BANSKÁ BYSTRICA. Dni mesta Banská Bystrica pokračujú v sobotu od 11.00 h historicky prvými Baníckymi festiváciami.
"Ide o významný posun v obnove baníckych tradícií v meste. Po roku 1526 po bitke pri Moháči a neskôr po dobytí Budína nastal v banských mestách strach z Turkov. Stavali sa kamenné hradby a brány. Vždy sa baníci snažili dostať za tieto hradby a piesňou a komédiou si privyrobiť k biednej existencii stavu u bohatých ringbürgerov bývajúcich na námestí banského mesta. Banícke stavy v okolí Banskej Bystrice pripravili živé festivácie, ktoré vyjadrujú historické poznatky o správaní sa baníkov za mestskými hradbami," priblížil pre TASR organizátor a principál Starohorského baníckeho spevokolu Peter Sárinec.
Banícke festivácie si pripomenú aj význam pamiatky, akým je kostol sv. Alžbety v Dolnej ulici. Postavili ho v roku 1303 ako súčasť mestského špitála pre chorých a nevládnych baníkov.

"Svätá Alžbeta a xenodóchia (ústav pre núdznych baníkov) v 14. storočí pomáhali baníkom v zlej situácii. Tí chcú dnes pomôcť k rekonštrukcii kostola. Jeho rektor Pavol Noga pripravil 3000 perníčkov kostolíka, ktoré počas verejnej zbierky chce ponúknuť návštevníkom festivácií, a tak získať prvé zdroje na jeho rekonštrukciu. Baníci sa budú modliť za sv. Alžbetu, spievať banícke piesne, ľudí zabávať veselými príhodami beťára Hanzíka, umelec Juraj Sarvaš odprezentuje príbehy o baníkoch z Banskej Bystrice z knihy Ondreja Sliackeho. Pripomenieme si aj 440. výročie vydania prvej svetskej knihy v Banskej Bystrici o prelete kométy nad banskými mestami, o čom písal rodák a astrológ Pribicer," uviedol Sárinec.
Zaznie aj vojenský pochod Civitatis Neosoliensis Militare March. Tento banskobystrický pochod patrí medzi ojedinelé zachované hudobné pamiatky trubačskej kultúry z konca 18. storočia v strednej Európe.