BANSKÁ BYSTRICA. Malé pietne miesto pod tribúnou, kam ľudia nosili kvety a zapaľovali sviece, aby takto symbolicky vzdali poctu zavraždenej dvojici - investigatívnemu novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej v predvečer ich plánovanej a nikdy neuskutočnenej svadby. Tak vyzeralo dnešné popoludnie na banskobystrickom Námestí SNP, kde sa za slušné Slovensko zišlo niekoľko stoviek ľudí.
Podporiť ich prišli aj farmári na traktoroch, ktorých prítomní privítali dlhotrvajúcim potleskom. Biela vrana Ľubica Lapinová hovorila aj o tom, že Ján Kuciak a Martina Kušnírová boli tiež bielymi vranami, ktoré za svoju odvahu a hľadanie pravdy zaplatili najkrutejšiu daň.
"Stále sme tu, stojíme tu už štvrť roka," hovoril "Malý cynik" Jakub Pohle podľa ktorého normalizácia v RTVS a smiešna rekonštrukcia vlády sú poslednou snahou zachrániť sa. "Je už iba na nás, aby tento krízový stav nebol úspešný," povedal. Najbližšiu príležitosť to podľa neho máme dokázať buď v predčasných voľbách, prípadne v najbližších komunálnych voľbách, kde súčasnej vládnej koalícii môžeme povedať jasné nie.
Vyhlásenie bývalých redaktorov RTVS prečítala Csilla Droppová. Redaktori odkázali ľuďom, že rozhlas a televízia patria im a musia si slobodu slova brániť.
Študent gymnázia Samuel Bravčok apeloval na to, že naša krajina nemôže patriť oligarchom, ktorí ovládajú politické strany a vládu: "Chceme Slovensko bez mafie, korupcie a arogantných politikov," odkázal.
Učiteľ Ondrej Pastierik, ktorý sa počas štrajku učiteľov ako jediný učiteľ z Badína pripojil k štrajkujúcim, hovoril o katastrofálnej situácii v slovenskom školstve, na čom sa podpísal dlhodobý nezáujem súčasnej vládnej garnitúry o tento rezort. Jánovi a Martine odkázal do neba: "Mali ste mnoho rolí vo svojich životoch Pre nás však máte ešte jednu rolu - ste hrdinami. Stojíme tu kvôli vám a ďakujeme," dodal.
Farmárov zastupovala Anka Balková. Hovorila o tom, že slovenskí farmári nemali inú šancu ako sadnúť do traktorov po celom Slovensku a upozorniť tak na neúnosnú situáciu malých a stredných podnikateľov v agrorezorte. "Po celom Slovensku vyrazilo okolo 400 traktorov. Nechceme nič iné, len aby nám tento štát konečne umožnil robiť to, čo robíme najradšej a čomu rozumieme, " dodala.