PONIKY. Krása svadobných párt, krojov, piesní, tancov a remesiel – to všetko ožilo počas dvoch víkendových dní na Detskom folklórnom festivale Zdola ponickýho mlyna. Ten sa už tradične začal ekumenickými službami Božími, ktoré sa tentoraz konali v rímskokatolíckom Kostole sv. Františka z Assisi.
Starosta obce Ján Beňo povedal , že miesto pre bohoslužby, ktorých sa zúčastňujú ľudia v krojoch, každý rok striedajú. Jeden rok sa konajú v evanjelickom kostole, ten nasledujúci zas v katolíckom. Krojovaný svadobný sprievod obcou je skutočnou lahôdkou pre oči, veď ponické party a svadobné kroje patria k najkrajším na Slovensku.
Súčasťou sobotného programu bolo aj stretnutie rodákov a priateľov obce či uvedenie dokumentárneho filmu Poniky, Poniky... Jeho autorom je tunajší rodák, filmár a dokumentarista Milan Kosec.

Starosta hovorí, že dokument vznikal tri roky a stretol sa s veľkým ohlasom. Nielen preto, že je doslova klenotnicou histórie, zvykov a súčasnosti obce, ale aj z toho dôvodu, že mnohí obyvatelia sú súčasťou jeho deja. V nedeľu svadobný sprievod nahradil sprievod detských folklórnych súborov a ich následná prezentácia a celá pekná akcia vyvrcholila folklórnym pásmom Krása pod Poľanou zrodená.
Spomienka na výnimočných rodákov
Naši vzácni Poničania – tak sa nazýval sobotňajší program, ktorý bol spomienkou na nedožitých sto rokov od narodenia folkloristov Ondreja Madoša a Jána Kapustíka. „Pečať, ktorá tu po nich zostala, je stále jasne čitateľná a aj vďaka nim sa podarilo do dnešných dní zachovať dedičstvo, na ktorom raz môžu stavať aj budúce generácie,“ dodal starosta.
Výnimočne talentovaný rezbár Ondrej Madoš prežil celý život ako bača na salaši, bol však zároveň mimoriadne talentovaným ľudovým umelcom. Vyrezával črpáky, valašky, bol vynikajúci fujaristom aj spevákom, vybrali si ho dokonca do filmu Rodná zem.
Ján Kapustík bol zas 37 rokov kantorom v evanjelickom kostole a dlhé roky robil starejšieho na svadbách. Vo svojej dreveničke založil múzeum, ktoré bolo prezentáciou bohatých tradícií obce. Starosta hovorí, že toto múzeum navštívili ľudia z 22 krajín sveta a Ján Kapustík sa ako starejší zúčastnil na viac ako tristo svadbách.