MALACHOV. Obec Malachov, ktorá sa nachádza blízko Banskej Bystrice, je ideálnym miestom, aby ste si tu oddýchli v krásnej prírode a zoznámili sa s históriou obce a jej okolia. Priamo v obci môžete obdivovať etnografickú expozíciu v Kováčovie dome, s históriou, baníckou tradíciou, geológiou a nádhernou prírodou vás prevedú náučné chodníky v okolí obce.
Určite si nenechajte ujsť nádheru Ortútskeho jazierka, či Krvavú studničku, ku ktorej sa viaže niekoľko legiend. Podľa niektorých z nich je názov odvodený od sfarbenia rudy rumelka, z ktorej sa v Malachove v minulosti získavala ortuť, podľa iných je pozadie názvu tragickejšie. V minulosti tu vraj zavalilo baníka, ktorého krv vytekala do prameňa. Nech už je pozadie názvu akékoľvek, dnes je to pokojné oddychové miesto, kde načerpáte nové sily.
Mraznica mrazí aj na jar
Skutočnou raritou sú Ľadové diery, Mraznica, alebo jednoducho prírodná chladnička. Tak nazvali odborníci neveľké lesné územie pod bralom Dolná skala neďaleko Malachova. Na cencúle, ľadové kvaple, či jednoducho na zamrznuté plochy tu totiž môžete naraziť aj začiatkom leta. Pravda, ak priebeh jari nie je príliš horúci.
Tento výnimočný jav spôsobuje mikroklimatická anomália, ktorej geologickú schému vypracoval krátko po jej objavení popredný slovenský geológ a vysokoškolský pedagóg Ivan Križáni.
Tento neobvyklý jav je založený na tom, že do veľkých podzemných dutín v balvanitej sutine pod bralom zateká počas zimného obdobia mrazivý vzduch, ktorý mení podzemnú vodu na ľad.
Vďaka tomu, že bralo a okolitý les úplne chránia sutinový priestor pred slnečnými lúčmi, teplý jarný vzduch len ťažko roztápa podzemné ľady a aj po ich roztopení iba veľmi pomaly vytláča ľad z tejto prírodnej chladničky.
A práve vďaka mrazivým podzemným dutinám medzi veľkými blokmi andezitu a "výduchom" ľadového vzduchu môžeme aj na povrchu obdivovať neobvyklý jav - uprostred zelených rastlín sa nachádzajú ľadové útvary.
Ak nie sú veľké horúčavy, zvykne tu ľad vydržať aj do prelomu mája a júna.
Autor: ETA