BREZNO. Breznianski rybári každoročne vysádzajú do centrálneho toku Horehronia mnohé pôvodné druhy rýb. Tentokrát však ich aktivitu podporil aj súkromný sektor a miestna samospráva.
Do Hrona vypustili tisícky rýb
Zastúpenie pstruha potočného v slovenských rybárskych revíroch neustále klesá. V priebehu posledných desať rokov poklesli jeho počty o viac ako polovicu. U ďalšej ryby typickej pre slovenské vody – lipňa tymianového, je situácia ešte horšia.
Príčin ich úbytku je pomerne veľa, najsilnejším faktorom je však znečisťovanie vodných tokov. „Medzi našimi zamestnancami je veľa rybárov, s ktorými sa často rozprávam o problémoch s rapídnym úbytkom rýb v Hrone.
Keďže starostlivosť o mesto a región, v ktorom pôsobia naše závody, je pre nás prioritou, rozhodli sme sa aj takto prispieť k ochrane životného prostredia a vôd v okolí Brezna. Zarybnenie Hrona pstruhom potočným je prvá fáza, na jeseň plánujeme nasadiť do rieky ďalšie tisíce lipňov,“ povedal počas akcie v Bujakove prezident Eco – Investment, a.s. Milan Fiľo.
Investícia do životného prostredia
Podľa slov predsedu Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Brezno Václava Riapoša sa v horehronských vodách najlepšie darí práve pstruhom a lipňom. „Takisto je tu veľmi vzácna hlavátka podunajská, hlaváč pásoplutvý, jalec hlavatý, menej už podustva, ale nájdu sa aj raky,“ vysvetľuje Riapoš. Rak je pritom výrazným indikátorom čistoty vody.Vzťah k rybárčeniu má aj primátor Tomáš Abel, ktorý iniciatívu firmy sídliacej v miestnej časti Brezna privítal.
„Táto investícia do životného prostredia je z mojej strany veľmi chválená, pretože pán Filo s jeho ľuďmi spravili veľmi pekný počin práve tu v našom meste. Je len málo firiem na Slovensku, ktoré sa venujú aj takýmto aktivitám, preto sa z toho tešíme a samozrejme ich v tom budeme podporovať.“
Autor: MD