Ivanu Šátekovú posielali anonymy na internete do koncentračných táborov

Inšpirovalo ju to k výstave.

(Zdroj: VANESA ČIERNA)

BANSKÁ BYSTRICA . V utorok začala v Bethlenovom dome výstava Ivany Šátekovej Hejtslováci, venujúca sa nenávistným reakciám neznámych ľudí na internete. V Stredoslovenskej galérii tak možno vidieť v rámoch na stenách slovné útoky na známe osobnosti.

Hejt, hoax, kyberšikana. Slová, ktorým možno nerozumie každý, zažili ich však viacerí. Práve na ne poukazuje nová výstava Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici s názvom Hejtslováci. Názov pripomína pomenovanie hejslováci, ide o slovnú hračku. „Sú to ľudia, ktorí sa veľmi hrdia tým, že sú Slováci, možno len preto, že sa tu narodili. Častokrát si ale neuvedomujú, že to nestačí,“ vysvetlil kurátor výstavy Omar Mirza. Anglické slovo hejt znamená nenávidieť alebo neznášať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neznášanlivosť je viditeľná v komentároch, ktoré nechávajú ľudia na sociálnych sieťach alebo ktoré píšu osobnostiam. Ivana Šáteková si pre svoju výstavu vybrala občianskych aktivistov Jána Benčíka a Juraja Smatanu, novinárku Moniku Tódovú, redaktorku Zuzanu Kovačič Hanzelovú a scenáristu Jána Gorduliča. Ich busty sú od okolia oddelené červeným lanom.

„Verejne známe osoby, ktoré sa často venujú problematike politiky, neofašistov a nacistov, sú terčmi útokov v kyberpriestore. Ľudia pod ich články dávajú rôzne vyjadrenia, ktoré hraničia s extrémizmom,“ uviedol kurátor Mirza.

Hore hajl, dole hajl

S podobnými útokmi na internete sa stretla aj Šáteková po spustení vlaňajšej výstavy Hore hajl, dole hajl v Bratislave. „Výstava mala láskavý humor, nešlo o zohyzdenie slovenského národa. Bola som až zaskočená negatívnou reakciou, ktorá potom prišla,“ priznala výtvarníčka Šáteková.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Alexander Skutecký - muž bez hrobu Čítajte 

Okrem nenávistných správ o nej písal aj konšpiračný denník. „Našla som nespočetné množstvo reakcií, kde ma posielali do koncentračných táborov. To ma inšpirovalo,“ doplnila Šáteková. Podľa nej niektorí ľudia netušia, s čím sa musia stretnúť tí, čo verejne povedia svoj názor.

Reakcie na vybrané osobnosti sú plné nenávisti a urážok. „Prečo si ty nebola vtedy s Kuciakom. By bolo hneď na svete veselšie,“ znie jeden z mnohých hejtov na stene. Okrem nenávisti sú komentáre aj plné nadávok a gramatických chýb. „Môžeme vidieť až také panoptikum ľudovej tvorivosti, teda čoho všetkého sme schopní,“ uviedol kurátor Mirza.

Banská Bystrica nebola vybraná ako miesto konania výstavy náhodne. „Pred vyše rokom, keď sme robili výstavu Hore hajl, dole hajl sme chceli, aby bola aj v Banskej Bystrici, keďže predsedom kraja bol Marian Kotleba,“ ozrejmil kurátor Mirza. Kotleba však už nebol zvolený a Šáteková sa rozhodla pre nový typ výstavy, ktorá sa bude venovať nenávisti. „Tieto témy treba čo najviac skloňovať a čo najviac sa k nim vyjadrovať, aby tu vznikla nejaká konfrontácia,“ doplnila autorka výstavy.

SkryťVypnúť reklamu

Hej ty v papučkách

S frustráciou je spojená celá výstava, vrátane inštalácie Hej ty v papučkách. V nej sa premietajú reakcie na výstavu od ľudí, ktorí na nej neboli. Svoju beznádej a hnev si môžu vyventilovať aj návštevníci a rovnako anonymne ako internetoví užívatelia. Vďaka interaktívnej inštalácii Múr nárekov. „Je to plátno s okienkami, ktoré pripomína adventný kalendár. Návštevníci sa môžu vyventilovať, aby išli domov spokojný,“ vysvetlil kurátor výstavy Omar Mirza.

Autorka Ivana Šáteková a kurátor výstavy Mirza dúfajú, že na ňu prídu aj ľudia, ktorých komentár je v ráme na stene. „Bolo by zaujímavé vidieť a čítať reakciu tých ľudí, ktorí sa objavili v galerijnom prostredí,“ pousmial sa Mirza. Výstava nenávistných reakcii ľudí potrvá do konca septembra.

Autor: Vanesa Čierna

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 236
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 926
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 616
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 748
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 360
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 261
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu