BANSKÁ BYSTRICA. Tajomstvá zlatníckeho remesla majstrov spod Urpína spoznajú návštevníci prostredníctvom prednášky historika Filipa Glocka „Štvorlístok banskobystrických zlatníkov“ z cyklu Čo sa skrýva v depozite. Stredoslovenské múzeum (SM) v Banskej Bystrici v utorok 22. mája o 17:00 v Matejovom dome pokračuje ďalšou z prednášok zameraných na spoznávanie histórie a tradícií z regiónu. O podujatí s historickou témou informovala agentúru SITA manažérka SM Gabriela Benčová.
Štvorlístok banskobystrických zlatníkov otvára Karol Miškovský, ktorý sa ako zlatník v meste spomína v rokoch 1852 – 1870. Do učenia ho prijal vychýrený banskobystrický zlatnícky majster Samuel Libay. V druhej polovici 19. storočia však remeslo zaznamenalo úpadok a zlatníci sa museli venovať aj výrobe komerčno-úžitkových predmetov, ku ktorým patrili napríklad aj príborové sady.
„A práve vzácna kolekcia príborových solitérov z dielne Karola Miškovského sa dodnes zachovala v zbierkach Stredoslovenského múzea,“ vysvetlil Glocko a dodal, že ďalším talentovaným a zručným banskobystrickým zlatníkom pochádzajúcim z Pešti bol František Rosenberger, ktorý bol spolupracovníkom majstra zlatníka Libaya. „Medzi skvosty jeho zlatníckeho kumštu patrí aj nádherný úžitkový predmet a majstrovské zlatnícke dielo – cukornička, zachované v zbierkach múzea,“ povedal historik.
Skutoční majstri
Tretím zlatníkom v poradí je Juraj Sodomka, ktorý sa vďaka sobášu so sirotou zo zlatníckej rodiny, ľahšie dostal do cechu a uľahčilo mu to aj získanie majstrovského titulu. Zbierky SM obohacuje v jeho dielni vyrobená strieborná paténa ku kalichu, ktorá v minulosti slúžila pri cirkevných obradoch. Zo starého nemeckého rodu, ktorý sa usadil v Starých Horách pochádza posledný z trojice žiakov zlatníckeho majstra Samuela Libaya - Alojz Herritz. Z jeho dielne sa v zbierkach Stredoslovenského múzea zachoval strieborný krstný medailón s filigránovou obrubou. „Medailóny v minulosti najčastejšie podarúvali krstní rodičia novorodeniatku pri príležitosti jeho krstín,“ objasnil Glocko.
Posledný traja zo spomínaných zlatníkov na čele so Samuelom Libayom sa podpísali pod jedinečnosť jedného z najvzácnejších predmetov v zbierkach Stredoslovenského múzea, ktorým je podľa historika Glabitsov pokál. „Úlohou Rosenbergera bolo tepanie pokálu do výslednej podoby, jeho pozlátenie bolo v rukách Sodomku, no a podstavec k nemu zhotovil Herritz,“ zhrnul historik spoluprácu zlatníkov.
Cyklus podujatí "Čo sa skrýva v depozite" organizuje múzeum už tretí rok. Prednášky sa uskutočňujú v priestoroch Matejovho domu, kde sa nachádza expozícia venovaná histórii mesta Banská Bystrica. Ďalšie odkrývanie tajomstiev depozitu pripravilo múzeum na 19. júna s historikom Rastislavom Moldom na tému Odkrývanie obrazu Ľudovíta Štúra.