BANSKÁ BYSTRICA. Digitalizačný tím banskobystrického Múzea SNP spolu s odbornými pracovníkmi z Blanska v Českej republike dokončil v týchto dňoch unikátny projekt stredoeurópskeho významu „Rekonštrukcia kostry jaskynného leva pomocou 3D tlače“. „Po dvoch mesiacoch intenzívnej tlače na niekoľkých 3D tlačiarňach sa nám podarilo skompletizovať ucelenú kostru leva jaskynného (Panthera spelaea),“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii vedúci technológ Digitalizačného centra (DC) Múzea SNP v Banskej Bystrici Ján Šperka.
Podľa slov vedúceho technológa sa pri tlači spotrebovalo viac ako 12 kilogramov materiálu – filamentu, „čo predstavuje asi 3,5 kilometra tlačovej struny s hrúbkou 1,75 milimetra“. Najväčší kus, ktorým je lebka kostrového nálezu, tlačili nepretržite 110 hodín. Vznikol tak postupne jedinečný výstavný exponát, ktorý ešte v tomto týždni prevezú a následne predstavia a uložia na zámku v Múzeu Blanenska v Blansku na Morave.
Myšlienka zostavenia kompletnej kostry jedinca vznikla už počas realizácie projektu „Digitálne múzeum“, keď v DC skenovali paleontologické nálezy leva zo Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. "Na základe toho, že sme digitalizovali túto kostru, prejavilo záujem múzeum v Blansku o to, aby sme im urobili maketu, ktorá sa bude používať ako výstavný artefakt," uviedol riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev s tým, že ide o novinku v rámci výstavníctva.
Jaskynný lev, ktorý žil aj na našich územiach, bol jeden z najväčších poddruhov leva všetkých čias. Vyhynul približne pred 10-tisíc rokmi. Nález kostí samca zo Západných Tatier z minulého storočia patrí medzi najväčší v Európe. Pôvodných 56 jednotlivých kostí bolo doplnených 27 časťami z nálezu v lokalitách Moravského Krasu. „To čo ešte chýbalo sme doplnili o skenované časti skeletu súčasného leva, ktoré sme museli tvarom a veľkosťou prispôsobiť,“ doplnil Šperka.
Digitalizačné centrum v Banskej Bystrici vzniklo z výsledkov projektu Digitálne múzeum a organizačne patrí pod Múzeum SNP. Budovať sa začalo vo februári 2012. Centrum sa skladá z troch útvarov, medzi ktoré patria Metodicko-technologické pracovisko, Konzervátorské pracovisko a kľúčové Digitalizačné pracovisko.