BANSKÁ BYSTRICA. Od školského roku 2016/2017 sa súčasťou vzdelávania na Gymnáziu Mikuláša Kováča stala trieda, ktorej druhým vyučovacím jazykom je čínsky jazyk.Ide o experimentálne overovanie učebných osnov v rámci Školského vzdelávacieho programu bilingválneho pätročného slovensko – čínskeho odboru pod názvom Čínsky sen.
„V prvom roku sa žiaci učili čínštinu 20 hodín týždenne, v druhom sa učia v čínštine aj prírodovedné predmety,“ hovorí riaditeľka školy Alena Paulová.„Žiaci úspešne absolvujú skúšky HSK, ide o čínske testy, ktoré boli vypracované Ústredím Konfuciovho inštitútu pre zlepšenie výučby čínskeho jazyka. HSK je medzinárodná štandardizovaná skúška, ktorá testuje jazykové znalosti z čínskeho jazyka a hodnotí schopnosť používať ho v každodennom akademickom a profesionálnom živote. Tento rok absolvovali HSK II a HSK III, pričom HSK má šesť úrovní. Spájame aktívne učenie európskeho typu s čínskym prístupom, spojeným s hromadením informácií a vedomostí.Vyžaduje to väčší drill, učitelia, lektori a žiaci aktívne participujú na úprave a vytváraní učebných plánov, všetko sa modifikuje podľa aktuálnych potrieb.Žiaci sa snažia čo najviac spoznať čínsku kultúru a tradície, prácou v záujmovom krúžku pod vedením Igora Telepčáka, ale aj na podujatiach, uskutočnených v Štátnej vedeckej knižnici v učebni Window of Shanghai.Aj vo svojom voľnom čase sa veľká časť žiakov triedy zaoberá študovaním čínskych reálií. Všetky tieto podnety a aktivity sa premietli do študijných výsledkov počas dvoch klasifikačných období.“
Odmena z rúk veľvyslanca
Skvelé študijné výsledky, na ktoré môžu byť žiaci právom hrdí, odmenil na slávnostnom odovzdávaní vysvedčení veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky na Slovensku pán Lin LIN.„Pred dvomi rokmi sme zasadili semienko a dnes vidíme, že sa ujalo a rastie. Výsledky väčšiny žiakov sú vynikajúce a teší nás, že sa medzi našimi krajinami vytvára most, ktorý spája mladé generácie a vzájomne si odovzdávame to najlepšie z našich kultúr.Vzdelávanie sa v cudzom jazyku je ťažké, preto chceme podporiť žiakov aj formou študijného jazykového letného tábora v meste Tianjin v Číne,“ uviedol vo svojom príhovore. Vybraní žiaci teda strávia časť leta priamo v krajine, kde by chceli naplniť svoj Čínsky sen.
Program plný emócií
Hneď na úvod nás do sveta harmónie preniesla krátka zostava tai – či, zacvičená žiačkami I.C triedy (Viktóriou Martinčekovou a Danielou Kotlárovou pod vedením cvičiteľa Petra Krča), no aj spevácke vystúpenie a prednes poézie žiačkami II.C bolo pozvánkou do prostredia, kde priam cítiť pozitívne vibrácie. Žiaci nezabudli ani na svoje rodné korene a v programe sa predstavili aj folkórne melódie formou krátkych ukážok slovenských ľudových piesní.Na záver sa ozvali bluesové tóny a slávnostné odovzdávanie vysvedčení ukončili poďakovaním učiteľom a lektorom dvaja zo žiakov II.C.To, že sa na takéto štúdium odhodlali mladí ľudia vo veku od 15 do 18 rokov a darí sa im, ocenili vo svojich príhovoroch prednosta Okresného úradu v Banskej Bystrici Július Ernek, riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk a poradkyňa pre školstvo pri Ministerstve vnútra SR Soňa Hanzlovičová.
Budúcnosť v ázijskej krajine
„Po skončení školy sa naši žiaci môžu stať študentami na vysokých školách v Číne a študovať tam rôzne odbory v čínskom jazyku. Ich budúcnosť môže byť spojená s Áziou,“ hovorí riaditeľka. „Sme veľmi vďační za podporu Konfuciovho inštitútu v Bratislave, za ich intenzívnu pomoc a poskytnutie kvalifikovaných čínskych lektorov, kvalitných učebníc z Oxfordského vydavateľstva v anglickom a čínskom jazyku,“ pokračuje.A aký je ďalší plán? Dohodnúť ďalšie možnosti spolupráce s ČĽR, možno formou výmenných pobytov, dosiahnuť uzatvorenie medzinárodnej dohody o vzájomnej spolupráci v rámci stredných škôl – to nie je pre riaditeľku školy iba sen, už predsa ukázala, že vie sny meniť na skutočnosť, hoci by aj boli v čínštine.Zaslúži si uznanie a obdiv, ako aj všetci mladí ľudia, ktorí si zvolili túto formu štúdia.
Autor: Júlia Thomková