BANSKÁ BYSTRICA. Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko zverejnil na svojej stránke prvé vizualizácie budúcej podoby mestského parku. Jeho revitalizácia by mala zmeniť tento zaujímavý mestský priestor, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou.
Hoci väčšina diskutujúcich privítala novú koncepciu s nadšením, objavili sa aj hlasy, že historický park je riešený príliš moderne a niektorým ľuďom bude chýbať pôvodný altánok, ktorý považujú za jednu z dominánt parku.
Návrh na revitalizáciu parku dostal zelenú aj od pamiatkárov. Riaditeľka Krajského pamiatkového úradu Zuzana Klasová informovala, že pri riešení návrhu obnovy a revitalizácie národnej kultúrnej pamiatky sa na celý zámer pozerali komplexne a to s dôrazom na predmet ochrany, teda urbanisticko-architektonickú a výsadbovú kompozíciu z čias založenia parku.

„Prehodnocovali sme rozsah funkcií parku a ich adekvátne využitie pre potreby súčasnosti. Našim zámerom je, aby celkové riešenie umožnilo rehabilitovať pôvodné historické hodnoty parku a súčasne harmonicky umožňovalo poňať viac aktuálnych potrieb pre jeho kultúrno-spoločenské využitie „on air“,“ doplnila s tým, že tieto potreby sa vzťahujú na organizovanie menších komorných koncertov, divadelných predstavení či iných alternatívnych podujatí, a to aj s ohľadom na ich technické zabezpečenie.
Drevený altánok, ktorý bude niektorým ľuďom chýbať, však podľa nej nie je originálnym prvkom mestského parku a do jeho centrálnej polohy bol situovaný sekundárne: „Svojou konštrukciou vytvára podmienky len pre jednostranné aktivity a neumožňuje iné formy variabilného využitia. Vzhľadom na všetky tieto okolnosti sme požadovali zachovanie akcentu zhromažďovacej funkcie centrálneho kruhového priestoru s možnosťou rozptylu do jednotlivých diagonálnych komunikácií a súhlasili s novým architektonickým riešením, ktoré je symbolickým odkazom dnešnej podoby altánku,“ dodala.
S revitalizáciou začnú zrejme na jeseň
Hrubý odhad výšky investície na revitalizáciu pred verejným obstarávaním prestavuje sumu 1,8 mil. eur. Hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková informovala, že mesto chce na tento účel žiadať o eurofondy: „V súčasnosti sa projekt žiadosti o nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu finalizuje. Termín na predkladanie žiadostí je začiatkom júla 2018. V prípade bezproblémového procesu schvaľovania žiadosti a úspešnosti projektu by sa práce mohli začať koncom jesene tohto roka“.

Hovorkyňa doplnila, že nakoľko ide o národnú kultúrnu pamiatku, všetky zámery a návrhy boli prísne kontrolované a odsúhlasené odborným garantom - Krajským pamiatkovým úradom.
Filozofia obnovy parku bola podľa nej odkomunikovaná nielen s pamiatkármi, ale aj s odbornými útvarmi a organizáciami v rámci mesta. „Názor nikdy nebol jednotný, preto sa pristúpilo k zachovaniu relaxačno-oddychovej funkcie, ktorú mestský park plní dodnes,“ informovala.