Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

ONLINE: Tóth bude bojovať o titul majstra Európy, patrí medzi najväčších favoritov

Prenos budete môcť sledovať online s nami.

Matej Tóth.Matej Tóth. (Zdroj: SITA)

BERLÍN. Slovenský reprezentant Matej Tóth sa nestal majstrom Európy v chôdzi mužov na 50 km na kontinentálnom šampionáte v nemeckom Berlíne.

Tridsaťpäťročný rodák z Nitry absolvoval vytýčenú trať za 3:47:27 h a získal striebornú medailu.

Najcennejší kov si vybojoval Marian Zakalnickyj z Ukrajiny, bronz Dmitrij Dziubin z Bieloruska.

Ďalší slovenský reprezentant Dušan Majdan obsadil štrnástu priečku (3:59:21 h).

Od začiatku bol na čele

Úradujúci olympijský šampión na tejto vzdialenosti Matej Tóth, ktorý na 50 km získal najcennejší kov aj na majstrovstvách sveta v Pekingu 2015, od úvodu berlínskej súťaže diktoval tempo a figuroval na čele pretekov.

SkryťVypnúť reklamu

Za slovenským pretekárom sa postupne sformovala šesťčlenná skupina, v ktorej boli Poliak Rafal Augustyn, Ír Brendan Boyce, Nór Havard Haukenes, Fín Veli-Matti Partanen a Talian Marco De Luca.

Stíhaciu jazdu za Tóthom odštartoval Ukrajinec Marian Zakalnickyj, a predstihol ho na 32. km a vzďaľoval sa mu.

Neskôr sa pred slovenského reprezentanta dostali aj Haukenes z Nórska a Dmitrij Dziubin z Bieloruska.

Tóth históriu neprepísal

Pre zlato si napokon dokráčal Zakalnickyj, v predposlednom dvojkilometrovom okruhu začal Nór strácať a klesol na štvrtú priečku.

Matej Tóth sa v závere odpútal od Dziubina a napokon si Slovák vybojoval striebro rovnako ako na ME 2014 vo švajčiarskom Zürichu.

Slovák mal šancu sa na ME 2018 v Berlíne zapísať do atletických dejín ako prvý chodec, ktorý vyhral OH, MS, ME, Svetový pohár aj Európsky pohár.

SkryťVypnúť reklamu

Czaková skončila šiesta

Slovenská reprezentantka Mária Katerinka Czaková obsadila v chôdzi žien na 50 km šiestu priečku.

Dvadsaťdeväťročná rodáčka z Nitry absolvovala určenú trať v uliciach Berlína za 4:24:59 h.

Zlato získala Ines Henriquesová z Portugalska, ktorá od úvodu zvyšovala svoj náskok na čele pred triom Ukrajiniek a Slovenkou.

Prečítajte si tiež: Bolo to ako na hojdačke. Tóth skončil v Berlíne strieborný Čítajte 

Členka VŠC Dukla Banská Bystrica, ktorú trénersky vedú Matej Spišiak a Martin Pupiš, bol v prvej polovici pretekov aj druhá, neskôr sa držala na piatej pozícii.

Pred slovenskú reprezentantku sa ešte dostala Španielka Julia Takácsová, Mária Katerinka Czaková si potom s prehľadom dokráčala pre šiestu priečku.

"Doteraz som nezažila ťažký pocit z päťdesiatky, no dnes to prišlo, bolelo to. Tabuľkovo som bola druhá, časom tretia, ale dnes som spokojná so šiestym miestom," povedala Mária Katerinka Czaková pre Slovenský atletický zväz.

SkryťVypnúť reklamu

Náročnosť podmienok pripomenul aj jej tréner Matej Spišiak.

"Toto boli preteky pre tvrdých chlapov a Marika v nich obstála skvele, zaslúži si uznanie. Chcel som, aby skončila v šestke, a som rád, že sa mi to splnilo,“ uviedol Spišiak pre SAZ.

Online prenos: ME v atletike 2018 - chôdza na 50 km (Matej Tóth)

Majstrovstvá Európy

7. August 2018 o 08:35
Dopoludňajší program (2. deň)
Prenos
To je už z mojej strany všetko, ďakujem za pozornosť a prajem pekný zvyšok dňa. Pretekom vás sprevádzal Miroslav Revaj.
Tak si to pripomeňme, slovenskí reprezentanti vybojovali takéto umiestnenia na 50 kilometrovej chôdzi:
Matej Tóth – strieborná medaila, 50 km muži
Dušan Majdán – 14. miesto, 50 km muži
Mária Czaková – 6. miesto, 50 km ženy
Mária Czaková obsadila konečné šieste miesto, to má určite svoju váhu na európskom podujatí! Očakávania možno boli vyššie a dlhšie Mária okupovala aj medailové umiestenie, ale aj tak to je pekný výsledok, určite si zaslúži gratuláciu.
V cieli sú zatiaľ len prvé dve ženy, ešte počkáme na konečné umiestenie Czakovej, ale malo by to byť šieste miesto.
Ukrajine má dnes dve medaile, po zlate Zakalnickijho získava Cvilijová striebro!
Počkáme si ešte na konečné umiestenie Márie Czákovej, toto bude vynikajúce umiestnenie.
Inês Henriquesová z Portugalska získava zlatú medailu v ženskej časti preteku! Tá dnes išla svoj vlastný závod a zaslúžene sa stáva majsterkou Európy v chôdzi žien na 50 kilometrov!
Dušan Majdán si vybojoval krásne 14. miesto! Aj to je určite pekný výsledok pre Slovensko.
Ešte máme na trati Dušana Majdána a v ženskej časti bojuje Mária Czáková. Aj oni môžu pre Slovensko vybojovať pekný výsledok.
Sledovali sme zaujímavý pretek mužov v chôdzi na 50 kilometrov, jeho víťazom a tak aktuálnym Majstrom Európy sa stáva Ukrajinec Marian Zakalnickij! Fantastickú striebornú medailu pre Slovensko vybojoval Matej Tóth, ktorý sa dlho držal aj na prvom mieste, potom to však vyzeralo že nevybojuje žiadnu medailu, ale napokon po famóznom výkone vybojoval striebro, k čomu mu gratulujeme a ďakujeme za skvelé reprezentovanie našej krajiny.
Preteky mužov v chôdzi na 50 kilometrov sa skončili!
CieľPiate miesto pre domáceho reprezentanta Dohmanna. Počkáme si ešte na Dušana Majdána a Máriu Czakovú, aj toto budú pekné výsledky pre Slovensko.
CieľNór Haukenes napokon len so štvrtým miestom, čo je síce pekný výsledok, ale dlho to vyzeralo na medailu.
CieľBronzovú medailu si vybojoval Bielorus Dzjubin!
CieľMATEJ TÓTH je strieborný! Krásny výsledok pre nášho reprezentanta, snáď všetkým neprajníkom ukázal. Vyzeralo to len na štvrté miesto a napokon tu je strieborná medaila a prvá pre Slovensko na týchto ME v atletike! Maťo, ďakujeme!
CieľMariana Zakalnickijho v cieli a raduje sa zo zisku zlatej medaile! Skvelý výkon Ukrajinca, nečkalo sa to, o to viac si to tak cení.
12:22Matej Tóth stále na skvelom druhom mieste, snáď sa mu ho podarí udržať, moc mu to prajeme!
12:20Henriquesová stále drží náskok nad päť minút a pomaly sa môže radovať zo zlata, už len to úspešne dokončiť. Cvilijová stále druhá a črtá sa veľký deň pre Ukrajinu, Zakalnickij ide po zlato a boli by tak z toho dve medaile pre túto krajinu.
12:18Matej je stále druhý, na hranici svojich síl bojuje. Ukrajinec už zrejme bude mať zlato, čo sa nečakalo, ale šport prináša aj takéto momenty. Dzjubin a Haukenes predsa len zrejme tempo prepálili, Maťo si išiel svoje a snáď z toho bude medaila.
12:16Takže záver mužskej chôdze bude ešte veľmi dramatický, Maťo má stále šancu na striebro! Je druhý a to je skvelá správa, vyzeralo to že už bude bez medaile a zrazu to je veľká šanca. Maťo, vydrž!
12:15Marian Zakalnickij na 48 km s časom 3:37:27 a tu to už je o zlate zrejme rozhodnuté! Dzujbin na druhom mieste s časom 3:38:38, ale spomaľuje, tretí je Maťo Tóth a jeho čas 3:38:39! Maťo atakuje striebornú medailu!
12:13Pozoruhodný výkon u žien predvádza Takácsova, ktorá je momentálne na treťom mieste. Mária Czáková sa už posúva na 5. miesto, tu však už zrejme medailové ambície Slovenska nebudú, ale je to krásny výsledok našej reprezentantky.
12:11U žien nič nové, Henriquesová už len dokráča po zlato, Ukrajinka Cvilijová sa snaží vybojovať striebornú medailu. Vyzerá to teda pre famózny ukrajinský deň.
12:10Predsa len by Maťo Tóth ešte mohol zabojovať o to tretie miesto, len či mu zostali potrebné sily. Aj tak by bolo štvrté miesto skvelým výsledkom, netreba nijak nášho reprezentanta zatracovať.
12:08Konečne máme zábery z centra mesta a teda z chôdze! Zakalnickij suverénne na prvom mieste a ide po zlato. Matej Tóth však zrýchľuje, Maťo poď, ešte bojuj o čo najlepšie umiestnenie!
12:07Marian Zakalnickij na 46 km a jeho čas je 3:28:37! Druhé miesto patrí Dzjubinovi s časom 3:29:30 a tretí je stále Haukenes z Nórska, jeho čas je 3:29:31. Matej Tóth na štvrtom mieste s časom 3:29:48, nevyzerá to najlepšie!
12:05Žiaľ, medailové nádeje Slovenska nie sú dobré! Matejovi sa zrejme najlepšie podarí vybojovať bronz, ale aj od neho je vzdialený. Uvidíme, aké budú ďalšie medzičasy.
12:03Henriquesová na 42 km a jej čas 3:25:44! To je skvelý čas a tu len môžme polemizovať, či sa nepokorí svetový rekord, o zlate pre Porugalčanku je rozhodnuté!
12:01Mária Czáková po 38 km stále na 6. mieste, aj to by bol veľmi pekný výsledok. My však dúfajme, že Matej Tóth vybojuje medailu, ale tu si nedovolím nič predpovedať.
12:00U mužov to je tak necelých 5 km do konca, Matej zvádza veľký boj o medailu. Dušan Majdán sa drží na výbornom 17. mieste!
11:57Sú to časy aj ostatných, ale poradie sa nemení! Druhý je Bielorus Dziubin a veľký boj o tretie miesto zvádzajú Haugen a Matej Tóth, ale lepšie je na tom Nór s časom 3:20:19, Matejov čas je 3:20:40.
11:54Zakalnickij už na 44 km za 3:19:39, troška však spomaľuje! Škoda, že nevidíme čo sa to tam deje, Matej zvádza ešte veľký boj o medailu. Akého bude lesku, ťažko povedať.
11:54Henriquesová na 40 km s časom 3:15:16. Stále výborný čas, ale tu je fakt už o zlate rozhodnuté. Slovenská reprezentantka dlhšiu dobu drží šieste miesto.
11:51Vedúca skupinka mužov na 42 km a na čele pretekov je stále Zakalnickij s časom 3:10:37. Druhé miesto patrí Dziubinovi s časom 3:11:07 a tretí Haugen 3:11:12. Matej Tóth na štvrtom mieste, ale ide bok po boku Haugena!
11:50Dušan Majdán už na 40 km a je na 18. mieste! Dušan ide stále vyššie, aj to nám určite robí radosť.
11:48Cvilijová si drží druhé miesto s časom 3:10:13 a smeruje za striebornou medailou. Ak si Ukrajinka udrží toto tempo, nemala by byť nijak ohrozená, ostatné sa ešte na métu 38 km nedostali.
11:47Dušan Majdán bol po 38 km na 20. mieste s časom 3:01:05. Pre nášho reprezentanta by umiestnenie v prvej dvadsiatke bolo určite dobrým výsledkom.
11:44U žien sa o prvom mieste baviť nemusíme, Henriquesová ide po zlato a muselo by sa stať niečo výnimočné. Czáková stále na šiestom mieste a to je pekný výsledok.
11:42Škoda, že nemáme možnosť poriadne sledovať zábery z chôdze. Matej si ide vraj svoje tempo a ostatní zrýchľujú a tak sme zvedaví, ako sa to celé na konci prejaví. Ešte je do konca 10 km, stať sa môže čokoľvek, ale zlato je už zrejme len v rovine teórie.
11:39Ďalšia zlá správa! Matej Tóth klesá na štvrté miesto! Prvý je stále Zakalnickij s časom 3:01:38 a na druhé miesto sa dostal prekvapivo Dziubin s časom 3:01:38. Nór Haukenes tretí a čas 3:02:11, no a Maťo na spomínanom štvrtom mieste a čas je 3:02:24!
11:36Na 36 km sa už dostala aj Ukrajinka Cvilijová a jej čas je 2:59:58. No, dnes to môže byť pre Ukrajinu fantastický deň, Zakalnickij na prvom mieste u mužov a Vitovščiková tretia u žien!
11:35Zakalnickij teda na prvej pozícii a zatiaľ sa nemusí obávať, jeho náskok narastá. Matej bojuje s Haukenesom o druhé miesto, ale snáď ešte náš reprezentant nepovedal posledné slovo vzhľadom k prvému miestu.
11:33Métu 36 km absolvovala úspešne Henriquesová, ktorá ide za zlatou medailou. Čas 2:54:51 je famózny!
11:31Ukrajinec s časom 2:52:43 na prvom mieste a veľký boj tu je o druhé mieste! Matej stiahol náskok Nóra na jednu sekundu, to je informácia z 38 km. Do konca je však stále ďaleko, slovenský reprezentant bojuje čo mu sily stačia.
11:28Pripomeňme si poriadia našich reprezentantov! Matej Tóth je momentálne na treťom mieste, Mária Czáková na šiestom mieste a Dušan Majdán sa nachádza na 21. mieste!
11:25Ťažko teraz niečo predpokladať okolo Mateja Tótha. Náskok Ukrajinca na prvom mieste narastá a derie sa hore aj Nór. Maťo predviedol skvelý záver v Riu a tak očakávajme niečo podobné. Haukenes má však už jedno napomenutie.
11:24Mária Czaková je po 32 km na 6. mieste s časom 2:45:37, zrejme sa jej medailový sen začína vzďaľovať, úvod preteku bol výborný, ale ešte nieje koniec.
11:22Žiaľ, neprinášame dobrú správu! Matej Tóth už klesol na tretie miesto, predbehol ho Nór Haukenes, ktorá má náskok pred našim reprezentantom 4 sekundy! Všetci zrýchľujú a Maťo spomaľuje, škoda že teraz nemáme potrebné zábery čo sa to tam vlastne deje.
11:21U žien si štvrté miesto drží Takáczová, na tretie miesto stráca skoro tri minúty, Mária Czaková zatiaľ métu 32 km nepokorila.
11:20Po 34 km je Dušan Majdán na 21. mieste s časom 2:41:58. Je to pokles o jednu priečku, ale stále pekný výsledok nášho reprezentanta.
11:19Vitovščiková na treťom mieste a čas 2:41:54, na svoju krajanku stráca necelú minútu.
11:18Cvilijová z Ukrajiny na druhom mieste, jej čas na 32 km je 2:40:11, čo je strata skoro 5 minút na Portugalčanku!
11:16Momentálne nemáme k dispozícii prenos z chôdze, keďže nemecká réžia ukazuje aj ostatné dnešné podujatia. Zatiaľ tak sledujeme len dostupné informácie po každých dvoch kilometroch, ťažko povedať, či Maťo dobieha Ukrajinca.
11:15Henriquesová za métou 32 km a jej čas 2:35:04! Tu si dovolím tvrdiť, že o zlate je rozhodnuté, to by musela Portugalčanka sama odstúpiť, aby sa dnes zo zlata neradovala a stále môže pokoriť aj svetový rekord!
11:14Na treťom mieste u mužov je stále Haukenes z Noróska, na nášho reprezentanta stráca 11 sekúnd.
11:13Zakalnytskyy na 34 km má už náskok 19 sekúnd pred Matejom Tóthom! Stále náskok narastá a to nieje pre Maťa dobré, snáď ešte nepovedal v boji o zlato posledné slovo!
11:12Tak už sú tu spomínané časy u žien, tam sa poradie na zvyšných miestach nemení. Alina Cvilijová s dobrým náskokom na druhom mieste, Mária Czaková stále na šiestej pozícii.
11:11U žien stále čakáme na čas po 30 km u ostatných pretekárok, túto métu zatiaľ absolvovala len suveréna Henriquesová.
11:10Je tu medzičas z 32 km, Zakalnytskyy stále na prvom mieste, ale jeho náskok je stále len 4 sekundy, čo je pre Mateja určite riešiteľné!
11:08Zakalnytskyy z Ukrajiny nahodil parádne tempo a ten náskok sa na ďalšom medzičase určite navýši. Mateja tak čaká náročná úloha, ale aj v Riu dokázal stiahnuť náskok a nakoniec z toho bolo zlato.
11:06Henriquesová si ide svoj závod! Po 30 km s časom 2:25:18 stále atakuje svetový rekord, tu sa zdá byť už o zlate rozhodnuté, zaujímavé to bude na ostatných miestach.
11:04Bronzovú priečku zatiaľ atakuje u mužov Haukenes z Nórska, má však náskok len dve sekundy. Mužská časť je tak veľmi vyrovnaná na každej pozícii.
11:03Komplikácie pre Mateja Tótha! Zakalnytskyy sa dostáva na prvú pozíciu s časom 2:26:15 a má pred našim reprezentantom náskok 4 sekundy! Boje o zlato budú veľmi náročné.
11:02No a na šiestom mieste je Mária Czaková s časom 2:24:26. Slovenská reprezentantka tak ide dole a zatiaľ vypadáva z boja o medailu. Nič sa vak ešte nedeje, stále je šanca to vylepšiť.
11:01U žien sa začína výrazne dariť Ukrajine. Na štvrté miesto sa dostáva Khrystyna Yudkina a jej čas na 28 km je 2:24:06.
10:59Dušan Majdán už absolvoval 30 km, jeho čas je 2:22:50 a drží si 24. miesto.
10:58Alina Cvilijová z Ukrajiny už absolvovala 28 km, nachádza sa na druhom mieste s časom 2:20:11, čo je náskok 39 sekúnd pred Vitovščikovou. No, aj toto je určite veľmi zaujímavé.
10:56Henriquesová ide za svetovým rekordom! Na 28 km ide s časom 2:15:33 a neohrozene sa približuje maličkými krokmi k zlatej medaile. U žien sa zrejme bude bojovať o druhé a tretie miesto.
10:55Matej Tóth za 30 km, je stále na čele s časom 2:17:17, čo je náskok 11 sekúnd pred druhým Ukrajincom, ale Zakalnytskyy stále zrýchľuje a zmenšuje náskok nášho reprezentanta. Boje v mužskej časti budú ešte veľmi dramatické.
10:53Skvelo sa dopredu derie Dušan Majdán, jeho čas na 28 km bol 2:13:25 a to stačí na 24. miesto, s každým kilometrom ide Dušan hore a to takisto radi vidíme.
10:52Už je známy, Mária Czaková je na piatom mieste s časom 2:13:57. Mária bude musieť vynaložiť veľa síl, aby ešte zabojovala o medailu, ale určite má šancu.
10:51Alina Cvilijová a Vasilina Vitovščiková sú už od seba trocha vzdialené, Cvilijová má náskok 10 sekúnd a je tak na druhom mieste. Tretia teda Vitovščiková, na čas našej reprezentantky čakáme.
10:50Ženy absolvovali 26 km, Henriquesová s časom 2:05:51 suverénne na prvom mieste, jej náskok je už skoro 5 minút! Pomaly sa tak zdá byť o zlate v ženskej časti turnaja rozhodnuté, muselo by sa stať niečo nečakané.
10:48Krásny obrázok máme možnosť vidieť, Maťo Tóth suverénne na čele pretekov a ide si svojim tempom. Do konca ho však ešte čaká veľa kilometrov.
10:45Vedúca skupinka mužov absolvovala už 28 km, Matej Tóth stále prvý s časom 2:08:13! Mení sa však poradie na druhom mieste, dopredu sa dostal Maryan Zakalnytskyy, ktorý stráca na nášho reprezentanta 16 sekúnd!
10:39Náskok Mateja Tótha narastá! Po 26 km je stále na prvom mieste a jeho čas činí 1:59:13, čo je náskok 15 sekúnd pred druhým Augustynom z Poľska!
10:38Ukrajinky sa dostali za 24 km, idú stále bok po boku s časom 2:00:50. Boli tam však už červené zápisky, musia si teda dávať veľký pozor.
10:35Strata Czakovej na bronzové umiestnenie je takmer 2,5 minúty. Pomaly budeme v polovici preteku v oboch častiach, ešte sa môže stať všeličo.
10:34Henriquesová ako prvá zo žien na 24 km, ide s časom 1:56:07 a ak takto vydrží ďalej, podľa dostupných informácii môže atakovať svetový rekord!
10:33Mária Czaková s časom 1:53:14 na 22 km, drží sa tak na 5. mieste. Určite je však v silách našej reprezentantky, aby zaútočila na medailové umiestnenie.
10:32Dušan Majdán sa posúva na 29. mieste, čo je zatiaľ veľmi dobrý výsledok pre nášho druhého reprezentanta. Do konca preteku je ďaleko, stále sa dá ešte tento výsledok vylepšiť, ale aj pohoršiť.
10:31Muži absolvovali 24 km, na čele pretekov stále Matej Tóth s časom 1:50:09 a jeho náskok pred prenasledovateľmi je 8 sekúnd!
10:29V ženskej časti už máme aj čas na 22 km ohľadom Ukrajiniek, Alina Cvilijová a Vasilina Vitovščiková idú bok po boku a ich čas je rovnaký – 1:50:58.
10:28Matej Tóth je teraz suverénne na čele! Krásny obrázok, snáď ho uvidíme do konca stretnutia, ešte radšej nepredbiehajme, ale toto je veľmi nádejné. Maťo, vydrž!
10:27Môžme si povedať aj kto všetko už závod nedokončí. V mužskej časti to je Nemec Karl Junghannß, ktorý bol diskvalifikovaný. V tej ženskej je to už spomínaná Jacevičová, ktorá odstúpila a Tormová z Maďarska bola diskvalifikovaná.
10:26No a slová trénera našej reprezentantky sa napĺňajú, niektorá z Ukrajiniek dostáva ďalší červený terčík ako napomenutie! Mária si ide svojim tempom a určite ešte výrazne prehovorí do boja o medailu.
10:23Henriquesová z Portugalska už ako prvá zo žien absolvovala aj 22 km, jej čas je 1:46:21, čo je skvelý výkon. Ak sa nič výnimočné nestane, o zlate by mohlo byť rozhodnuté. Do konca preteku je však stále ďaleko, aj Jacevičová bola neohrozene druhá a napokon závod nedokončila.
10:21Matej Tóth absolvoval 22 km, jeho čas 1:41:01 a má tak pred druhým Augustynom náskok štyri sekundy!
10:20Podľa dostupných informácii už jedna z Ukrajiniek bola upozornená červeným terčíkom! Podľa tréner našej Czakovej je toto tempo Ukrajiniek prepálené a netreba robiť žiadnu paniku.
10:18Henriquesová z Portugalska absolvovala ako prvá zo žien 20 km, jej čas jej 1:36:40, bez pár sekúnd je náskok Portugalčanky 5 minút! Zatiaľ si tak neohrozene kráča za medailou.
10:17Môžme konštatovať, že na každom medzičase sa Matej Tóth nachádzal na prvom mieste! Ak by dnes zvíťazil, bol by to určite veľký príbeh nášho chodca.
10:13Muži absolvovali 20 km, 1:31:52 je čas Mateja Tótha, ktorý má náskok 3 sekundy pred druhým Augustynom z Poľska. Dušan Majdán je momentálne na 30. mieste.
10:10Musíme však konštatovať, že v ženskej časti preteku už nemáme dôvod na radosť. Mária Czaková klesla až na 5. miesto, na bronzovú priečku stráca približne 1 minútu! Alina Cvilijová a Vasilina Vitovščiková z Ukrajiny z ničoho-nič poskočili na medailové priečky. Toto sú údaje z 18 km, takže ešte sa nič vážneho nedeje.
10:08V mužskej časti sa vedúca skupinka dostáva za 18 km, Matej má pohodlný náskok. Dnes by sa tak mohli prepisovať dejiny slovenskej atletiky a aj nášho športu, ale ešte je k tomu veľmi ďaleko.
10:07Aleksi Ojala z Fínska sa dlho držal sa našim Matejom Tóthom, ale dostal napomenutie v podobe žltého terčíka a tak ubral na tempe, tým pádom vypadol z vedúcej skupiny.
10:031:17:25 je najlepší ženský čas, ten ide Portugalčanka Henriquesová. Tá si zrejme ide po zlatú medailu, ale ešte netreba nič predbiehať.
10:02Náskok Mateja Tótha mierne narástol, Maťo na prvej pozícii a to vidíme veľmi radi. Stále je však do konca preteku ďaleko, ale zatiaľ máme dôvod na radosť.
10:00Maťo mal na 16. km čas 1:13:33. Slovenský reprezentant kontroluje situáciu, miesme však ani zďaleka v polovici pretekov, Matej si však drží potrebné tempo.
09:57Matej Tóth si drží prvé miesto, ale zatiaľ to nieje výrazný náskok. Podstatné však je, že Slovensko momentálne atakuje dve medaile, čo je skvelá správa.
09:56Tak toto nieje pekný obrázok, Jacevičová so slzami a utešuje ju jej realizačný tím. Bieloruska išla suverénne na druhom mieste, ale musí odstúpiť.
09:54Mária Czaková sa posúva na druhé miesto! Jacevičová z Bielorsuka tento pretek nedokončí, zrejme kvôli zdravotným problém. Snáď bude reprezentantka Bieloruska v poriadku, prajme skoré uzdravenie.
09:48Údaje zo ženskej časti preteku nejako zaostávajú, ale zo záberov môžme vidieť, že Mária Czaková je stále na treťom mieste, Slovensko tak drží medailové ambície naďalej.
09:46Niekde v 15. km získava Matej Tóth opäť náskok, drží si tak prvé miesto s patričnou pohodou. Vyššie sa posúva aj Dušan Majdán, ktorý sa drží na 31. mieste.
09:40Vedúca skupinka mužov začína dobiehať poslednú ženskú pretekárku. Z chodeckej trate sú tu teda stále dobré správy, Maťo Tóth prvý u mužov, Mária Czaková tretia u žien, Slovensko do toho!
09:39Matej Tóth späť na prvom mieste! Slovenský reprezentant ide v pokoji, kontroluje situáciu a všetko určite dobre premyslel. Ale nepredbiehajme, čaká náš ešte veľmi dlhá chôdza.
09:38Mimochodom, chôdza na 50 km mužov a žien je prvá disciplína týchto majstrovstiev Európy, v ktorej budú rozdané medaile. Verme, že dve z nich budú vlastniť slovenskí reprezentanti.
09:37Nemecká réžia robí prestrihy aj medzi ostatnými disciplínami dnešného dňa. Momentálne tak nevidíme čo sa deje na pretekoch v chôdzi, ale zatiaľ to až tak podstatné nieje.
09:35Mária Czáková je stále na treťom mieste, na desiatom kilometri stráca podľa dostupných údajov 3:09 min. na prvú Henriquesová.
09:33Talian De Luca sa dostal pred Mateja Tótha, ale určite môžme ostať pokojní, nieje to veľký náskok a nachádzame sa ešte len na 12 km. Vedúca skupina ide s časom 09:10 minút.
09:31V ženskej časti preteku sa stále nič nemení, Henriquesová ide zatiaľ famózny závod! Drží sa niekde za predposledným mužským chodcom a Jacevičová zatiaľ len môže snívať, že by Portugalčanku dobehla, stráca niečo okolo troch minút!
09:30Zaujímavý súboj bok po boku sledujeme medzi Dušanom Majdánom a jeho českým kolegom Lukášom Gdulom. Na vedúcu skupinu však strácajú 2 minúty.
09:26K videniu sú aj slovenskí priaznivci, ktorí dávajú našim reprezentantom povolený doping. Matej Tóth akoby zrýchlil svoje tempo, začína sa tvoriť opäť jeho náskok podobný tomu z úvodu pretekov.
09:24Doma na Slovensku tak môžme mať stále radosť, Matej Tóth je späť na čele pretekov a tretie miesto u žien si drží Mária Czaková! Aj Dušan Majdán išiel vyššie, momentálne sa drží na 32. mieste.
09:23Medzičas Mateja Tótha je momentálne 45:57, vedúca skupinka má náskok 20 sekúnd! Matej opäť dostáva od svojho trénera potrebné občerstvenie.
09:22Aleksi Ojala na malú chvíľu ide pred nášho Mateja Tótha, ale vedúca skupina sa stále drží v rovnakom zložení. Blížime sa k desiatemu kilometru.
09:20Matej Tóth stále na čele pretekov, pokojne kontroluje situáciu, skupina prenasledovateľov je v tesnom závese. Sme v piatom dvojkilometrovom okruhu.
09:18Dušan Majdán sa momentálne nachádza na 34. mieste, na druhom 6 km mal medzičas 28:53, takže na Maťa stráca niečo cez minútu.
09:16Henriquesové stále na čele ženských pretekov, ktorá sa drží niekde na úrovni mužov. Portugalčanka zatiaľ predvádza skvelý výkon, Jacevičová jej pozíciu výrazne neohrozuje. Mária Czaková však atakuje druhú pozíciu!
09:1536:46 je medzičas nášho reprezentanta, Matej je stále na čele pretekov! Stále sme však len niekde v začiatku preteku, horúčava už začína stúpať a je potrebné podávať pravidelne nápoje.
09:13V mužskej časti preteku ide aj českých reprezentant Lukáš Gdula, ktorý sa po troch kolách nachádza na predbežnom 24. mieste so stratou 1:10 min.
09:11Matej Tóth si predbežne kontroluje skupinu prenasledovateľov, jeho náskok je opäť o malinkú kus väčší, ale Fín Ojala sa snaží nášho reprezentanta dostihnúť.
09:09V závode žien sa stále nič nemení! Henriquesové z Portugalska sa nachádza na prvom mieste a pred druhou Jacevičovou z Bieloruska má náskok cez minútu a pól! Mária Czaková postupne dobieha Bielorusku, zatiaľ sa Slovensku darí!
09:07Tri kolá už absolvovali pretekári tohto závodu, vedúcu skupinu mužov tvorí približne 9 mien. Matej Tóth už aj so šiltovkou na hlavne opäť s miernym náskokom, výborná správa!
09:06Na šiestom kilometri je medzičas 27:35 v mužskej časti. Na druhom mieste v ženskej časti ide neohrozene Jacevičovou, slovenská reprezentantka stále na treťom mieste.
09:05Zaujímavý je aj pohľad na čelo pretekov, Matej ako jediný nemá šiltovku! Všetci pretekári však majú okuliare, tá horúčava sa môže začať čoskoro prejavovať a pravidelne sa tak občerstvujú.
09:03Aleksi Ojala z Fínska je však už na jednej úrovni s Matejom Tóthom a tak oni údávajú tempo závodu! Podľa predbežných informácii už ubehlo 5 km, približne na šiestom by sme mali mať k dispozícii ďalšie časy.
09:02V druhom dvojkilometrovom okruhu Matej trocha zvoľnil a tak je bude jeho druhý medzičas menší. Nieje sa však kam ponáhľať, máme za sebou necelé 4 km.
09:00Na čele ženských pretekov je Ines Henriquesová z Portugalska, ktorej náskok pomaličky narastá. Mária Czaková nám však robí stále veľkú radosť, jej tretie miesto zatiaľ nikto neohrozuje.
08:58Za našim reprezentantom je najaktívnejší s prenasledovateľov stále Fín Olaja, stále sme však ešte len v druhom okruhu týchto pretekov a stať sa teda môže čokoľvek.
08:56Takže, na druhé miesto žien sa presúva Nastassia Yatsevich, ale naša Czaková je stále na úžasnom treťom mieste. Na čele hromadných pretekov je stále Matej Tóth, krásne sa o tom hovorí.
08:55Mária Czaková je zatiaľ na druhej pozícii sama, nemá za sebou veľkú skupinu prenasledovateľov a na prvé miesto má zatiaľ väčšiu stratu. Je však potrebné si držať podobné tempo.
08:54Fín Olaja je už takmer na rovnakej úrovni ako náš reprezentant, Matej má však stále malinký náskok, ale to už nemusí dlho trvať. Slovák predsa len stále udáva tempo, aj keď malé.
08:53Mária Czaková je v predbežnom poradí žien na druhom mieste! To je skvelá správa, na čele hromadných pretekov je stále Matej Tóth! Sme však stále len na začiatku tohto preteku.
08:52Dušan Majdán mal na druhom kilometri čas 08:34, čo vôbec nieje zlé! Ženské medzičasy ešte nie sú k dispozícii, pomaly za začína druhý dvojkilometroví okruh.
08:51Pretekári na čele tohto preteku majú už za sebou približne 3 km, De Luca a Olaja sú už v tesnom závese za našim Matejom Tóthom, ktorý tak zvoľnil tempo a necháva sa dostihnúť.
08:50Po tom prvom medzičase Matej trocha ubral z tempa, preto sa k nemu skupinka prenasledovateľov začína približovať. Ešte sa nieje kam ponáhľať, Matej Tóth je stále na čele.
08:48Už po necelých dvoch kilometroch sú tu prvé údaje o Matejovi! Ten je na prvom mieste s časom 08:14 a má náskok päť sekúnd pred De Lucom a na tretie miesto sa drie Fín Olaja.
08:47Matej Tóth sa už stihol aj osviežiť, dnes to budú všetci potrebovať. Matej stále na čele hromadného preteku žien a mužov.
08:46Niekto zo skupinky prenasledovateľov dostal napomenutie, ale zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne štatistické údaje. Matej Tóth má za sebou približne 2km, jeho dvoma prenasledovateľmi sú Fín Partantent a Talian De Luca.
08:45Skupinka prenasledovateľov je však veľmi početná, ako to v úvode takýchto pretekov býva. Na jej čele sa nachádza Polia Augustyn, Matejov náskok stále narastá, krásne sa na to pozerá.
08:44Ten náskok Mateja Tótha stále narastá, sme veľmi zvedaví na údaj o prvom medzičase. Maťo nasadil skvelé tempo, snáď takto vydrží až do konca preteku.
08:42Čo sa týka závodu žien, tak tam sa na čele vytvorila hneď skupinka 4 pretekároch, tesne za nimi je aj slovenská reprezentantka Mária Czaková.
08:42Zatiaľ sa nikto neodvážil skúsiť dobehnúť nášho reprezentanta, náskok sa stále zvyšuje. Nikde ďalej vidíme aj druhého reprezentanta Dušana Majdána, ktorý ide po boku Španiela Garciú.
08:40Údaje o časoch a pozíciách jednotlivých pretekárov budeme mať vždy približne po piatich kilometroch. Matej Tóth je stále s miernym náskokom, ten sa opticky stále zvyšuje.
08:39Od úvodných pretekov začína mať Matej prvý náskok, aj keď slovenský reprezentant začal opatrne. Stále je len všetko na svojom začiatok, všetkých zúčastnených čakajú náročné hodiny.
08:38Veľký počet pretekárov a pretekárok vyrazili na trať a ihneď sa na prvej pozícii nachádza MATEJ TÓTH! Takýto obrázok chceme vidieť až do konca preteku!
Preteky mužov a žien v chôdzi na 50 kilometrov sa práve začali!
Všetci pretekári sa už pomaly zhromažďujú na začiatku trate, ešte sa mierne rozcvičujú a čoskoro sa tak tento pretek začne! Matej Tóth bude mať na sebe dres s číslom 62 a Dušan Majdán 61.

Paralelne s pretekom mužov pôjde rovnaký pretek aj žien, čo je premiéra na ME v atletike. V ženskej časti preteku máme zastúpenie v podobe Márii Czakovej, ktorá má tiež šancu na medailový zisk.

Všetci pretekári a pretekárky sa budú musieť vysporiadať s veľkou horúčavou, aj keď zatiaľ to je v týchto skorších ranných hodinách je ešte v poriadku, ale neskôr to začne byť vážnejšie.

K videniu sú aj slovenskí fanúšikovia a tak dúfajme, že aj ich podpora pomôže našim reprezentantom. Všetkým teda držíme palce, čoskoro sa oba preteky začnú, my sa však budeme venovať hlavne tej mužskej časti, ale predbežne budeme prinášať aj výsledky zo ženskej časti s našou Czakovou.
Prajem príjemné ráno všetkým fanúšikom slovenského športu a atletiky! O malú chvíľu je na 24. ME v atletike na programe finálový pretek mužov v chôdzi na 50 km. Zúčastnia sa ho aj dvaja slovenskí reprezentanti MATEJ TÓTH a DUŠAN MAJDÁN. Matejovi v jeho zbierka chýba posledný veľký úspech a to je práve zisk zlatej medaile na majstrovstvách Európy. Je teda veľkým favoritom tohto preteku a my verme, že sa mu tieto predpoklady podarí naplniť a určite držme palce aj Dušanovi, aby spravil dobrý výsledok. Práve on stál pri veľkých úspech svojho kolegu, verme že tak aj dnes bude tým šťastím talizmanom.

Štartovná listina chôdza 50 km muži:
1. HELEBRANDT Máté (Maďarsko)
2. ANTONELLI Michele (Taliansko)
3. HANSSON Anders (Švédsko)
4. GARCÍA Jesús Ángel (Španielsko)
5. Šuškevicius Tadas (Litva)
6. AGRUSTI Andrea (Taliansko)
7. HAUKENES Håvard (Nórsko)
8. ISIDRO Pedro (Portugalsko)
9. OJALA Aleksi (Fínsko)
10. ZAKALNYTSKYY Maryan (Ukrajina)
11. TÓTH Matej (SLOVENSKO)
12. AUGUSTYN Rafal (Poľsko)
13. KINNUNEN Jarkko (Fínsko)
14. STIRBU Florin Alin (Rumunsko)
15. MAJDÁN Dušan (SLOVENSKO)
16. RUMBENIEKS Arnis (Lotyšsko)
17. VENYERCSÁN Bence (Maďarsko)
18. LITANYUK Valeriy (Ukrajina)
19. BLOCKI Adrian (Poľsko)
20. TUR Marc (Španielsko)
21. SIKORA Rafal (Poľsko)
22. BANZERUK Ivan (Ukrajina)
23. ERENT Bruno (Chorvátsko)
24. MASTIANICA Artur (Litva)
25. BOYCE Brendan (Írsko)
26. DZIUBIN Dzmitry (Bielorusko)
27. SEILER Nathaniel (Nemecko)
28. MIHAILA Narcis (Rumunsko)
29. DÍAZ José Ignacio (Španielsko)
30. IBÁÑEZ Ato (Švédsko)
31. VIEIRA João (Portugalsko)
32. JUNGHANNß Karl (Nemecko)
33. PARTANEN Veli-Matti (Fínsko)
34. DE LUCA Marco (Taliansko)
35. GDULA Lukáš (Česko)
36. DOHMANN Carl (Nemecko)
Vítam všetkých priaznivcov atletiky! V najbližších dňoch sa konajú v Nemecku majstrovstvá Európy v atletike a pochopiteľne aj so slovenskou účasťou. Budú to 24. ME v atletike a uskutočnia sa od 6. do 12. 8. 2018. Každý deň je na programe kvalifikácia či finálové predstavenia a je rozdelený na dva bloky: dopoludňajší program a večerní program.

My sa však konkrétne v tomto prenose zameriame len na jednu disciplínu, približne o 08:35 je na programe chôdza mužov na 50 km s Matejom Tóthom a Dušanom Majdánom!

Matej Tóth:
Matej Tóth je 33-ročný rodák z Nitry, ktorý sa chôdzi venuje už 20 rokov. Je dlhodobou slovenskou jednotkou v tomto atletickom odvetví. Dlhé roky sa špecializoval na kratšiu chodeckú trať – 20 kilometrov – na ktorej bolo jeho najväčším úspechom šieste miesto na ME 2006 v Göteborgu. Zlom prišiel na MS 2009 v Berlíne, kde Tóth obsadil na 50 kilometrov desiate miesto. Odvtedy sa postupne zaradil do užšej svetovej špičky na tejto vzdialenosti. Zoznam jeho pozoruhodných výsledkov je skutočne dlhý: 5. miesto na OH 2008, víťazstvo na Svetovom pohári v Chichuahue 2010, strieborná medaila na ME 2014 v Zürichu. Avšak, za dva najväčšie úspechy v jeho kariére môžme označiť titul majstra sveta z roku 2015 z čínskeho Pekingu a pochopiteľne zlatú medailu z OH v Riu!

Slovenský chodec je našou najväčšou nádejou na zisk zlatej medaily z berlínskeho podujatia a je označovaný za lídra našej výpravy. Do zbierky mu teda chýba práve zlato z ME a my mu držme palce, aby mu to v Berlíne vyšlo! Matej Tóth sa na ME 2018 môže zapísať do atletických dejín ako prvý chodec, ktorý vyhral OH, MS, ME, Svetový pohár aj Európsky pohár.

Dušan Majdán:
Netreba zabúdať aj na 29-ročného rodáka z Hnúšte – Dušana Majdána, ktorý tiež absolvuje tento pretek. Aj on reprezentoval Slovensko na OH v Riu a pri svojej premiére obsadil peknú 26. pozíciu. Dušan bol pri oboch veľkých úspech Mateja Tótha a snáď mu šťastie prinesie aj teraz. Ťažko hovoriť o nejaký Dušanovich ambíciách, ale snáď bude hrdo reprezentovať Slovensko. Na ME pôjde chodecký maratón tretí raz, najlepšie si počínal hneď v premiére v Barcelone 2010, kde skončil trinásty.

Na finálovom preteku chôdze 50 km muži sa predstaví 36 účastníkov, už so spomínanými dvoma Slovákmi a s jedným Čechom – Lukášom Gdulom. Veľkým konkurentom Mateja Tótha mohol byť Diniza z Francúzska, ale ten pre zranenie musí toto podujatie vynechať. Uvidíme, ako sa teda bude našom dvom chodcom dariť, verme že úspešne!
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 08:35.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 3. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 4. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 7. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 8. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 1. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 2. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 3. Agrokomplex 2022
 4. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 5. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 6. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 7. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 8. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 35 911
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 23 777
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 088
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 6 437
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 4 190
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 147
 7. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 3 978
 8. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou 1 995

Blogy SME

 1. Martin Majzlan: Mestá krvi, otrokov a obchodu
 2. Jan Pražák: Mezi matkou a partnerkou
 3. Jozef Sitko: Tajomstvo môjho dlhého veku (3.)
 4. Štefan Vidlár: Nevidzíte, šašci?
 5. Martin Greguš: Aký je vývoj skutočných realizačných cien nehnuteľnosti podľa katastra? Hypotéky a úvery na bývanie. VEĽKÉ POROVNANIE. Kto a koľko ich poskytol?
 6. Ján Šeďo: Odstavené elektrolyzéry v Slovalcu - omyl štátu, nemalo sa to stať.
 7. Helena Michlíková: Disciplína ? O nej tu nemôže byť ani reči
 8. Marián Viskupič: Rozvrat verejných financií alebo grécka cesta Igora Matoviča
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 17 314
 2. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 551
 3. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 113
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 092
 5. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 903
 6. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 862
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 801
 8. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 3 653
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Kliešte sú v prírode nepríjemným spoločníkom

Ochorenie môže mať vážne a trvalé následky.


46m
Ivan ďatelinka už nebude nosiť kapitánske céčko - ilustračné foto

Zamerali sme sa na augustové dianie v tíme HC ’05 Banská Bystrica.


2 h
Premiéra filmovej novinky bude už 18. augusta.

Scenár horúcej letnej komédie je založený na skutočných udalostiach.


17. aug
Novinky z MY regióny.

Máme pre vás dve veľmi žiadané novinky, ktoré aktuálne spúšťame na regionálnych weboch MY.


16. aug

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Väčšina nezvestných sa skrýva, pretože je na nich vydaný príkaz na zatknutie.


16. aug

Mladý Sihelňan mal novú motorku len tri dni.


17. aug

Páchateľa zadržali niekoľko hodín po čine.


17 h

Jedna z hľadaných osôb uniká pred spravodlivosťou od roku 1999.


21 h

Blogy SME

 1. Martin Majzlan: Mestá krvi, otrokov a obchodu
 2. Jan Pražák: Mezi matkou a partnerkou
 3. Jozef Sitko: Tajomstvo môjho dlhého veku (3.)
 4. Štefan Vidlár: Nevidzíte, šašci?
 5. Martin Greguš: Aký je vývoj skutočných realizačných cien nehnuteľnosti podľa katastra? Hypotéky a úvery na bývanie. VEĽKÉ POROVNANIE. Kto a koľko ich poskytol?
 6. Ján Šeďo: Odstavené elektrolyzéry v Slovalcu - omyl štátu, nemalo sa to stať.
 7. Helena Michlíková: Disciplína ? O nej tu nemôže byť ani reči
 8. Marián Viskupič: Rozvrat verejných financií alebo grécka cesta Igora Matoviča
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 17 314
 2. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 551
 3. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 113
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 092
 5. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 903
 6. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 862
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 801
 8. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 3 653
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu