BANSKÁ BYSTRICA . Jedinečnú interaktívnu výstavu o dômyselných spôsoboch, rozmanitých možnostiach a príčinách maskovania zvierat sprístupnili v uplynulom týždni v Tihányiovskom kaštieli v Banskej Bystrici.
Návštevníci Stredoslovenského múzea (SM) môžu výstavu s názvom Kamufláž navštíviť do 28. októbra. Ako pre agentúru SITA uviedla PR manažérka SM Gabriela Benčová, autorky výstavy sa snažia predstaviť prírodu ako nevyčerpateľnú studnicu nápadov a riešení pre každodenný súčasný život človeka v civilizovanom svete.
Kamufláž je názov dlho očakávanej a niekoľko mesiacov pripravovanej autorskej výstavy zoologičiek Stredoslovenského múzea – Kataríny Dvořáčkovej a Renáty Kapustovej. „Ľudia už od nepamäti nachádzajú inšpiráciu v prírode. Zvieratá i rastliny vo svojej prirodzenej dokonalosti boli a dodnes sú námetom nielen pre umelcov – básnikov a literátov, maliarov či sochárov, ale i vedcov a konštruktérov, ktorým pozorovanie prírody a života v nej ponúklo nejedno riešenie v letectve, námorníctve, armáde, architektúre či v dizajne alebo v móde,“ hovoria autorky výstavy.
Dokonalá príroda
Výstava sa snaží návštevníkom objasniť, prečo a ako sa zvieratá v prírode maskujú. „Ochranné sfarbenie, takzvaná kamufláž umožňuje z pohľadu koristi uniknúť svojmu predátorovi, a na druhej strane predátorovi dáva možnosť nebadane zaútočiť na vyhliadnutú korisť. Každý jedinec v prírode sa počas svojho života pasuje s tromi základnými úlohami. Zachovaním svojho druhu prostredníctvom rozmnožovania, prijímaním potravy a nemenej dôležitou úlohou, ktorou je ochrana pred nepriateľmi,“ vysvetľuje základné pravidlá prežitia v prírode Dvořáčková. „Živočíchy v záujme prežitia využívajú aj varovné zvuky alebo zápach, prípadne demonštráciu sily či dokonca hru na mŕtveho,“ dopĺňa informácie Kapustová.
Kamufláž sa ľudia oddávna snažia využívať. Pastierske psy sú toho dokonalým príkladom. Cieleným šľachtením plemien psov vytvoril človek dokonalé plemeno na obranu stád oviec pred útokmi veľkých šeliem ako sú medvede či vlky. Svojou stavbou tela a tiež aj farbou srsti pripomínajú ovce. Obranný útok týchto psov je z tohto dôvodu pre predátora nečakaný, a o to viac účinný. Kamufláž sa často využíva vo vojenskom priemysle, napríklad na farbenie uniforiem, alebo vojenskej techniky.
Prírodovedné oddelenie SSM v Banskej Bystrici vzniklo v roku 1972 a od roku 1989 sídli v pamiatkovo chránenej budove Tihányiovského kaštieľa v miestnej časti Banskej Bystrice v Radvani. Múzeum pre verejnosť okrem možnosti navštíviť stálu prírodovednú expozíciu Príroda stredného Slovenska pravidelne pripravuje vlastné odborné výstavy. V audiovizuálnej sále múzea sa premietajú filmy pre žiakov a študentov, uskutočňujú sa prednášky, špecializované semináre pre učiteľov, premietanie diapásiem a diskusie na rôzne témy týkajúce sa problémov ochrany prírody.