HEĽPA. V dňoch 22. – 24. júna sa v Heľpe uskutočnil už 53. ročník Horehronských dní spevu a tanca, ktoré už tradične organizovalo Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici a obec Heľpa.
Slávnosti sprevádzal bohatý program
Každoročnou snahou organizátorov je udržať kvalitu podujatia tak, aby svojou dramaturgiou, zameraním, tvorbou scénických programov a sprievodných akcií, ich kvalitnou prípravou a realizáciou, ako aj hľadaním rôznych spôsobov uvádzania prejavov ľudovej kultúry pôsobili podnecujúco, inšpiratívne a metodicky.
Počas troch dní sa v amfiteátri predstavili folklórne súbory, dedinské folklórne skupiny, ľudové hudby, spevácke skupiny, hudobníci a speváci predovšetkým z regiónu Horehronia, horného Pohronia a Podpoľania, ale aj hostia z ostatných regiónov Slovenska (Gemer, Hont, Novohrad, Liptov, Orava, Kysuce, Spiš, Šariš a ďalší).
Pokrstili knihu aj odovzdali ocenenie Čestný občan Heľpy
Návštevníkom sa v 12 scénických programoch predstavilo viac ako 1500 účinkujúcich. Folklórne slávnosti otvoril starosta obce Peter Hyriak, ktorý zároveň odovzdal ocenenie Čestný občan Heľpy Jánovi Jankovovi, ktorý sa zaslúžil o šírenie dobrého mena obce doma aj v zahraničí.
Jedinečné bolo aj uvítanie do života knihy Horehronie z neba, ktorú vodou spod Kráľovej hole pokrstili starostovia okresu Brezno. Publikácia je nielen o nádherných leteckých fotografiách dokonalej prírody, ale aj o ľuďoch, ktorí neúnavne pokračujú v práci, v šľapajach svojich pradedov.
Hornád priblížil osudy Rusínov po vojne
Po slávnostnej chvíli už úvod patril domácim kolektívom Heľpan, Heľpančok a Chlopom z Heľpy s hosťom, výborným ľudovým spevákom Štefanom Štecom. Folklórne zoskupenia priblížili zvyky spojené so salašným hospodárením v okolí Brezna, na hornom Pohroní a Podpoľaní a na záver FS Hornád z Košíc prišiel s novým umeleckým dielom, ktoré ukázalo osudy Rusínov a Rusíniek po II. svetovej vojne.
Program venovali aj zápisu viachlasného spevu do Unesca
Z heľpianskeho amfiteátra v sobotu doobeda naživo vysielali pre rádio Regina. Nielen divákom, ale aj poslucháčom sa predstavili speváci a hudobníci z Horehronia.
Večer vyplnili štyri scénické programy, v ktorých účinkovali mladí talentovaní speváci. Hľadisko do posledného miesta zaplnil program, v ktorom účinkoval Ján Ambróz pri príležitosti životného jubilea. Časť s názvom Hronky a Hronci bol zasa venovaný horehronskej tradičnej ľudovej kultúre a zápisu horehronského viachlasného spevu do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Unesco.
Výborní tanečníci, hudobníci a speváci sa predstavili aj v záverečnom interaktívnom programe Tanečný dom, vitajte v ňom. Nedeľa popoludní už patrila deťom, ako aj uvedeniu cédečka Ľudovej hudby Jána Maka z B. Bystrice a hostí. V záverečnom galaprograme sa predstavili folklórne súbory, ktoré sa v minulom roku na celoštátnej prehliadke choreografií umiestnili na popredných miestach.
Každý si mohol prísť na svoje
Okrem programov v amfiteátri pripravili organizátori pre návštevníkov aj viaceré zaujímavé sprievodné podujatia. Na heľpianskom námestí počas soboty a nedele nechýbal tradičný jarmok, ktorého súčasťou je prezentácia remesiel a ľudovej výroby. Chutné jedlá ponúkala domáca heľpianska kuchyňa.
Pripravené boli aj vystúpenia známych i menej známych spevákov, muzikantov a tanečníkov z rôznych kútov Slovenska či v priestoroch Starej fary a drevenice v areáli amfiteátra etnografické a fotografické výstavy.