BANSKÁ BYSTRICA. V Cinemaxe banskobystickej Europy SC môžete od dnešného dňa až do piatka sledovať 86 dokumentárnych filmov z 33 krajín, ktoré sú súčasťou 45. ročníka Medzinárodného filmového festivalu EKOTOPFILM – ENVIROFILM.
Ako dnes informovali organizátori na tlačovej konferencii v Banskej Bystrici, na festival sa tento rok prihlásilo rekordných 1 300 filmov z celého sveta. Vstup na prehliadku je voľný, okrem filmov si však môžete vybrať aj zo zaujímavého programu mimo plátna.
Sú to napríklad festivalové diskusie, ktoré otvoria viacero dôležitých ekologických tém. V Banskej Bystrici sa bude počas týždňa napríklad diskutovať o domácnostiach bez odpadov, ale tiež o tom, či ovplyvňuje naše stravovanie klimatické zmeny a čo ohrozuje naše včelstvá.
Riaditeľ festivalu Peter Lím informoval, že 2. mája sa bude v Banskej Bystrici diskutovať aj o mimoriadne zaujímavej téme – o stave slovenských lesov. Impulzom pre túto diskusiu bola iniciatíva My sme les, kde sa do sporu dostali aktivisti a lesníci, hlavne čo sa týka správy chránených území.
Preto sa na diskusii stretnú zástupcovia oboch skupín.

Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko konštatoval, že pre Banskú Bystricu je poctou, že takýto významný festival sa koná na jeho pôde. „Myslím si, že sme na to predurčení historicky aj geneticky, keďže Bystrica je nielen obklopená krásnou prírodou, no dlhodobo sa snažíme rozvíjať myšlienku trvalo udržateľného rozvoja napríklad v oblasti ekologickej dopravy,“ dodal.
Predseda medzinárodnej poroty Bruce Bucklin odporúča pozrieť si všetky filmy, aby ľuďom neunikla dôležitá šanca vidieť to najkvalitnejšie, čo na pôde tohto typu dokumentárneho filmu vzniklo.
Rovnako aj generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Matej Ovčiarka hovorí, že je predovšetkým na každom jednotlivcovi, aby prírodné zdroje neboli vyčerpané.
Podrobný program festivalu v Banskej Bystrici nájdete TU.
Mrazivý tanec smrti v Olejovom jazere
Určite ste už zachytili mimoriadne silnú a nápaditú kampaň, ktorej tvárou sa stala prvá sólistka baletu Slovenského národného divadla Romina Kołodziej.
Tvorcovia v nej zhmotnili predstavu, ako možno budú vyzerať zvieratá budúcnosti, ktoré sa budú musieť prispôsobiť neustále sa zhoršujúcim podmienkam životného prostredia. Premena Labutieho jazera na Olejová je doslova výkričníkom, ktorý sa nás dotkne nielen umeleckým stvárnením, ale hlavne silným posolstvom.
Organizátori EKOTOPFILMU v spoluprácu s agentúrou EFFECTIVITY POWERED BY PUBLICIS a produkciou Protos Production vytvorili kampaň, ktorá sa pýta, či sa zmeníme my alebo príroda.
Výzvy spracovať túto myšlienku ako televízny spot sa chopil známy režisér Jonáš Karásek a tvárou kampane sa stala už spomenutá Romina Kołodziej. Stvárnila čistú a nevinnú labuť, ktorá sa pretancuje až k svojej smrti.