BANSKÁ BYSTRICA. Frekventované železničné spojenie medzi Banskou Bystricou a Zvolenom by sa výrazne skvalitnilo a zrýchlilo vybudovaním druhej koľaje. Hoci o tejto možnosti sa hovorí už niekoľko rokov, finančná aj technická náročnosť zatiaľ vybudovanie dvojkoľajky oddialila. Referent špecialista Železníc Slovenskej republiky Dávid Bozsaky však potvrdil, že sú otvorení opatreniam pre zlepšenie parametrov na tomto traťovom úseku.
„Štúdia modernizácie južného železničného koridoru spracovaná Železnicami Slovenskej republiky v roku 2015, pre zlepšenie parametrov na traťovom úseku Zvolen – Banská Bystrica uvažuje so zdvojkoľajnením medzistaničného úseku Sliač kúpele – Vlkanová,“ informoval s tým, že tento mesiac im Železničná spoločnosť Slovensko predložila materiál, v ktorom pre zabezpečenie 20 minútového intervalu v čase rannej a popoludňajšej dopravnej špičky a pre zabezpečenie 30 minútového intervalu v čase dopoludňajšieho a večerného dopravného spojenia navrhuje dva varianty: Prvým je zdvojkoľajnenie celého traťového úseku Zvolen – Banská Bystrica, druhým čiastočné zdvojkoľajnenie úseku Sliač kúpele – Vlkanová – Radvaň.
„Železnice Slovenskej republiky sa budú predmetným návrhom zaoberať a sú otvorené opatreniam pre zlepšenie parametrov na traťovom úseku Zvolen – Banská Bystrica,“ doplnil.
Kraj bude rokovať s dopravcami
Banskobystrický samosprávny kraj síce nie je vlastníkom ani správcom železničnej infraštruktúry vo svojom regióne, napriek tomu traťový úsek medzi mestami Banská Bystrica a Zvolen považujú za kľúčový z hľadiska kapacitnej osobnej prepravy.
„S týmto koridorom počítame aj v našich vlastných strategických dokumentoch pre využitie železničnej dopravy ako nástroja pre udržateľnú mobilitu. Nakoľko máme jasné plány v rozvoji verejnej dopravy, uvedomujeme si, že jednokoľajná trať v značnej časti tohto úseku tieto zámery blokuje,“ povedal hovorca Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Matej Bučko.
Podľa neho tento pretrvávajúci stav blokuje prepravcov v tom, aby mohli na dráhe nastaviť také intervaly, ktoré by boli pre cestujúcu verejnosť atraktívne a odbremenili by cestnú infraštruktúru od výrazného počtu vozidiel v bežnej premávke.
„Naším cieľom je v súlade s plnením vlastných vízií v oblasti verejnej dopravy intenzívne rokovať s oboma spoločnosťami prevádzkujúcimi dopravu na dráhe,“ doplnil Bučko s tým, že chcú rokovať so Železnicami SR ako vlastníkom a správcom infraštruktúry, ako aj s národným dopravcom - Železničnou spoločnosťou Slovensko, a.s. o dobudovaní druhej koľaje na celom úseku a nastavení atraktívnej ponuky spojov osobnej železničnej dopravy v pravidelných a ľahko zapamätateľných intervaloch.