ĽUBIETOVÁ. Baníckej lokalite Podlipa pri Ľubietovej zvyknú hovoriť aj kráľovstvo minerálov. Okrem slávneho libethenitu, ktorý pomenovali práve po Ľubietovej je Podlipa spojená aj s rovnako vzácnymi minerálmi mrazekitom a langitom. Celou zaujímavou lokalitou vedie náučný chodník, na ktorom počas uplynulej nedele otvorili letnú turistickú sezónu.
Dagmer Zajacová, predsedníčka občianskeho združenia Libetha, ktoré spoločne s obcou podujatie organizovalo hovorí, že nedeľný program sa snažili zostaviť tak, aby zaujal dospelých návštevníkov aj deti. „Otvorili sme už druhú sezónu na tomto chodníku, pričom sme pripravili odborný výklad na jednotlivých zastaveniach,“ dodala s tým, že pripravili aj ukážky baníckych remesiel.
Pripravili napríklad pílenie dreva a trámov, ktoré sa používali ako výdreva v baniach, či ukážky triedenia a drvenia rudy. „V blízkej budúcnosti by sme sem chceli umiestniť aj repliku banského gápla, čo bude určite obohatením,“ doplnila. Zaujímavým prvkom na Podlipe je aj cementácia medi, ktorej ukážky sa dajú robiť vďaka vode, vytekajúcej z jednej zo štôlní. „Na akciu sme prizvali aj geológa a mineralóga, aby mali ľudia predstavu, ako banská činnosť v tejto lokalite v minulosti fungovala,“ doplnila.
Na svoje si prišli aj deti, pre ktoré tu vznikla permonícka krajinka a oni si mohli napríklad domaľovať drevených permoníkov. Ale za pomoci lanovej techniky mohli tiež zdolať poriadne strmú banskú haldu a nazrieť do sprístupnených štôlní.
Mimoriadne zaujímavá lokalita
Libethenit, ktorý vzniká ako sekundárny minerál na medených ložiskách, po prvý krát opísali práve v Ľubietovej v roku 1823.
Libethenit však zďaleka nie je to jediné, čo robí z okolia Ľubietovej doslova kráľovstvo minerálov. Práve v lokalite Podlipa sa dá nájsť 52 druhov rôznych minerálov. Popri libethenite patrí k najznámejším mrazekit, ktorý po prvý raz opísali v roku 1992 práve na ložisku Podlipa.
Prípadne langit, modrý až modrozelený sekundárny minerál, ktorý sa vyskytuje na ložiskách medi . Na Podlipe sa nachádza štôlňa, kde sa tvorí veľké množstvo tohto minerálu. Vzorky langitu z Ľubietovej sa najmä na konci 20. storočia a v 21. storočí dostali do mnohých svetových múzeí a zbierok.
Langit sa tvorí v štôlni Jakob, ktorú nazývajú aj Langitkou. Tá však nie je z pochopiteľných dôvodov sprístupnená.
Banský chodník, ktorý cez Podlipu pred dvoma rokmi vybudovali má prevýšenie 200 metrov a z veľkej časti vedie obrovskou banskou haldou, porovnateľnou svojim rozsahom so špaňodolinskou. Počas päťstoročnej ťažby medi sa jej tu vyťažilo okolo 25 tisíc ton.
Nachádza sa tu 18 štôlní, spojených dedičnou štôlňou.