BANSKÁ BYSTRICA. Spustenie predaja takzvanej suvenírovej bankovky - 0 euro Souvenir, na ktorej je zobrazený Pamätník SNP v Banskej Bystrici, dnes vyvolal malé šialenstvo. Ako nám potvrdila zamestnankyňa múzea, niektorí ľudia sa postavili do radu na bankovku už o šiestej ráno a dlhé rady sa pred múzeom tvoria stále. Väčšie problémy s disciplinovanosťou návštevníkov však zatiaľ nezaznamenali.
Múzeum takýto nápor očakávalo a aj vzhľadom na to, že dnes sa v múzeu konajú aj Oslavy Dňa víťazstva, dopredu vyzvali ľudí k trpezlivosti a ústretovosti. "Prišli sme s rodinou zo Zvolena, chceme trochu pobudnúť na oslavách a samozrejme, kúpiť si aj zberateľskú bankovku. Sľúbil som ju kúpiť aj susedom, ale viem že limitovaný počet sú tri kusy," povedal Zvolenčan Michal.
Počet vytlačených kusov bankoviek je limitovaný, po 14. máji však múzeum počíta aj s možnosťou, že sa bankovky budú dať zaslať na dobierku.
"Bankovka sa rozlišuje iba malými detailmi od pravých eurobankoviek. Veľká je ako súčasná dvadsaťeurovka, farba je podobná tej, ktorá je na päťstoeurovke," povedal včera pre TASR vedúci oddelenia marketingu Múzea SNP Dalibor Lesník. "Keďže očakávame značný záujem o túto limitovanú edíciu, možno prekonáme aj niektoré čísla návštevnosti," pripomenul.
Cena bankovky je dve eurá a predáva sa prostredníctvom bankomatu, umiestneného vo foyeri múzea. Práve kvôli limitovanému počtu bankoviek si každý návštevník môže kúpiť iba tri takéto suvenírové bankovky. Pri dnešnom nápore dokonca tento limit znížili po niekoľkých hodinách na dva kusy. A o pol dvanástej dokonca museli vyvesiť ceduľku "vypredané". Za dve a pol hodiny sa totiž podarilo predať 3 tisíc kusov bankoviek.
Koncept eurobankoviek s nulovou hodnotou vznikol v roku 2015 vo Francúzsku. Jeho cieľom je propagácia turizmu v rámci Európy. Prvé O Euro Souvenir bankovky na Slovensku sa budú predávať v limitovanej edícii 5000 kusov, z toho asi 1000 kusov je určených pre zahraničie.
Na Euro Souvenir bankovkách vyrobených z pravého bankového papiera sú zobrazované najvýznamnejšie kultúrne a historické pamiatky, alebo zaujímavé turistické miesta, ktoré môžeme v Európe nájsť. Turisti a zberatelia navštevujú jednotlivé lokality zapojené do tohto konceptu s cieľom skompletizovať si svoju zbierku 0 euro bankoviek.
Práve predaj týchto bankoviek prostredníctvom svojich obchodov so suvenírmi, predstavuje pre kultúrne a historické pamiatky významný príjem. Takto získané finančné prostriedky môžu následne použiť na svoju obnovu, údržbu a prevádzku.
Dnes sa v areáli múzea konajú aj oslavy Dňa víťazstva, ich súčasťou budú bezplatné vstupy do expozícií, premietanie filmov s vojnovou tematikou, ukážky modelárstva a kultúrny program.
Z histórie Pamätníka
Výstavba Pamätníka SNP sa uskutočnila v rokoch 1966 až 1968, pamätník bol dokončený v roku 1969. Ide o vrcholné dielo popredného architekta Dušana Kuzmu.
"Existuje množstvo interpretácií, vysvetľujúcich formu Pamätníka SNP v Banskej Bystrici. Od inšpirácie Le Corbusierovým skulpturalizmom, bačovským klobúkom až po princípy organickej architektúry. V každom prípade tu však môžeme sledovať majstrovské využitie betónu a vzájomné prelínanie sa technického s výtvarným,“ napísal o jednom z najvýraznejších diel Dušana Kuzmu popredný slovenský architekt Štefan Šlachta.