BANSKÁ BYSTRICA – Aj napriek stoštyridsať ročnej tradícii začínajú mestskí dobrovoľní hasiči takmer od nuly. Po zoštátnení majetku boli v päťdesiatych rokoch nútení odovzdať techniku a auto štátnym hasičom, čím sa dostali do vážnej krízy. Momentálne pôsobia v Sásovej a hoci bojujú s nedostatkom techniky, peňazí a rekonštrukciou zbrojnice, ich hlavným cieľom je odovzdať skúsenosti mladšej generácii, aby sa v tradícii pokračovalo.
Existenčnú krízu prežívajú mestskí dobrovoľní hasiči už dlhšiu dobu. Začalo to za socializmu, keď zoštátnením majetku prišli o techniku a zbrojnicu. Všetko bolo odovzdané štátnym hasičov a dobrovoľníkom pridelili priestory na mestskej radnici. Kvôli rekonštrukcii radnice o ne prišli, no časom ich nahradila zbrojnica v Sásovej. „Dva roky sa trápime so zbrojnicou. Nie je tu kúrenie, problémy sú s garážou,“ vysvetlil strojník dobrovoľníkov Matej Sršeň.
Chcelo by to kvalitnejšiu techniku
Nielen priestory ale aj technika je problémom pre dobrovoľníkov. „Zohnali sme to najnutnejšie a postupne rozširujeme našu výbavu. Tento rok sme dostali protipovodňový vozík, avšak nemáme auto, preto musíme používať naše autá,“ ozrejmil veliteľ hasičov Roman Smutný. Bez potrebnej techniky sa tak dobrovoľníci môžu len obťažne zúčastňovať hasičských činností.
Hasičom v Sásovej nechýba len potrebná technika. „Je ťažké trénovať deti, keď nemáme nič s čím by sme ich mohli zaujať, veď deti najviac oslovíte hasičským autom, ktoré zatiaľ nemáme,“ povedal veliteľ Smutný. Ako vysvetlil, rozdielom medzi dedinou a Sásovou je ten, že deti stratili s hasičinou kontakt. „Na dedine je to jednoduchšie, lebo deti sa k hasičstvu dostanú vďaka svojim rodičom a starým rodičom, ktorí sú tiež hasiči. V Sásovej sa tradícia porušila, čiže nemáme na čo nadviazať,“ doplnil Smutný.
Snažia sa osloviť mladú generáciu
Nájsť mladších členov je jedným z hlavných cieľov mestských dobrovoľníkov. „Dve tretiny našich členov sú dôchodcovia. Sme radi, že ich máme, ale pri zásahoch s nimi nemôžme počítať,“ povedal veliteľ Smutný. Riešenie vidia v spolupráci s rudlovsko-sásovskými základnými školami. „Nechceme deti len trénovať, ale aj pripravovať iné aktivity, aby sem chodili radi. Aby sme mali komu odovzdať hasičskú štafetu,“ upresnil strojník Sršeň.

Hoci sa chcú mestskí dobrovoľníci zapojiť aj do hasičského športu, za najdôležitejšiu považujú pomoc obyvateľom. Ich snahou je aj nadviazať spoluprácu s profesionálnymi hasičmi v Banskej Bystrici. „Školenia pre dobrovoľných hasičov si pripravujeme sami, ale veľa by nám dal výcvik s profesionálmi, ktorí majú viac praktických skúseností,“ uviedla mestská hasička Zuzana Holicová. Keďže práca hasiča, či už dobrovoľného alebo profesionálneho nespočíva len v hasení požiarov, mestskí hasiči v Sásovej spolupracujú s Červeným krížom.
Nielen zlepšenie technickej vybavenosti alebo omladenie kolektívu sú cieľmi dobrovoľníkov. Keďže v Banskej Bystrici okrem nich pôsobia ako mestskí dobrovoľní hasiči aj zbory zo Šalkovej a Rakytoviec, chceli by, aby sa medzi sebou viac prepojili. „Mali by sme viac držať spolu, pretože sme jednotkami jedného mesta,“ vysvetlil strojník Sršeň. Debaty o jednotnejšom vystupovaní však sásovskí dobrovoľní hasiči ešte nestihli navrhnúť, keďže stále bojujú so svojimi problémami.
Autor: Vanesa Čierna