Podľa medzinárodných štatistík 5,7% ženskej populácie trpí anorexiou, 7,3% bulímiou a od 6 do 45% atlétok ma problémy s poruchami príjmu potravy. (PPP) 1 z 10 pacientov PPP je muž.
Na Slovensku je téma PPP tabu, ľudia nedisponujú dostatočnými informáciami. Na základe prieskumu, ktorý pre Chuť žiť vytvorila prieskumná agentúra 2muse, 33% Slovákov nevie, že by pacientom s PPP mali odporučiť lekársku pomoc, 33% si myslí, že anorexia je iba módny výstrelok, 25% tvrdí, že PPP sa týkajú len mladých dievčat, a 17% nie je oboznámených, že PPP môžu končiť smrťou. Veria mýtom a trpiaci si nepripustia problém a nemajú odvahu ísť sa liečiť. Práve preto sme rozbehli celoslovenský projekt, ktorý zahŕňa mediálnu edukačnú kampaň, workshopy pre základné a stredné školy, pre atletické kluby, rodičov, pedagógov i širokú verejnosť, a tiež pomoc a podporu pre pacientov, rodiny i odborníkov.
Neváhajte a pridajte sa aj Vy!
Je dôležité o PPP hovoriť a aktívne túto problematiku riešiť. Radi by sme prišli aj na Vašu školu a zorganizovali interaktívny workshop pre žiakov a študentov. Workshopy vedie Valentína Sedileková, liečená anorektička, ktorej príbeh odborne dopĺňajú psychiatri, psychológovia, zdravotníci či nutriční špecialisti (záleží od ich časových možností a miesta workshopu).
Žiaci si dozvedia
- Aké sú dôsledky držania diéty v mladom veku?
- Môže viesť diéta k PPP?
- Mení sa postoj k človeku, keď je chudý / obézny?
- Prečo mať rád vlastné telo?
- Aké sú mýty a fakty o PPP?
- Aké je to prejsť si touto chorobou?
- Ako rozoznať PPP u druhých a ako im pomôcť?
- Čo sú skutočné PPP? Prečo sú nebezpečné?
- Ako sa stravovať?

Autor: TS