Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky

MLADÝ TALENT: Jakuba Dekréta na orientačnom behu najviac fascinuje sloboda

Banskobystričan Jakub Dekrét (18) patrí k mladým úspešným orientačným bežcom. Súťaží v kategórii juniorov, ale čoraz častejšie sa prezentuje aj medzi mužskou elitou. Veľa voľného času mu nezostáva, no ak si ho predsa len nájde, rád ho trávi s kamarátmi pri káve.

Jakub Dekrét.Jakub Dekrét. (Zdroj: ARCHÍV JAKUBA DEKRÉTA)

BANSKÁ BYSTRICA. S orientačným behom sa Jakub Dekrét začal zoznamovať v roku 2012. „Nebol to môj úplne prvý šport, keďže predtým som robil niekoľko rokov karate. Avšak problémy s kolenami ma prinútili na istý čas so športom skončiť. Až v lete 2012 som začal znova rozmýšľať nad svojím športovým životom a práve vtedy prišiel popud od môjho otca, ktorý orientačný beh robil počas svojich študentských čias,“ prezradil na úvod talentovaný orientačný bežec, ktorého materským športovým klubom je od začiatku TJ Slávia UMB Ekonóm Banská Bystrica.

Skryť Vypnúť reklamu

„Pôsobí v ňom aj môj tréner, aj moja vynikajúca fyzioterapeutka a som veľmi vďačný celému klubu za to, kde som dnes,“ vysvetľuje a dodáva, že kvôli väčšej konkurencii v zahraničí od roku 2015 hosťuje v českom klube ŠK Žabovřesky Brno a minulý rok nadviazal spoluprácu so švédskym klubom Rehns BK.

Orientačný beh nie je prechádzka s buzolou

Jakubovi sme položili celkom očakávanú otázku. Prečo sa rozhodol práve pre orientačný beh? Lebo možno viacerí mladí sa v súčasnosti rozhodujú pre iné, viac adrenalínové športy.

„Je to skôr iba skreslený pohľad ľudí na orientačný beh. Mnohí si ho predstavujú ako „prechádzku s buzolou na krku“. V skutočnosti však bežíme plnou rýchlosťou a cez rôzne prekážky ako zrázy, kamenné polia, bažiny, kríky či popadané stromy, a pritom ešte musíme stíhať sledovať mapu,“ približuje Jakub podstatu i náročnosť orientačného behu, ktorý má podľa neho výhodu v tom, že každá veková kategória si vie nájsť svoju dávku adrenalínu. „Iné trate majú veteráni a malé deti, iné juniori a elita,“ podotýka.

Skryť Vypnúť reklamu

Iné športy

Jakub Dekrét sa venuje doplnkovo aj iným športom. Veľa pláva a bicykluje. Počas zimy mení bicykel za bežky. „Občas sa mi podarí vypadnúť do hôr na peknú turistiku. A ako každý chalan si vždy rád zahrám nejaký ten futbal s kamarátmi. Všetky tieto aktivity robím len rekreačne, keďže pri množstve pretekov a sústredení už nezostáva čas na ostatné,“ konštatuje.

Trpezlivosť nadovšetko

Vráťme sa však k orientačnému behu, ktorému Jakub prenecháva podstatnú časť svojho života. Čo je podľa jeho doterajších skúseností najdôležitejšie pri vykonávaní tohto športového odvetvia?

Prečítajte si tiež: Matej Tóth: Najťažší rok v živote ma zocelil. O pocity sa podelím v knihe Čítajte 

„Jednoznačne trpezlivosť. Netreba sa vzdávať hneď na začiatku. Nie je jednoduché naučiť sa všetky mapové značky, prácu s buzolou a samotnú orientáciu v teréne – chce to čas a hlavne pozitívne myslenie. Stačí prekonať prvotnú krízu z neúspechu a orientačný beh si zamilujete,“ pohotovo reaguje Jakub a zároveň opisuje, ako vyzerá jeho tréning: „Príprava sa začína približne uprostred novembra, keď po prechodnom oddychovom období absolvujem športovú prehliadku, aby sme s trénerom mali informácie o mojej výkonnosti a podľa nej prispôsobili prípravu.“

Skryť Vypnúť reklamu

Jakub ďalej zdôrazňuje, že počas zimy je na prvom mieste objemová príprava. Často cestuje na juh Európy, najmä na mapové sústredenia, ktoré u nás počas zimy znemožňuje sneh. „S príchodom jari sa prechádza do väčšej intenzity. Koncom marca sa už rozbieha jarná časť pretekov, ktorá trvá zhruba do polovice júna,“ vysvetľuje s tým, že pre neho sa v júni začína záverečná príprava, väčšinou vo vyšších nadmorských výškach, keď sa chystá na vrchol sezóny, ako sú MS či ME. A ako trávi čas po skončení súťažného kolotoča?

„Po vrchole sezóny sú asi dva voľnejšie týždne. Časť leta trávim na klubovom sústredení v Nórsku,“ prezrádza Jakub a dopĺňa, že súčasťou jeho tréningov je aj cibrenie techniky.

Prvý štart

Prečítajte si tiež: Fantastický Martin Haring v domácom prostredí obhájil titul majstra Slovenska v cross-country Čítajte 

Poctivý tréning dokáže prinášať svoje ovocie v podobe úspechov. Ani v prípade Jakuba Dekréta to nie je inak. Ale aké spomienky má na svoj prvý súťažný štart v orientačnom behu? „Môj prvý štart prišiel už po dvoch či troch mesiacoch po mojom prvom mapovom tréningu. Boli to oblastné preteky s názvom Veľká cena Tikošportu. Bol to nočný orientačný beh a odohrával sa v kúpeľnom mestečku Sliač. Aj keď sa hovorí, že odvážnemu šťastie praje, ja som uprednostnil sprievod svojho trénera a bežal som mimo súťaž,“ načiera do spomienok a pripája aj tú na svoje prvé víťazstvo.

„Zhodou okolností prišlo hneď na druhý deň po mojom prvom štarte. Preteky sa presunuli do Kováčovej – tentoraz sa už bežalo za denného svetla a na trať som sa už vybral bez trénera. Musím sa priznať, že tam nebola až taká veľká konkurencia, ale pre mňa to bol veľmi pozitívny impulz a zistil som, že to so mnou nie je až také márne.“

Výrazné úspechy

Jakubova cesta za prenikavými úspechmi pokračuje ďalej. V roku 2017 sa stal majstrom Európy v orientačnom behu dorastencov.

„Bolo to doma na Slovensku, konkrétne v Banskej Štiavnici, a išlo o šprint jednotlivcov. Myslím, že som mal obrovské šťastie v tom, že posledné dorastenecké ME boli u nás. Dva roky som sa na to pripravoval a sníval o tom, že vyhrám, až sa to nakoniec stalo realitou. Všetko to však ubehlo tak rýchlo, že si ani nepamätám na to, čo mi išlo hlavou. Spomínam si iba na svoje prvé slová po dobehnutí: Budem zvracať!,“ vracia sa k triumfu Jakub a aj v súčasnosti hodnotí, že to bol jednoznačne najbolestivejší šprint, aký kedy bežal.

Osobitne spomína aj na tie úspechy, ktoré získal na klasickej trati. V tejto disciplíne obsadil 3. miesto na ME dorastencov (2017), 2. miesto na školských MS (2017), 8. miesto na MS juniorov (2016), 1. miesto na MČR dorastencov (2017) a 1. miesto na MSR mužov (2017).

Srdcovka

Jeho srdcovou záležitosťou sú najmä štafety, kde behá s výbornými kamarátmi.„Najmä posledné úseky sú pre mňa vášňou a aj zdrojom môjho motta, že nič nie je nemožné,“ priznáva Jakub Dekrét. Štafety na ME dorastencov (2017) sú pre neho zatiaľ naj-krajším zážitkom v športovej kariére, keď sa podieľal na zisku bronzovej medaily.

„Tento rok som mal možnosť odbehnúť aj najslávnejšie štafetové preteky vo Švédsku- 10-člennú Tiomilu, kde som bežal siedmy úsek okolo štvrtej hodiny ráno. Obdobné štafety sa behajú aj vo Fínsku, ako napríklad Jukola,“ delí sa s nami o svoje spomienky na významné štafetové podujatia v orientačnom behu.
Jakub Dekrét si nesmierne váži každú príležitosť, keď môže štartovať na domácich alebo zahraničných súťažiach. Skúsenosti, ktoré tam získava, majú pre neho veľkú hodnotu. Preteky s kvalitnou konkurenciou, ako sám uznáva, mu pomáhajú lepšie zvládať stres, objavovať svoje nedostatky a, samozrejme, sú dôležitým prvkom na ceste k vrcholovému športu.

Prečítajte si tiež: Kordícky extrém ovládli Krajčovič a Zvarová, na kratšej trati triumfovali biatlonisti Kuzminová a Kazár Čítajte 

Blúdiť je ľudské

V súvislosti s priebehom samotných orientačných behov nás zaujímalo, či sa už „podarilo“ Jakubovi zablúdiť. Tu dlho neváha a hneď nám poskytuje veľavravnú odpoveď, ktorá sa dotýka aj iných športovcov, ktorí skúsili nástrahy orientačného behu.

„To blúdenie patrí k tomu. Je to zároveň motivácia v tréningu, aby sa to nabudúce neopakovalo.“ Najviac mu doteraz robili problémy špecifické terény, ako napríklad maďarské borievky, Český raj a, samozrejme, jeho prvé tréningy v Škandinávii, kde je tá orientácia oveľa ťažšia ako v našich lesoch.

„To blúdenie je skôr problém v úplných začiatkoch, i keď občas hlava prestane pracovať, aj keď máte dlhoročné skúsenosti. Skoro vždy sú to však úsmevné príhody,“ odľahčuje tému Jakub, ktorý sa zatiaľ nešpecializuje na žiadnu disciplínu v rámci orientačného behu. Ako ďalej objasňuje, okrem základných disciplín, ako sú šprint, stredná trať, klasická alebo dlhá trať a štafeta, existuje aj novinka – „knockout“ šprint. Ten bude mať premiéru v jeseni na Svetovom pohári v Prahe.

Vzormi nemusia byť len športovci

Cesta za víťazstvami je u mnohých športovcov dláždená nielen vlastnou cieľavedomosťou, disciplínou a trpezlivosťou, ale aj športovými vzormi. Má nejaké aj Jakub?

Prečítajte si tiež: FOTO: Tour de Volcano zaviedlo cyklistických dobrodruhov okolo Poľany Čítajte 

„Tých vzorov je viac a nemusia to byť len športovci. Je veľa ľudí, ktorí nešportujú, ale svojím príbehom si vás získajú a sú pre vás motiváciou. Naopak, je veľa úžasných športovcov, ale svojím správaním vo vás vzbudia skôr negatívne emócie. V orientačnom behu sú pre mňa veľkou inšpiráciou legendy ako Jörgen Mårten-sson, Pasi Ikonen či Thierry Gueorgiou. Netreba zabúdať ani na Jozefa Polláka či Mariána Dávidíka, ktorí zviditeľnili slovenský orienťák na medzinárodnej scéne,“ zoznamuje nás so svojimi vzormi Jakub, ktorého najviac fascinuje na orientačnom behu sloboda.

„A tiež to, že môžem behať voľne po lese a užívať si skutočnú prírodu. Je to iné, ako keď niekto povie, že si ide zabehať do lesa a pritom stále beží po asfaltke. Je to prirodzenejší pohyb ako „točiť“ na atletickom štadióne. A keď sa k tomu ešte pridá príjemná rodinná atmosféra na pretekoch, tak je to šport na nezaplatenie,“ konkretizuje, čím ho osobitne oslovuje tento šport, ktorý sa aj v Banskej Bystrici dostáva čoraz viac do povedomia spoločnosti.

Plány do budúcnosti

V súčasnosti sa Jakub Dekrét doliečuje z dávnejšieho ochorenia, a preto nepreteká. Ale predsa len sme sa ho opýtali na záver, aké športové plány a výzvy stoja pred ním. Dlho neváhal a takto sa rozhovoril:

„Môj hlavný cieľ je dať sa znova dokopy, keďže zdravie máme iba jedno. Čo sa týka tejto sezóny, uvidím, či na nejaké dôležité preteky vôbec nastúpim, alebo tomu nechám voľný priebeh. Do poslednej chvíle som dúfal, že by som sa mohol predstaviť na MS juniorov v Maďarsku, ale pokračujúca liečba mi to neumožní. Keďže budúci rok je môj posledný v kategórii juniorov, moja vízia je zlatá medaila na MS juniorov v Dánsku.“

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 2. Nová udržateľná značka kávy, ktorá dodá energiu na cesty
 3. Odpady nad zlato
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 5. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 6. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 7. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 8. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 10. K online predplatnému teraz získate DIGI GO na 6 mesiacov zdarma
 1. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 3. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 4. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 5. K online predplatnému teraz získate DIGI GO na 6 mesiacov zdarma
 6. SodaStream má viac ako 700 predajcov, očakáva ďalší rast
 7. Nová udržateľná značka kávy, ktorá dodá energiu na cesty
 8. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 9. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 10. Odpady nad zlato
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 171
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 6 077
 3. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 461
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 154
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 595
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 061
 7. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 2 659
 8. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 388
 9. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 274
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 263

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Jozef Sitko: Dilema dnes: Zákonnosť či spravodlivosť?
 2. Vladimír Troják: Trojdňový cyklovýlet na Moravu
 3. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #16 - Prvý beh vonku a mnoho iného
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope
 5. Roland Vizner: Krach Evergrande je vážny, dlhy dosahujú 3-násobok HDP Slovenska. No nie je to Lehman. Pripomína skôr Arca či Váhostav po Čínsky, teda krát 300 :)
 6. Robert Škerko: Moja cesta na vidiek
 7. Irena Šimuneková: Fotohrátky 15.
 8. Človek v ohrození: Libanon: láska na prvý pohľad?
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 25 054
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 506
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 919
 4. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 679
 5. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 051
 6. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 461
 7. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 4 811
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 739
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ľupčiansky hrad.

Knižný trh je bohatší o zaujímavé dielo.


TASR 7 h

Na Martina Škrtela si posvietili tréneri. V akom zmysle, to sa dozviete v našom videopodcaste.


19 h
Stanislav Mičev

Mičev bol proti rozdeleniu múzea na tri časti.


20. sep

Auto skončilo na streche.


(mb) 21. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Takýchto objavov je v regióne len minimum.


21. sep

Situácia sa zhoršuje, v nemocnici sú zakázané návštevy, výnimkou sú ťažko chorí pacienti.


12 h

Červených okresov pribúda, zelený bude už len jeden, v bordovej farbe bude päť okresov.


13 h

Nad Horehroním sa už Nízke Tatry belejú.


8 h

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Jozef Sitko: Dilema dnes: Zákonnosť či spravodlivosť?
 2. Vladimír Troják: Trojdňový cyklovýlet na Moravu
 3. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #16 - Prvý beh vonku a mnoho iného
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope
 5. Roland Vizner: Krach Evergrande je vážny, dlhy dosahujú 3-násobok HDP Slovenska. No nie je to Lehman. Pripomína skôr Arca či Váhostav po Čínsky, teda krát 300 :)
 6. Robert Škerko: Moja cesta na vidiek
 7. Irena Šimuneková: Fotohrátky 15.
 8. Človek v ohrození: Libanon: láska na prvý pohľad?
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 25 054
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 506
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 919
 4. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 679
 5. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 051
 6. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 461
 7. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 4 811
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 739

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu