BANSKÁ BYSTRICA. Práce na obnove kaštieľa Radvanských by mali pokračovať už od budúceho týždňa. Umožní to získanie ďalších finančných prostriedkov získaných od slovenskej vlády vo výške 2 milióny eur.
Už pred štyrmi rokmi sa na obnovu kaštieľa Radvanských podarilo primátorovi Jánovi Noskovi a vtedajšiemu rektorovi Akadémie umení Matúšovi Oľhovi získať 1 200 000 eur. Hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková informovala, že z dotácie sa zrealizovala rekonštrukcia troch striech a sanácia napojenia na inžinierske siete.
Obnova národnej kultúrnej pamiatky znamená vysoké finančné náklady. Intenzívna snaha hľadať mimorozpočtové zdroje na jej záchranu priniesla pozitívne správy.
„Teší ma, že po spoločnom úsilí a presviedčaní sa nám opäť podarilo získať finančné prostriedky od vlády Slovenskej republiky vo výške dva milióny eur, ktoré sú pripísané na účte Akadémie umení. Som rád, že vďaka nim budeme môcť pokračovať v rekonštrukcii kaštieľa Radvanských v prospech všetkých Banskobystričanov. Preto sa chcem zároveň poďakovať, že boli naše prosby vypočuté. V spolupráci s Akadémiou umení v najbližšom období spracujeme žiadosť, aby sme sa mohli uchádzať aj o zdroje z Nórskych fondov na dofinancovanie projektu. Pokiaľ by sme boli úspešní, znamenalo by to možnosť zrekonštruovať klenot Bystrice kompletne,“ informoval dnes primátor Ján Nosko.
Aký bude rozsah prác
Rekonštrukcia kaštieľa Radvanských sa začala 15. apríla 2016. Dodávateľovi stavebných prác sa podarilo naplniť prvú etapu. Podľa prorektora Akadémie umení Matúša Oľhu sa počas dvoch rokov vyskytli aj nepredvídané práce, ktoré pri obnove takýchto historických objektov vždy navýšia rozpočet. Zároveň informoval o ďalšom postupe.
„Intenzívny stavebný ruch sa začne opäť budúci týždeň. Pokračujeme v rekonštrukcii striech, severné krídlo je viac-menej hotové. V najbližších dňoch by mali byť rozbehnuté práce na južnom a západnom krídle. Hlavný objem peňazí použijeme na rekonštrukciu východného krídla, kde je Rytierska sieň. Nachádza sa tam vzácny renesančný strop, ktorý sa musí zreštaurovať. Keď sa upravia všetky štyri strechy, vzniknú už aj nosníky na uloženie kupoly, ktorá by mala prekryť nádvorie. V prípade, že by sa podarilo získať financie aj z Nórskych fondov, do dvoch rokov by mohol byť kaštieľ sprístupnený verejnosti,“ dopĺňa prorektor Akadémie umení, docent Matúš Oľha.
Kaštieľ Radvanských v sebe ukrýva mnoho pokladov. Počas prvej etapy objavili archeológovia niekoľko historických skvostov. Našli sa pozostatky pravekých kupolovitých piecok z čias osídlenia Radvane. Unikátny bol aj banský medený peniaz z roku 1686. Výkopové práce priniesli aj keramické črepy z obdobia Veľkej Moravy. Archeologický výskum pod vedením pracovníkov banskobystrického Stredoslovenského múzea bude pokračovať aj v druhej etape.
Autor: ETA