povedal, že najprv zvažovali udeliť na tento deň riaditeľské voľno, napokon sa rozhodli so žiakmi prezentovať počas vyučovania tému ľudských práv. Zároveň však upozornil, že podľa neho by nebol radikálny zásah proti podporovateľom Mazureka zo strany polície dobrou voľbou a na študentov by to mohlo mať ešte horší dopad ako protest samotný.
Situáciu konzultovali s políciou
Primátor Ján Nosko povedal, že mesto mohlo konať iba v zmysle zákona a celú situáciu priebežne konzultovali s krajským riaditeľstvom polície, ktoré tiež neodporúčalo priamy zásah.
Podľa neho má mesto jasnú stratégiu v boji proti extrémizmu a zapojilo sa do viacerých projektov, ktoré sú orientované týmto smerom. Žiaci základných škôl napríklad v spolupráci so združením New Face chodia na exkurzie do bývalých koncentračných táborov.
Viceprimátor Jakub Gajdošík tiež potvrdil, že mohli konať iba v zmysle platnej legislatívy, pričom podľa neho je jedinou cestou pre budúcnosť otvoriť zákon o zhromažďovacom práve v parlamente.
Poslanec Martin Klus označil prístup mesta za alibistický, tiež je však podľa neho dôležité riešiť tento problém aj na parlamentnej úrovni, o čo sa ako poslanec národnej rady pokúsi.