Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky

HODNOTENIE SEZÓNY: Suverénna Dukla, sklamaný Medzibrod či dve horehronské prekvapenia

Tímy z nášho okresu zažili úspechy, ale aj pády.

(Zdroj: VIKTOR HÁBER)

Pozreli sme sa podrobnejšie na výkony tímov z banskobystrického a breznianskeho okresu od tretej po piatu ligu. Kým Dukla sa vrátila tam, kde patrí a nechce dopustiť ďalší pád, Medzibrodu a Hrochoti unikol postup do vyššej súťaže pomedzi prsty. Poďme si to zanalyzovať.

III. LIGA STRED: Dukla suverénne zvládla vytýčený cieľ

BANSKÁ BYSTRICA. Futbal pod Urpínom dostal pred rokom tvrdú ranu. Tradičná značka FK Dukla zanikla a v tom momente zasiahol Milan Smädo, ktorý prakticky zlikvidoval klub v Kremničke, aby založil značku MFK Dukla Banská Bystrica. Futbal pod Urpínom tak pokračoval v stredoslovenskej tretej lige, tak tomu však bolo iba rok.

Skryť Vypnúť reklamu

Dukla ako veľký favorit na celkové prvenstvo potvrdila svoju pozíciu. III. ligu stred ovládla suverénne. V rámci sezóny z 30 zápasov iba trikrát prehrala a postupne dovŕšila 21 výhier. Darilo sa jej predovšetkým na domácej pôde, kde ani raz neprehrala a silná bola najmä na jar. Jej neporaziteľnosť zničilo až Námestovo v 26. kole, avšak na konečnom výsledku to nič nemení.

Dukla vyhrávala najmä vďaka pozornej obrane či stabilným výkonom brankára Krejčího. V priebehu sezóny inkasovala iba 18 gólov, čo je o 15 menej, než tímy s druhou najlepšou obranou. A hoci mala až tretí najlepší útok (60 gólov) po Rimavskej Sobote (84) a Liptovskom Hrádku (61), v dôležitých momentoch si Bystričania dokázali zachovať chladnú hlavu, v zápasoch dominovali a hoci zahadzovali viacero šancí, tie kľúčové premenili. To môžeme považovať za hlavný faktor úspechu klubu.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: MFK Dukla sa stala víťazom svojej súťaže a v budúcom ročníku si zahrá druhú ligu (+FOTO a HLASY) Čítajte 

Tri kolá pred koncom bolo jasné, že náskok Dukly je už priveľký a klub spolu s fanúšikmi v Žabokrekoch oslávil návrat do 2. ligy. Podľa vlastníka klubu Milana Smäda niečo podobné v najbližších rokoch nenastane.

„Pred rokom sme padli na dno. Spoločnými silami sme to ale dotiahli do druhej ligy a naďalej pracujeme aj s mládežou, ktorú chceme rovnako vrátiť do najvyšších súťaží. Niečo podobné, ako sa stalo vlani, už prebehnúť nemôže. Urobíme všetko preto, aby sa klub budúci rok minimálne udržal v druhej najvyššej súťaži,“ povedal Smädo v rozhovore pre týždenník MY.

Banskobystričania budú od novej sezóny bližšie k fanúšikom. Vracajú sa na staré dobré miesto, hoci tam nechcú zotrvať naveky. „Štadión v Radvani dostal projektové schválenie a budúci rok by mala začať jeho výstavba. Dovtedy sme sa dohodli s VŠC Dukla. Budúci národný atletický štadión budeme môcť využívať pre futbalové účely,“ vysvetlil Smädo.

Skryť Vypnúť reklamu

Dukla sa tak po roku vráti na Štadión SNP, kým Kremnička bude stále slúžiť mládeži. Podľa slov Smäda má nastať vybudovanie ďalšieho tréningového ihriska vedľa toho hlavného. Od sezóny 2019/20 by Banská Bystrica mohla hrať ligové zápasy na novom štadióne, ktorý bude postavený práve v Radvani.

O tom, ako vníma Dukla postup a aké sú ambície klubu, sme sa rozprávali aj s trénerskou dvojicou Dušan Tóth – Nortbert Juračka. Tí potvrdili slová Smäda. Dukla urobí všetko pre stabilizáciu v 2. lige.

Hlavný kouč klubu Tóth sa v krátkosti vrátil k rozhodujúcemu zápasu proti Martinu. Dukla zvládla urobiť posledný krok, ktorý nebol ľahký. „Futbal je dosť o hlave a musel som aj pred zápasom vštiepiť svojim zverencom, že ešte nie sú v 2. lige a musia bojovať. Posledný krok býva vždy najťažší. Našťastie sa to podarilo a pocity po postupe boli super. Veľmi sme sa tešili,“ opísal Tóth svoje postupové emócie.

Nesmierne náročný však bude aj nasledujúci ročník, čo si kouč mužstva naplno uvedomuje. „Teraz nás čaká vyššia súťaž a musíme určite doplniť káder. Hoci ten terajší má skúsenosti, ide o úplne inú úroveň a bude to náročné. V nasledujúcej sezóne sa budeme snažiť čo najlepšie etablovať vo vyššej súťaži,“ doplnil Dušan Tóth.

Prečítajte si tiež: Medzinárodný turnaj preveril kvality futbalových mladíkov. Pohár mesta si domov odniesol Győr Čítajte 

„Sme radi, že sa Dukle podarilo vrátiť do celoslovenskej súťaže a v našich radoch vládne spokojnosť. Zároveň ale vieme, že nás čaká oveľa ťažšia práca a budúci ročník bude podstatne náročnejší,“ doplnil Tóthove slová jeho hlavný asistent Norbert Juračka.

IV. LIGA JUH: Sokolom uletel sen, nováčik prekvapil

MEDZIBROD/ČIERNY BALOG. Tímy z nášho regiónu si v rámci sezóny v konečnom dôsledku počínali skvelo. Tri z nich skončili na najvyšších priečkach a žiaden nezostúpil. Hoci k tomu Rakytovce a Jupie Badín mali blízko, v závere sa aj vďaka zlým výsledkom ostatných tímov na dne tabuľky zachránili. Medzibrodu zase ušiel postup do vyššej súťaže doslova o pár minút. My sme sa podrobnejšie pozreli na najúspešnejší tím bystrického a rovnako aj breznianskeho okresu.

Radosť vystriedali slzy

TJ Sokol Medzibrod nemohol mať ligu rozohranú lepšie. V jarnej polovici ligy sa vyšplhal až na čelo a dobrými výkonmi postrádajúc prehry sa tam držal až do predposledného kola. Všetko bolo pripravené na postupové oslavy, až kým neprišiel zápas v Čiernom Balogu počas predposledného kola.

Medzibrodu dýchal na chrbát Poltár, ktorý ťahal taktiež šnúru výhier, preto sokoli nemohli zaváhať. v 78. minúte vyhrávali 2:1 a schyľovalo sa k trojbodovému zisku. O 10 minút na to ale Partizán vyrovnal, na čo Medzibrod už gólovo nezareagoval.

„V početnej prevahe musíme inak zvládnuť záver stretnutia a nie brániť výsledok na vlastnej polovici,“ povedal po kľúčovom zápase sezóny manažér klubu Ivan Huťka. Poltár vyhral svoje ostávajúce dve stretnutia a skazil sokolom postupovú radosť. Emócie boli ako na hojdačke.

„K športu patrí neskutočná radosť, ale aj obrovské sklamanie, a to u nás vystriedalo v priebehu 10 minút. Bol to smutný večer, ale je to iba hra a v živote sa stavajú oveľa horšie veci,“ doplnil Huťka. A hoci má Medzibrod skvelé zázemie, mládež aj financie, tretiu ligu si o rok nezahrá. Aj v budúcom ročníku bude však patriť k najväčším ašpirantom na postup.

Spokojnosť na Horehroní

Prečítajte si tiež: Turnaj mladých v Podkoniciach ovládli Čierny Balog a Dukla Čítajte 

Druhým najlepším rerionálnym tímom sa stal vlaňajší víťaz zo Šalkovej na 3. mieste, oveľa viac ale zaujali výkony Čierneho Balogu, ktorý Medzibrodu prakticky pokazil postupovú radosť. Partizán iba vlani postúpil z V. ligy sk. C do vyššej súťaže a ako nováčik si počínal fantasticky. Doma takmer neprehral a vybojoval si 6. miesto, a to aj vďaka superstrelcovi Mózerovi.

„V klube vládne spokojnosť s umiestnením, ale aj faktom, že do každého zápasu sme zapojili 3-4 dorastencov a naďalej chceme dávať šance mladým. Nemali sme veľké ambície a aj do nasledujúcej sezóny pôjdeme s tým, že sa chceme zachrániť, hoci nepochybujem o našej kvalite. Teší ma aj fakt, že tretím najlepším strelcom ligy sa stal s 19 gólmi náš útočník Michal Mózer,“ prezradil nám tréner klubu Karol Muller, ktorý sa po sezóne tešil z úspechu svojich zverencov.

V. LIGA SK. C: Spokojnosť v Hrochoti aj Bacúchu

HROCHOŤ/BACÚCH. Stredoslovenská piata liga a jej C-skupina ponúkla vzájomné zápolenia šiestich tímov z nášho regiónu. Až 5 z nich sa dostalo do najlepšej sedmičky. Sásová, Selce a Jakub sa stabilne držali medzi najlepšími, prekonal ich však iný bystrický tím, ktorý až do konca bojoval o postup.

Druhé miesto ich nemrzí

Hrochoť sa najmä vďaka skvelej obrane či väčšej dávke šťastia darilo vyhrávať zápasy. Formu mal tento tím najmä na jar, keď potiahol 7 zápasov bez prehry. Dlho bojoval o prvú priečku a bol aj na čele, to si ale v posledných kolách uchmatla Kováčová.

Prečítajte si tiež: Filmový príbeh Podkoníc: Hrozil im zánik, teraz si premiérovo zahrajú krajskú súťaž Čítajte 

Hrochoť skončila druhá a v tíme vládla veľká radosť. „Sme spokojní, sezóna predčila očakávania, prvoradá pre nás bola záchrana a umiestnenie do 8. miesta. Minulý rok sme bojovali o záchranu, takže je to obrovský posun,“ poznamenal tréner klubu Ján Poničan.

Zároveň dodal, že Hrochoť by sa v prípade triumfu zrejme neprihlásila do vyššej súťaže. Podľa jeho slov na to nie sú finančné podmienky, ani zázemie. „Možno po dohode so sponzormi či obmene kádra by sa o tom dalo uvažovať, ale inak nie. Sme spokojní a aj v nasledujúcej sezóne máme rovnaké ambície. Chceme taktiež divákov baviť futbalom,“ doplnil Poničan.

Ďalší famózny nováčik

Horehronským zelenáčom sezóna vychádzala. Kým Čierny Balog prekvapoval vo štvrtej lige, Bacúch si fantasticky počínal v piatej. Jedna z najlepších obrán znamenala iba 5 prehier a zaujímavosťou bolo, že FK 09 nazbieral spomedzi všetkých tímov najviac remíz – 10. To ho vyšvihlo na celkovú 5. pozíciu.

„Stali sme sa najlepším nováčikom, keď sme predčili Sásu aj Ladomerskú Viesku. Okrem domáceho zápasu s Hrochoťou a duelu vonku proti Dobrej Nive môžeme byť spokojní s herným prejavom. Máme mladý a perspektívny káder, ktorý zistil, že v tejto súťaži sa dá vyhrávať a o rok budeme mať ešte vyššie ambície,“ približuje manažér klubu Marián Piliar.

Bacúch je nesmierne spokojný s nováčikovskou sezónou. Chodia k nemu mladí hráči z Podbrezovej a obec skvelo pracuje aj s mládežou. „Po novom áme aj káder mladších žiakov pod značkou FK 09 Bacúch, prihlásili sme sa aj do pohára, kde sme sa tohto roku dostali do 2. kola a chceme určite stavať na našich mladíkoch,“ doplnil Piliar.

Prečítajte si tiež: Hodnotenie sezóny Fortuna ligy: Železiari sa udržali vďaka konštantným výkonom a fantastickej jari Čítajte 

Priechod zaostal

Jediný tím z nášho okresu, ktorý svojimi výkonmi zlyhal, je Priechod. Jesenná šnúra bez výhry ho zaradila na posledné miesto a OFK sa ledva vyšplhal na predposlednú priečku. Budúci rok ho po dlhom čase čaká zostup do prvej triedy. V piatej lige ho nahradia Podkonice, takže počet bystrických a breznianskych tímov vo V. lige skupine C sa meniť nebude.

Priechod má jasné ambície bude sa chcieť vrátiť do krajskej súťaže. „Verím, že sa nám to podarí,“ poznamenal v krátkosti manažér OFK Adrián Homola.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 2. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 3. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 4. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 5. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 6. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 7. Odpady nad zlato
 8. Nová udržateľná značka kávy, ktorá dodá energiu na cesty
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 10. K online predplatnému teraz získate DIGI GO na 6 mesiacov zdarma
 1. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 3. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 4. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 5. K online predplatnému teraz získate DIGI GO na 6 mesiacov zdarma
 6. SodaStream má viac ako 700 predajcov, očakáva ďalší rast
 7. Nová udržateľná značka kávy, ktorá dodá energiu na cesty
 8. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 9. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 10. Odpady nad zlato
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 179
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 5 990
 3. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 366
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 169
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 558
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 068
 7. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 2 587
 8. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 402
 9. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 344
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 272

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Vladimír Bohm: Podporovať migráciu a utečencov? - Áno, ale inak ako doteraz
 2. Robert Škerko: Moja cesta na vidiek
 3. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope
 4. Vladimír Troják: Trojdňový cyklovýlet na Moravu
 5. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #16 - Prvý beh vonku a mnoho iného
 6. Jozef Sitko: Dilema dnes: Zákonnosť či spravodlivosť?
 7. Roland Vizner: Krach Evergrande je vážny, dlhy dosahujú 3-násobok HDP Slovenska. No nie je to Lehman. Pripomína skôr Arca či Váhostav po Čínsky, teda krát 300 :)
 8. Irena Šimuneková: Fotohrátky 15.
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 25 225
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 252
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 924
 4. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 652
 5. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 053
 6. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 478
 7. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 4 499
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 741
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ľupčiansky hrad.

Knižný trh je bohatší o zaujímavé dielo.


TASR 12 h

Na Martina Škrtela si posvietili tréneri. V akom zmysle, to sa dozviete v našom videopodcaste.


22. sep
Stanislav Mičev

Mičev bol proti rozdeleniu múzea na tri časti.


20. sep

Auto skončilo na streche.


(mb) 21. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Situácia sa zhoršuje, v nemocnici sú zakázané návštevy, výnimkou sú ťažko chorí pacienti.


18 h

Takýchto objavov je v regióne len minimum.


21. sep

Nad Horehroním sa už Nízke Tatry belejú.


13 h

Červených okresov pribúda, zelený bude už len jeden, v bordovej farbe bude päť okresov.


19 h

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Vladimír Bohm: Podporovať migráciu a utečencov? - Áno, ale inak ako doteraz
 2. Robert Škerko: Moja cesta na vidiek
 3. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope
 4. Vladimír Troják: Trojdňový cyklovýlet na Moravu
 5. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #16 - Prvý beh vonku a mnoho iného
 6. Jozef Sitko: Dilema dnes: Zákonnosť či spravodlivosť?
 7. Roland Vizner: Krach Evergrande je vážny, dlhy dosahujú 3-násobok HDP Slovenska. No nie je to Lehman. Pripomína skôr Arca či Váhostav po Čínsky, teda krát 300 :)
 8. Irena Šimuneková: Fotohrátky 15.
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 25 225
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 252
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 924
 4. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 652
 5. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 053
 6. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 478
 7. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 4 499
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 741

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu