Piatok, 14. december, 2018 | Meniny má Branislava, Bronislava

VOLEJBAL: Hráčkam Tatrana o chlp ušla finálová účasť. Starší žiaci skončili poslední

Medzi kadetkami bojovali aj Brusnianky.

(Zdroj: FB ŠVK TATRAN BANSKÁ BYSTRICA)

BANSKÁ BYSTRICA/BRUSNO. Volejbalistky a volejbalistov spod Uprína čakali v priebehu posledných dvoch víkendov tri dlhoočakávané turnaje. Dievčatá v tíme ŠVK Tatran Banská Bystrica čakali na semifinálové turnaje, z ktorých by postúpili medzi slovenskú elitu a zabojovali o účasť na finálových turnajoch. Náročná misia čakala aj na chlapcov.

Najskôr výhra, potom odmlka

Ako prvé to odštartovali staršie žiačky zo ZŠ Pieninská, ktoré v rámci sezóny skončili v oblastnej lige stred na 3. mieste a v Pezinku sa zúčastnili semifinálového turnaja majstrovstiev Slovenska. Tam chceli zabojovať o účasť na finálovom turnaji v Žiline.

Prečítajte si tiež: FOTO: Beh na Urpín opäť preveril stovky bežcov

8 tímov bolo rozdelených do dvoch skupín. Ako prvý súper sa predstavil proti Bystričankám Pezinok a už tento zápas potvrdil, že Tatran nechcel na turnaji byť iba do počtu. Prvé tri sety boli nesmierne vyrovnané a bojovalo sa o každú loptu. Banskobystričanky mali po dvoch setoch súpera na lopatkách, ten ďalší ale prehrali tesne – iba o 4 body. Štvrtý set bol však už rozhodujúci. Svoje mierne zaváhanie staršie žiačky odčinili a zvíťazili jasne 25:9 a celkovo 3:1 na sety.

Druhý súboj proti Skalici priniesol taktiež poriadnu drámu. Hoci v prvom sete dominovali Záhoráčky, Tatran sa dotiahol v nesmierne tesnom druhom sete, ktorý vyhral v závere najtesnejším rozdielom 26:24. V poriadnej dráme mali v ďalších dvoch setoch mierne navrch Skaličanky a bojovnosť ŠVK tu už nestačila a vrátila sa im prehra 3:1.

V nasledujúcom zápase museli už Bystričanky bodovať, čakal ich však náročný súper zo Sniny, ktorý bol favoritom skupiny a svoju pozíciu potvrdil jasnou výhrou 3:0 (-11, -10 a -22). Staršie žiačky sa po výhre a dvoch prehrách ocitli na 3. mieste v tabuľke, ktoré bolo nepostupovým.

Kadetky bojovali až do konca

Podobný osud postihol aj kadetky, ktoré v rámci sezóny skončili na striebornej priečke a získali miestenku na víkendový semifinálový turnaj v Poprade. V rámci svojej skupiny vstúpili do turnaja neúspešne – prehrou 0:3 na sety proti Piešťanom, hoci zápas bol vyrovnanejší, než výsledok ukazuje. Druhý set rozhodli dva body – 26:24 v prospech západniarok, ktoré boli skrátka lepšie v koncovke.

Prečítajte si tiež: VŠC Dukla a Slovenská antidopingová agentúra podpísali Memorandum o spolupráci

Druhé stretnutie proti Pezinku už bolo o inom. Tu triumfovali Bystričanky jasne 3:1 a udržali nádej na postup. V treťom dueli nebrali nič iné ako výhru proti Prešovu. Ten už ale po dvoch setoch dominoval 2:0. Tatran v tej chvíli ukázal nezlomnosť a prinavrátil si stratené sety dominanciou 25:22 a 25:13. V rozhodujúcom piatom sete, ktorý bol nesmierne dramatickým bojom o každú loptu, mali napokon pevnejšie nervy Prešovčanky a výhrou 3:1 spečatili postup do finále. Bystrické kadetky obsadili znovu iba nepopulárne 3. miesto.

Na tom istom turnaji postihol rovnaký osud aj kadetky z Brusna. Tie v skupine B prehrali úvodný zápas proti Novému Mestu nad Váhom 3:2 na sety, pričom vyhrávali už 2:1. Druhý zápas, v ktorom VK Kúpele prehrali 3:0 so Slaviou UK Dráčik Bratislava, rozhodol, že na finálový turnaj sa taktiež nepozrú. V poslednom zápase napriek tomu nezložili zbrane a zabojovali o umiestnenie. Napokon zdolali svojho súpera z Popradu 3:2 na sety, hoci tentoraz prehrávali 2:1. „Škaredé“ 3. miesto ale obsadili aj ony.

Starší žiaci sú poslední

Prečítajte si tiež: Atléti BŠK Banská Bystrica prepisovali tabuľky najlepších slovenských výkonov

Nielen dievčatá, ale aj chlapcov čakal veľký turnaj. V konkurencii siedmich ďalších tímov z celého Slovenska boli zaradení do skupiny A s Púchovom, Novým Mestom nad Váhom a Prešovom. Napokon v troch zápasoch zvíťazili iba v jednom jedinom sete. Proti Prešovu sa im podarilo zdramatizovať stretnutie, keď za stavu 0:2 vybojovali bod v treťom sete víťazstvom 25:23. Stačilo to logicky iba na posledné miesto v tabuľke, pričom nasledovali zápasy o umiestnenie.

V prípade prvého minisemifinále neuhrali proti VKP-SPU ani jeden set, čo znamenalo, že ich čakal duel o nepopulárne predposledné miesto. V ňom napokon nemali dostatok síl ani na Prešov, s ktorým si zmerali sily druhýkrát. Tentoraz však už neuhrali ani jeden víťazný set a obsadili tak iba posledné miesto.

Kompletné výsledky a tabuľky všetkých kategórií nájdete tu.

V tíme vládne spokojnosť

Prečítajte si tiež: PREHĽAD: Tieto športové udalosti nás čakajú počas mája

ŠVK Tatran napokon pochodil neúspešne na turnaji starších žiakov a nepredstaví sa na finálových turnajoch v dievčenských kategóriách. Napriek tomu vládne v tíme spokojnosť. „Finále nám v obidvoch prípadoch ušlo o pár bodov. Je to škoda, ale musíme skonštatovať, že všetky kategórie mali poriadne ťažkú sezónu a konkurencia bola veľká. Keď sme sa rozprávali aj s trénermi, usúdili sme, že finále by bolo naozaj iba čerešničkou na torte. Kým ostatné kluby fungujú ako centrá talentovanej mládeže s profesionálnymi trénermi, my sme iba malý školský klub, kde sú kvázi trénermi rodičia. Preto budem vždy konštatovať, že vzhľadom na tento fakt sme veľmi spokojní,“ prezradila nám manažérka ŠVK Tatran Andrea Sýkorová.

Klub teraz v blízkej dobe čakajú majstrovstvá Slovenska kadetov v Starej Ľubovni a následne aj turnaj v trojkovom a štvorkovom volejbale mladších žiakov. „Tam máme väčšie šance na lepšie umiestnenie. Dúfam, že svoje pozície potvrdíme,“ doplnila Sýkorová.

1. Čo majú študovať naše deti, aby si v budúcnosti našli prácu?
  2. Bangkok, Phuket, pláže, chrámy: Za 13 dní to naj z Thajska