BANSKÁ BYSTRICA. V uplynulom týždni na celom území Slovenska dominoval peľ bylín s prevažným zastúpením slabo alergizujúceho peľu pŕhľavovitých rastlín a najvýznamnejšieho alergénu tohto obdobia – peľu tráv z čeľade lipnicovitých. Dve monitorovacie stanice dokonca už zachytili prvý peľ paliny a ambrózie.
Z drevín ešte dokvitla lipa a gaštan. V malých množstvách sa v ovzduší vyskytoval peľ ihličnanov, prípadne bazy.
„Peľová sezóna tráv prechádza svojím druhým vrcholom - druhým kvitnutím na celom území Slovenska. Zníženie denných koncentrácií peľu v ovzduší bolo výrazne ovplyvnené ochladením a lokálnou zrážkovou činnosťou. Najvyššie koncentrácie peľu tráv zachytila monitorovacia stanica v Bratislave, v Banskej Bystrici a v Nitre. Najvyššie celkové denné koncentrácie peľu pŕhľavovitých rastlín sme zachytili tiež v Banskej Bystrici , ale aj v Bratislave a v Nitre . Peľ inváznych rastlín –paliny a ambrózie zachytili monitorovacie stanica v Banskej Bystrici a v Trnave“, uviedla na margo aktuálneho pestrého peľového spektra v ovzduší nad Slovenskom Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR.
Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ skorocelu, štiavu, mrlíka, astrovitých a mrkvovitých rastlín. Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých síce prešla vrcholom druhého kvitnutia, no na vyšších koncentráciách peľu tráv na strednom a severnom Slovensku má veľký podiel peľ transportovaný z lúčnych porastov. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium.
Množstvo peľu v ovzduší pre tieto a nasledujúce dni bude opäť závisieť od počasia, hlavne búrok a inej zrážkovej činnosti. Prevažovať bude peľ bylín s najväčším zastúpením peľu pŕhľavovitých rastlín a tráv.
Pribudne peľ najvýznamnejších alergénov leta – paliny a ambrózie, ktoré budú spolu s trávami dominujúcimi a najsilnejšími alergénmi najbližších týždňov . Ako upozornila RNDr. Lafférsová, denné koncentrácie spór plesní majú stúpajúcu tendenciu.