Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška

HODNOTENIE SEZÓNY: Suverénna Dukla, sklamaný Medzibrod či dve horehronské prekvapenia

Tímy z nášho okresu zažili úspechy, ale aj pády.

(Zdroj: VIKTOR HÁBER)

Pozreli sme sa podrobnejšie na výkony tímov z banskobystrického a breznianskeho okresu od tretej po piatu ligu. Kým Dukla sa vrátila tam, kde patrí a nechce dopustiť ďalší pád, Medzibrodu a Hrochoti unikol postup do vyššej súťaže pomedzi prsty. Poďme si to zanalyzovať.

III. LIGA STRED: Dukla suverénne zvládla vytýčený cieľ

BANSKÁ BYSTRICA. Futbal pod Urpínom dostal pred rokom tvrdú ranu. Tradičná značka FK Dukla zanikla a v tom momente zasiahol Milan Smädo, ktorý prakticky zlikvidoval klub v Kremničke, aby založil značku MFK Dukla Banská Bystrica. Futbal pod Urpínom tak pokračoval v stredoslovenskej tretej lige, tak tomu však bolo iba rok.

SkryťVypnúť reklamu

Dukla ako veľký favorit na celkové prvenstvo potvrdila svoju pozíciu. III. ligu stred ovládla suverénne. V rámci sezóny z 30 zápasov iba trikrát prehrala a postupne dovŕšila 21 výhier. Darilo sa jej predovšetkým na domácej pôde, kde ani raz neprehrala a silná bola najmä na jar. Jej neporaziteľnosť zničilo až Námestovo v 26. kole, avšak na konečnom výsledku to nič nemení.

Dukla vyhrávala najmä vďaka pozornej obrane či stabilným výkonom brankára Krejčího. V priebehu sezóny inkasovala iba 18 gólov, čo je o 15 menej, než tímy s druhou najlepšou obranou. A hoci mala až tretí najlepší útok (60 gólov) po Rimavskej Sobote (84) a Liptovskom Hrádku (61), v dôležitých momentoch si Bystričania dokázali zachovať chladnú hlavu, v zápasoch dominovali a hoci zahadzovali viacero šancí, tie kľúčové premenili. To môžeme považovať za hlavný faktor úspechu klubu.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: MFK Dukla sa stala víťazom svojej súťaže a v budúcom ročníku si zahrá druhú ligu (+FOTO a HLASY) Čítajte 

Tri kolá pred koncom bolo jasné, že náskok Dukly je už priveľký a klub spolu s fanúšikmi v Žabokrekoch oslávil návrat do 2. ligy. Podľa vlastníka klubu Milana Smäda niečo podobné v najbližších rokoch nenastane.

„Pred rokom sme padli na dno. Spoločnými silami sme to ale dotiahli do druhej ligy a naďalej pracujeme aj s mládežou, ktorú chceme rovnako vrátiť do najvyšších súťaží. Niečo podobné, ako sa stalo vlani, už prebehnúť nemôže. Urobíme všetko preto, aby sa klub budúci rok minimálne udržal v druhej najvyššej súťaži,“ povedal Smädo v rozhovore pre týždenník MY.

Banskobystričania budú od novej sezóny bližšie k fanúšikom. Vracajú sa na staré dobré miesto, hoci tam nechcú zotrvať naveky. „Štadión v Radvani dostal projektové schválenie a budúci rok by mala začať jeho výstavba. Dovtedy sme sa dohodli s VŠC Dukla. Budúci národný atletický štadión budeme môcť využívať pre futbalové účely,“ vysvetlil Smädo.

SkryťVypnúť reklamu

Dukla sa tak po roku vráti na Štadión SNP, kým Kremnička bude stále slúžiť mládeži. Podľa slov Smäda má nastať vybudovanie ďalšieho tréningového ihriska vedľa toho hlavného. Od sezóny 2019/20 by Banská Bystrica mohla hrať ligové zápasy na novom štadióne, ktorý bude postavený práve v Radvani.

O tom, ako vníma Dukla postup a aké sú ambície klubu, sme sa rozprávali aj s trénerskou dvojicou Dušan Tóth – Nortbert Juračka. Tí potvrdili slová Smäda. Dukla urobí všetko pre stabilizáciu v 2. lige.

Hlavný kouč klubu Tóth sa v krátkosti vrátil k rozhodujúcemu zápasu proti Martinu. Dukla zvládla urobiť posledný krok, ktorý nebol ľahký. „Futbal je dosť o hlave a musel som aj pred zápasom vštiepiť svojim zverencom, že ešte nie sú v 2. lige a musia bojovať. Posledný krok býva vždy najťažší. Našťastie sa to podarilo a pocity po postupe boli super. Veľmi sme sa tešili,“ opísal Tóth svoje postupové emócie.

Nesmierne náročný však bude aj nasledujúci ročník, čo si kouč mužstva naplno uvedomuje. „Teraz nás čaká vyššia súťaž a musíme určite doplniť káder. Hoci ten terajší má skúsenosti, ide o úplne inú úroveň a bude to náročné. V nasledujúcej sezóne sa budeme snažiť čo najlepšie etablovať vo vyššej súťaži,“ doplnil Dušan Tóth.

Prečítajte si tiež: Medzinárodný turnaj preveril kvality futbalových mladíkov. Pohár mesta si domov odniesol Győr Čítajte 

„Sme radi, že sa Dukle podarilo vrátiť do celoslovenskej súťaže a v našich radoch vládne spokojnosť. Zároveň ale vieme, že nás čaká oveľa ťažšia práca a budúci ročník bude podstatne náročnejší,“ doplnil Tóthove slová jeho hlavný asistent Norbert Juračka.

IV. LIGA JUH: Sokolom uletel sen, nováčik prekvapil

MEDZIBROD/ČIERNY BALOG. Tímy z nášho regiónu si v rámci sezóny v konečnom dôsledku počínali skvelo. Tri z nich skončili na najvyšších priečkach a žiaden nezostúpil. Hoci k tomu Rakytovce a Jupie Badín mali blízko, v závere sa aj vďaka zlým výsledkom ostatných tímov na dne tabuľky zachránili. Medzibrodu zase ušiel postup do vyššej súťaže doslova o pár minút. My sme sa podrobnejšie pozreli na najúspešnejší tím bystrického a rovnako aj breznianskeho okresu.

Radosť vystriedali slzy

TJ Sokol Medzibrod nemohol mať ligu rozohranú lepšie. V jarnej polovici ligy sa vyšplhal až na čelo a dobrými výkonmi postrádajúc prehry sa tam držal až do predposledného kola. Všetko bolo pripravené na postupové oslavy, až kým neprišiel zápas v Čiernom Balogu počas predposledného kola.

Medzibrodu dýchal na chrbát Poltár, ktorý ťahal taktiež šnúru výhier, preto sokoli nemohli zaváhať. v 78. minúte vyhrávali 2:1 a schyľovalo sa k trojbodovému zisku. O 10 minút na to ale Partizán vyrovnal, na čo Medzibrod už gólovo nezareagoval.

„V početnej prevahe musíme inak zvládnuť záver stretnutia a nie brániť výsledok na vlastnej polovici,“ povedal po kľúčovom zápase sezóny manažér klubu Ivan Huťka. Poltár vyhral svoje ostávajúce dve stretnutia a skazil sokolom postupovú radosť. Emócie boli ako na hojdačke.

„K športu patrí neskutočná radosť, ale aj obrovské sklamanie, a to u nás vystriedalo v priebehu 10 minút. Bol to smutný večer, ale je to iba hra a v živote sa stavajú oveľa horšie veci,“ doplnil Huťka. A hoci má Medzibrod skvelé zázemie, mládež aj financie, tretiu ligu si o rok nezahrá. Aj v budúcom ročníku bude však patriť k najväčším ašpirantom na postup.

Spokojnosť na Horehroní

Prečítajte si tiež: Turnaj mladých v Podkoniciach ovládli Čierny Balog a Dukla Čítajte 

Druhým najlepším rerionálnym tímom sa stal vlaňajší víťaz zo Šalkovej na 3. mieste, oveľa viac ale zaujali výkony Čierneho Balogu, ktorý Medzibrodu prakticky pokazil postupovú radosť. Partizán iba vlani postúpil z V. ligy sk. C do vyššej súťaže a ako nováčik si počínal fantasticky. Doma takmer neprehral a vybojoval si 6. miesto, a to aj vďaka superstrelcovi Mózerovi.

„V klube vládne spokojnosť s umiestnením, ale aj faktom, že do každého zápasu sme zapojili 3-4 dorastencov a naďalej chceme dávať šance mladým. Nemali sme veľké ambície a aj do nasledujúcej sezóny pôjdeme s tým, že sa chceme zachrániť, hoci nepochybujem o našej kvalite. Teší ma aj fakt, že tretím najlepším strelcom ligy sa stal s 19 gólmi náš útočník Michal Mózer,“ prezradil nám tréner klubu Karol Muller, ktorý sa po sezóne tešil z úspechu svojich zverencov.

V. LIGA SK. C: Spokojnosť v Hrochoti aj Bacúchu

HROCHOŤ/BACÚCH. Stredoslovenská piata liga a jej C-skupina ponúkla vzájomné zápolenia šiestich tímov z nášho regiónu. Až 5 z nich sa dostalo do najlepšej sedmičky. Sásová, Selce a Jakub sa stabilne držali medzi najlepšími, prekonal ich však iný bystrický tím, ktorý až do konca bojoval o postup.

Druhé miesto ich nemrzí

Hrochoť sa najmä vďaka skvelej obrane či väčšej dávke šťastia darilo vyhrávať zápasy. Formu mal tento tím najmä na jar, keď potiahol 7 zápasov bez prehry. Dlho bojoval o prvú priečku a bol aj na čele, to si ale v posledných kolách uchmatla Kováčová.

Prečítajte si tiež: Filmový príbeh Podkoníc: Hrozil im zánik, teraz si premiérovo zahrajú krajskú súťaž Čítajte 

Hrochoť skončila druhá a v tíme vládla veľká radosť. „Sme spokojní, sezóna predčila očakávania, prvoradá pre nás bola záchrana a umiestnenie do 8. miesta. Minulý rok sme bojovali o záchranu, takže je to obrovský posun,“ poznamenal tréner klubu Ján Poničan.

Zároveň dodal, že Hrochoť by sa v prípade triumfu zrejme neprihlásila do vyššej súťaže. Podľa jeho slov na to nie sú finančné podmienky, ani zázemie. „Možno po dohode so sponzormi či obmene kádra by sa o tom dalo uvažovať, ale inak nie. Sme spokojní a aj v nasledujúcej sezóne máme rovnaké ambície. Chceme taktiež divákov baviť futbalom,“ doplnil Poničan.

Ďalší famózny nováčik

Horehronským zelenáčom sezóna vychádzala. Kým Čierny Balog prekvapoval vo štvrtej lige, Bacúch si fantasticky počínal v piatej. Jedna z najlepších obrán znamenala iba 5 prehier a zaujímavosťou bolo, že FK 09 nazbieral spomedzi všetkých tímov najviac remíz – 10. To ho vyšvihlo na celkovú 5. pozíciu.

„Stali sme sa najlepším nováčikom, keď sme predčili Sásu aj Ladomerskú Viesku. Okrem domáceho zápasu s Hrochoťou a duelu vonku proti Dobrej Nive môžeme byť spokojní s herným prejavom. Máme mladý a perspektívny káder, ktorý zistil, že v tejto súťaži sa dá vyhrávať a o rok budeme mať ešte vyššie ambície,“ približuje manažér klubu Marián Piliar.

Bacúch je nesmierne spokojný s nováčikovskou sezónou. Chodia k nemu mladí hráči z Podbrezovej a obec skvelo pracuje aj s mládežou. „Po novom áme aj káder mladších žiakov pod značkou FK 09 Bacúch, prihlásili sme sa aj do pohára, kde sme sa tohto roku dostali do 2. kola a chceme určite stavať na našich mladíkoch,“ doplnil Piliar.

Prečítajte si tiež: Hodnotenie sezóny Fortuna ligy: Železiari sa udržali vďaka konštantným výkonom a fantastickej jari Čítajte 

Priechod zaostal

Jediný tím z nášho okresu, ktorý svojimi výkonmi zlyhal, je Priechod. Jesenná šnúra bez výhry ho zaradila na posledné miesto a OFK sa ledva vyšplhal na predposlednú priečku. Budúci rok ho po dlhom čase čaká zostup do prvej triedy. V piatej lige ho nahradia Podkonice, takže počet bystrických a breznianskych tímov vo V. lige skupine C sa meniť nebude.

Priechod má jasné ambície bude sa chcieť vrátiť do krajskej súťaže. „Verím, že sa nám to podarí,“ poznamenal v krátkosti manažér OFK Adrián Homola.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 3. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 4. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 5. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 6. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 1. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 2. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 3. Biometricky presné progresívne okuliarové šošovky Rodenstock
 4. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 5. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 6. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 21 897
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 812
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 326
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 066
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 014
 6. Dôležitosť duševnej pohody 5 088
 7. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma 3 340
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami 2 989

Blogy SME

 1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (7. - 13.10.1922)
 2. Teodor Hasala: Vtip o dvoch opilcoch a svete
 3. Anton Kaiser: Zlatomoravecký jarmok
 4. Erik Kriššák: Dotyk rán
 5. Katarína Vanišová: Gólový fenomén opäť úradoval. Bude lepší ako Messi s Ronaldom?
 6. Nicholas Wintzler: Niektoré maľby a zápisky za posledný polrok.
 7. Viktória Holejová: Na zdravie (Slovensko)!
 8. Ján Marton: Vlčanov odkaz potravinovým podvodníkom - poďte, u nás sa Vám nič nemôže stať.
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 662
 2. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 4 981
 3. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 820
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 241
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 063
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 007
 7. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 817
 8. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 785
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

V ponuke sú ďalšie tikety.


12 h
1. miesto - Základná škola E. Lániho v Bytči.

Koncom septembra bolo v troch základných školách - na Ul. Eliáša Lániho v Bytči, v Jazernici a v Čimhovej, rušno.


13 h
Z uplynulých ročníkov výstavy mačiek.

Medzinárodná výstava predstaví mačky v štyroch kategóriách.


TS 17 h
Tamara Mesíková so svojim otcom a trénerom v jednej osobe pod mostíkom v nemeckom meste Klingenthal.

Na finálovom podujatí letnej série sa Tamara Mesíková spustila z doposiaľ najväčšieho mostíka.


18 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Dôvodom je výstavba kanalizácie aj diery na ceste.


21 h

Miesto výskytu držia v tajnosti.


5. okt

Gangsterka, ktorú natáčali v Lučenci aj Rimavskej Sobote, prichádza do kín.


a 1 ďalší 5. okt

Nehoda sa stala v obci Bohunice. V autobuse bolo 29 ľudí.


18 h

Blogy SME

 1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (7. - 13.10.1922)
 2. Teodor Hasala: Vtip o dvoch opilcoch a svete
 3. Anton Kaiser: Zlatomoravecký jarmok
 4. Erik Kriššák: Dotyk rán
 5. Katarína Vanišová: Gólový fenomén opäť úradoval. Bude lepší ako Messi s Ronaldom?
 6. Nicholas Wintzler: Niektoré maľby a zápisky za posledný polrok.
 7. Viktória Holejová: Na zdravie (Slovensko)!
 8. Ján Marton: Vlčanov odkaz potravinovým podvodníkom - poďte, u nás sa Vám nič nemôže stať.
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 662
 2. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 4 981
 3. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 820
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 241
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 063
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 007
 7. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 817
 8. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 785
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu