KALIŠTE. V sobotu 23. júna sa vo vypálenej obci Kalište, z ktorej zostalo do dnešných dní iba torzo, už po 13. raz uskutoční Stretnutie generácií.
Hlavnými organizátormi sú oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Múzeum SNP, obce Baláže, Moštenica, Podkonice, Priechod, Slovenská Ľupča a ďalší partneri. Jana Borguľová zo Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov informovala, že súčasťou bohatého programu, ktorý sa začne už o 9.00, bude pietna spomienka, ekumenická pobožnosť, bohatý kultúrny program, ale aj ukážky vojenskej techniky, prechádzky Partizánskou republikou či programy pre deti. „Od vypálenia obce ubehla už úctyhodná doba, no sme radi, že medzi nás ešte stále môže chodiť pán Milan Kaliský, ktorý túto tragédiu prežil ako dieťa, “ povedala.
Zhoreli vo vlastných domoch
Osudného 18. marca 1945 nacisti vypálili takmer všetky domy v obci, zo 42 ich zostalo iba šesť. Ľudí postrieľali, niektorých upálili v ich vlastných domoch, ďalších odvliekli do zajatia. Tragédia si vyžiadala viac ako 40 obetí.
V roku 1961 Kalište vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku. Ide o jednu z mnohých obcí a osád, ktoré boli vypálené počas 2. svetovej vojny. Život v nej, ako v jedinej obci, však nebol nikdy obnovený.
Po oslobodení obyvateľov obce presídlili do Banskej Bystrice, kde pre nich vybudovali ulicu Nové Kalište. V pôvodnom Kališti na úpätí Nízkych Tatier sú v súčasnosti zrekonštruované dva domy, malá zvonička a základy zhorených domov. V roku 2007 Múzeum SNP sprístupnilo v dvoch domčekoch novú expozíciu pod názvom Partizánska republika. Spolu s expozíciou bol sprístupnený aj nový pamätník.
O rok neskôr dalo múzeum do užívania náučný chodník s názvom Ako žili Kališťania.Tvorí ho 17 informačných tabúľ v areáli celej národnej kultúrnej pamiatky. Návštevníci môžu vidieť aj zrekonštruované bunkre Partizánskej republiky, repliku miliera, ktorý symbolizuje spôsob obživy obyvateľov osady z čias, keď sa v Kališti vyrábalo drevené uhlie.
Súčasťou areálu je Sad života, ktorý vysadili predstavitelia 102 slovenských obcí, ktoré tiež počas vojny vypálili.
