PONICKÁ HUTA. Už po štvrtý raz organizuje občianske združenie Hradisko na Kláštore počas najbližšej soboty v tunajšom športovom areáli súťaž vo varení baranieho perkeltu. Bude to súčasne memoriál Jána Melku, výnimočnej osobnosti z oblasti ovčiarstva a salašníctva z tohto regiónu.
Daniel Dioši z občianskeho združenia povedal, že ide o jednu z mnohých akcií, ktorou chcú propagovať túto zaujímavú lokalitu, historicky spojenú s Keltmi. Okrem salašníckej tradície a varenia starobylého jedla preto pripravili aj ukážky brtníctva a včelárstva, odlievania bronzu, či košikárstva. Celú akciu spestria folkloristi.
Tradíciu starého keltského hradiska pri Ponickej Hute sa občianske združenie snaží propagovať dlhodobo, Daniel Dioši a Lucia Klinerová s kolektívom sú aj autormi knihy Keď pri Hrone vládli Kelti, ktorá odkrýva známe aj doposiaľ neznáme fakty o tunajšom hradisku.
Stará história
Ponická Huta ukrýva na vrchole kopca za kamenným bralom Baba praveké hradisko, ktoré miestni obyvatelia poznajú pod názvom Na Kláštore. Spájali ho totiž s existenciou zaniknutého kláštora, po ktorom do dnešných čias nič neostalo.

Lucia Klinerová zdôrazňuje, že s týmto miestom je spojených množstvo legiend. V lesnom teréne sú stále viditeľné zvyšky valového opevnenia, ktoré je dlhé približne 500 metrov po celej južnej strane hradiska, ako aj stopy po pravekých prístupových cestách, vinúcich sa k bránam akropoly – najvyššej časti sídliska.
K objaveniu zaujímavých nálezov pomohla náhoda a pod vyvrátenými koreňmi stromu sa objavilo veľké množstvo črepov z rôznych období. Významné nálezy z hradiska, ako kopije z doby laténskej, či hromadný nález železných nástrojov zo strednej doby železnej, spájajú podľa nej život na hradisku predovšetkým s ťažbou a spracovaním železnej rudy z miestnych ložísk.
Za najkrajší bod hradiska považujú členovia združenia tajomný kamenný portál, ktorý podľa Lucie Klinerovej pripomína bránu do iného sveta. Kultové rituály u Keltov sa odohrávali najčastejšie pod holým nebom a úmyselne vyhľadávali prírodné útvary, ktoré sa stávali ich dejiskom.
