BANSKÁ BYSTRICA. Fuggerovská medená cesta, ktorá spojí najvýznamnejšie lokality, spájané so slávnym podnikateľským rodom Fuggerovcov, by mala mať jednu z hlavných zastávok aj v Banskej Bystrici.
Branislav Stančík a Pavel Gender zo skupinu za záchranu Medeného hámra sú presvedčení, že by to zohralo kľúčovú úlohu pri rozvoji turistického ruchu, no súčasne by to podporilo aj snahy o záchranu vzácnej, no chátrajúcej technickej pamiatky - Medeného hámra.
Vedenie mesta informovalo, že nadviazanie partnerskej spolupráce medzi Banskou Bystricou a druhým najstarším mestom v Nemecku Augsburgom v apríli tohto roka vyústilo do realizácie spoločného medzinárodného projektu. Banícku históriu viacerých miest bude mapovať Európska Fuggerovská cesta, ktorá by mohla byť spustená začiatkom roka 2019.
Bystrica ako jeden z hlavných bodov trasy
Nádejný projekt Európskej Fuggerovskej cesty začal napredovať po stretnutí primátorov Banskej Bystrice a Augsburgu. Pridať by sa mali ďalší partneri, rakúske mestá Schwaz a Hall či taliansky Sterzing.
„Banská Bystrica sa hlási k svojim stredovekým priemyselným tradíciám thurzovsko-fuggerovského obdobia. Preto som rád, že naša pracovná cesta do Augsburgu naštartovala proces, v rámci ktorého sme dostali pozvanie spolupracovať na tomto unikátnom cezhraničnom projekte. Pôjde o aplikáciu, ktorá bude mapovať a propagovať banícku a medenú históriu všetkých partnerov a nadväzovať na ďalšie aktivity,“ objasňuje primátor Ján Nosko.
Banská Bystrica bude môcť spájať históriu so súčasnosťou práve vďaka aktivitám, ktoré počas trvania projektu zorganizuje. Napríklad formou obľúbeného mestského podujatia Potulky mestom na tému „Po stopách Fuggera“ alebo výstavami v priestoroch Radnice.
„Zároveň do projektu zapojíme aj banskobystrické inštitúcie, ktoré sa zaoberajú skúmaním tohto obdobia a pomôžu s prípravou materiálu,“ dopĺňa Nosko.
Vedenie mesta chce naštartovanou spoluprácou zároveň vyvíjať aktivity k záchrane historickej časti mesta spojenej s Thurzovsko-Fuggerovskou spoločnosťou, Medeným hámrom.
Pripravujú podklady
Pavel Gender z Branislavom Stančíkom považuje za dôležité aj to, aby sa do týchto aktivít zapojil samosprávny kraj. Do konca leta chcú pripraviť podklady pre fungovanie Fuggerovskej cesty na Slovensku a predstaviť ich predstaviteľom v Augsburgu. Zároveň chcú už na jeseň pripraviť na Radnici výstavu o perspektívach obnovy hámra.
Založením obchodnej a podnikateľskej spoločnosti Ungarischer Handel v rokoch 1494 až 1495 vytvorili Ján Thurzo a Jakub Fugger podmienky pre realizáciu spoločného zámeru na vybudovanie mediarskeho podniku v Banskej Bystrici. Ungarischer Handel predstavoval prvú ranokapitalistickú spoločnosť na svete a jej základňa – Banskobystrický mediarsky podnik predstavoval prototyp veľkovýrobného mediarskeho podniku v Európe.
Občianske združenie Permon už vlani vydalo publikáciu s návrhom na záchranu hmotných pamiatok najcennejšieho technického kultúrneho dedičstva, ktoré zostavila historička architektúry Klára Kubičková.
Šanca na UNESCO žije
Medený hámor začal fungovať v roku 1496 a po Kremnickej mincovni je druhým najstarším veľkovýrobným podnikom na území Slovenska.
Práve s mincovňou aj úzko spolupracoval, viaže sa na banícku a hutnícku históriu Banskej Bystrice a celého regiónu, kde mala ťažba medi priemyselný význam už od 13. a 14. storočia. Pavel Gender hovorí, že aj vďaka týmto hodnotám žijú snahy o zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO spoločne s Kremnicou. Išlo by o lokality dokumentujúcej éru ranej industrializácie metalurgie medi v Európe.
Handstein ako neobvyklý darček
K zaujímavostiam patrí aj to, že počas návštevy Agusburgu išiel ako dar handstein so vsadenými minerálmi z okolia Banskej Bystrice a ručne tepaným medeným erbom.
Pod pojmom handstein rozumieme výnimočne estetické, umelecky dotvorené nerasty upevnené na postriebrenom alebo pozlátenom stojane. Ide o umeleckú prezentáciu vzácneho nerastného bohatstva z miestnych banských oblastí, ktorá má poukázať nielen na výnimočnú kvalitu rudy v baniach, ale aj na mimoriadnu zručnosť domácich remeselníkov.
Handstein slúžil v minulosti ako darček, ktorý sa odovzdával významným osobnostiam pri výnimočných príležitostiach.