PODKONICE. K prírodným zaujímavostiam okolia Podkoníc patrí aj borovicový lesík v lokalite Pod Konicami, v ktorom rastie vzácna huba. Plody tulipánovky fialovej, ktorá pripomína kvet, vyrastajú len v rokoch, keď na to majú vhodné podmienky. V začiatočnom štádiu sú duté, guľovitého tvaru a rastú pod zemou.
Neskôr sa dostanú na povrch zeme, kde sa doslova roztvoria ako do tulipánového kvetu. Starosta obce Michal Vráb hovorí, že na výnimočnosť tejto lokality sa snažia upozorniť aj na jednom z informačných panelov náučného chodníka z obce na Pleše. „Sami sme dlho nevedeli, akú prírodnú zaujímavosť tu máme, kým nás nám to neozrejmila jedna z pracovníčok správy Národného parku Nízke Tatry,“ hovorí s tým, že informačným panelom chcú upozorniť nielen na túto zaujímavosť, ale aj na fakt, že treba toto ojedinelé nálezisko tulipánovky chrániť a vážiť si ho.
Mykologička Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva Barbora Kyzeková hovorí, že roztrúsene sa tulipánovka fialová vyskytuje aj v iných častiach Slovenska, vzhľadom na jej zriedkavý výskyt je však jej ochrana nevyhnutná. „Pokuta za jednu plodnicu je vo výške 32 eur,“ dodala.
Tulipánovka podľa nej vyhľadáva íľovité ťažké pôdy na vápencových horninách, kde sa jej darí najlepšie. Navyše si však vyžaduje aj vhodné klimatické podmienky, takže sú aj roky, keď sa neobjaví vôbec.
Napriek svojmu zaujímavému vzhľadu je jedovatá, obsahuje viacero toxínov. Predovšetkým v surovom stave môže jej konzumácia spôsobiť podľa Barbory Kyzekovej dokonca smrť, no ani tepelnou úpravou sa všetky toxíny nezničia.
Mimochodom, tulipánovka zďaleka nie je jedinou zvláštnosťou lokality Pod Konicami. K tej sa viaže aj legenda, súvisiaca s názvom samotnej obce. Tu sa v minulosti nachádzala osada Konice, kde chovali kone pre Ľupčianske panstvo. Po jednej z prudkých búrok odniesol príval vody a rozbahnenej zeminy stavby osady nižšie a zastavili sa nižšie. Dalo to vraj základ aj budúcemu pomenovaniu obce.