SELCE. Aktivisti zo združenia Genius Loci Slovaciae sa pustili v uplynulých dňoch do úprav na obľúbenom Keltskom chodníčku, ktorý si získal za necelý rok od otvorenia množstvo priaznivcov.
„Premaľovali sme značenie, ktoré už nebolo po zime také výrazné, prefarbili sme aj stojky na informačných tabuliach a upravili sme porast po trase chodníka na miestach, kde zavadzal,“ informovala Monika Tatáriková z občianskeho združenia.
Príjemne ich prekvapilo, že od otvorenia chodníka neuplynul ani rok, no záujem oň je veľký. „Chodia sem celé rodinyaj jednotlivci. Zväčša sa vyberú na trasu sami, keďže je dobre značená, no v prípade záujmu nie je problém požiadať a radi sa vyberieme s nimi,“ doplnila.
Náučný chodník sprístupnili vlani, meria necelých 6 kilometrov a vedie nenáročným terénom. Na ôsmich informačných paneloch ponúka pohľad nielen na históriu obce, ale aj na jej prírodné a geografické zaujímavosti.
Nástup je z lyžiarskeho strediska Selce – Čachovo a pokračuje až pod archeologickú lokalitu Hrádok. Tá je národnou kultúrnou pamiatkou, spájanou predovšetkým s históriou Keltov na našom území. Združenie na projekte spolupracovalo s obcou, podporili ho aj z grantu Nadácie Ekopolis Zelené oázy.

Jedna z najobľúbenejších zastávok je venovaná histórii známej lokality Hrádok s poukázaním na život Keltov, nájdete tu však aj prírodné, geografické a historické údaje o Selčianskej doline.
Lokalita Hrádok láka archeológov už desaťročia. Kelti žili na hradisku približne od 3. storočia pred Kristom po 2. storočie po Kristovi.
Od 30. rokov 20. storočia sa výskumu na Hrádku zúčastnilo viacero archeológov, ktorí tu našli pozostatky lužickej a púchovskej keramiky, ale tiež stopy po germánskom osídlení. Tiež boli nájdené železné a bronzové predmety púchovskej kultúry z doby laténskej, ale tiež z obdobia sťahovania národov a stredoveku.