ČIERNY BALOG. Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline ponúka možnosť stráviť príjemné chvíle oddychu v atraktívnom prírodnom prostredí.
Spotreba drevnej hmoty na Slovensku je výrazne nižšia
Prvého mája sa vo Vydrovskej doline stretli všetci, ktorí majú radi les. Šestnástu sezónu otvorili trubači zo Strednej lesníckej školy J. D. Matejovie v Liptovskom Hrádku a generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník, ktorý vo svojom príhovore zdôraznil, že prioritou lesníkov je informovať verejnosť nielen o tom, že ťažia drevnú hmotu, ale aj o tom, že ju ťažia trvalo udržateľným spôsobom. To znamená, že aj po nich lesy ostanú také, aké sú dnes, resp. také, aké boli v minulosti.
Podľa slov Mariana Staníka, odpoveďou pre tých, ktorí prácu lesníkov dehonestujú a znevažujú, je ich každodenná poctivá práca v lese, za každého počasia a v ťažkých náročných terénoch. Zároveň verejnosti priblížil niekoľko čísiel, ktoré sa týkajú hospodárenia v lese.
„Na Slovensku je približná zásoba drevnej hmoty na úrovni asi 480 miliónov m3 drevnej hmoty, z čoho sa na Slovensku priemerne za posledné dva roky vyťaží 9 miliónov m3. Každým rokom u nás prirastie asi 12 miliónov m3 dreva a vyťaží sa 9 miliónov m3. To znamená, že spotreba drevnej hmoty na Slovensku je výrazne nižšia, zhruba na úrovni 75 percent toho, čo prirastie.
Organizátori prezradili novinky, na ktoré sa môže verejnosť tešiť
Podujatie usporiadal štvorlístok organizátorov, ktorý informoval o tom, na čo nové sa verejnosť tohto roku môže tešiť. Ako povedal starosta Čierneho Balogu František Budovec, v obci stále pokračujú v budovaní kanalizácie a tento rok by ju mali ukončiť. „Cykloturistov snáď poteší, že sme začali s opravou ciest a dokončíme prepojenie cyklotrasy do Hronca.“
Podľa riaditeľa Čiernohronskej železnice Aleša Bíleka, tento rok si pripomínajú 30 rokov vzniku. „V spolupráci s obcou a pamiatkovým úradom sa nám podarilo obnoviť vybuchnutú budovu s občerstvením na staničke. Opäť sme opravili tzv. Balockú maru, čo je parná lokomotíva, ktorá v roku 1982 skončila svoju činnosť na pravidelných vlakoch s drevom.“
V mene Lesov SR, š. p., všetkých návštevníkov privítal aj riaditeľ OZ Čierny Balog Miroslav Pepich, ktorý informoval o aktivitách lesníkov vo vzťahu k verejnosti a hlavne k deťom do 1. mája a pokračoval: „Tento rok sa snažíme pripraviť novinky. V diviačej obore pribudli dva malé diviačiky, pri danielej obore pripravujeme veľkú informačnú tabuľu a veríme, že pribudne aj malý danielik. O niekoľko dní vystavíme exponát historického univerzálneho kolesového traktora, ktorý ako jeden z prvých približoval drevo v lesoch.“ Pripravujú tiež maketu slovenskej pece na výrobu železa zo železnej rudy či prekvapenie pre základné školy, za niekoľko dní otvoria lesoučebňu.
Ako za OZ Vydra povedala riaditeľka Michaela Heretová, novinky si nepripravili z dôvodu, že história v Čiernom Balogu zanechala veľa zaujímavých vecí, na ktoré by bolo škoda zabudnúť. „Napr. v tomto roku si pripomíname 150. výročie narodenia architekta Dušana Jurkoviča, ktorý navrhol Kultúrny dom v Čiernom Balogu a po prvej svetovej vojne ho postavili ako prvý na Slovensku. „V centre obce sa nachádza storočná studňa, v Páleničnom storočná lipa, v Kamenistej doline tajch Hrončok, to všetko sú úžasné veci, ktoré Vydrovská dolina odkrýva práve pre verejnosť.“
Vyhlásili 12. ročník ankety O cenu J. D. Matejovie
Odkaz veľkého lesníka, rodáka z Čierneho Balogu J. D. Matejovie sa lesníci snažia napĺňať odborným a zodpovedným prístupom k lesom, v prospech súčasných i budúcich generácií. Predseda Slovenskej lesníckej komory Milan Dolňan vyhlásil už 12. ročník ankety O cenu Jozefa Dekreta Matejovie, ktorej cieľom je vyhľadať, oceniť a dať do povedomia lesníckej, ale aj širšej verejnosti výnimočného človeka – lesníka.
Podľa jeho slov, lesníkov v poslednom čase nútia, aby odborné pracovné postupy konzultovali s verejnosťou a s rôznymi aktivistami. „No keďže sa rozhodnutia v lese vykonávajú na obdobie sto rokov, musia byť odborné a zodpovedné. To je o dôvod naviac, aby sme si pripomínali významné osobnosti v lesníctve, ktoré sú medzi nami, a aj týmto spôsobom cez cenu J. D. Matejovie ich ohodnotili.“ Meno víťaza ankety vyhlásia v sobotu 14. júla na Dni stromu, na ktorý lesníci už teraz pozývajú širokú verejnosť.
Návštevníci si 1. máj spestrili programom či prechádzkou skanzenom
Za Národné lesnícke centrum sa prihovoril riaditeľ Milan Sarvaš, ktorý tak ukončil 12. ročník Lesníckych dní so začiatkom 20. apríla vo Zvolene. Zároveň poďakoval všetkým lesným pedagógom, ktorí už 12 rokov sú piliermi v úspešnosti na Slovensku, ako aj odovzdal symbolickú štafetu Vydrovskej doline a poprial jej úspešnú sezónu.
Návštevníci si prvý máj, ktorému prialo aj slnečné počasie, spríjemnili vo Vydrovskej doline prechádzkou po lesníckom skanzene či sledovaním programu. Na pódiu vystúpil DFS Matičiarik z Banskej Bystrice, folkloristi z Malej Kýčery a šermiarsko-divadelná kumpánia Via Historica.