Hoci väčšinu oblastných a dedinských tímov tvoria hráči, ktorí bývajú nanajvýš pár kilometrov od futbalového ihriska, občas natrafíme v kádroch istých výberov na české, maďarské, poľské či srbské mená. Hoci nie sú legionári z druhého konca sveta ničím výnimočným v najvyšších súťažiach, v rámci dedín ide priam o raritu. Aj tu však môžeme nájsť viacero prípadov, kedy dres jedného z oblastných tímov obliekal hráč z poriadnej diaľky. A to dokonca aj v rámci predošlej sezóny. Nám sa podarilo nájsť troch takých, ktorí na malé slovenské ihriská zablúdili.
Nastúpil kvôli pivu a zranil sa
Jedným zo zahraničných hráčov bol v rámci bystrickej oblasti Daniel Duff. 28-ročný Ír si v uplynulom ročníku obliekol dres účastníka I. triedy TJ Družstevník Strelníky. Až z Britských ostrovov prišiel k nám, aby si obul kopačky a zabehal si s loptou.

Strelníky sa k Danielovi Duffovi dostali takpovediac ako slepé kura k zrnu. „Jeden z našich hráčov študuje angličtinu na UMB a zrovna počas predchádzajúceho roka bol Duff jedným z vyučujúcich. Na Šajbe sa za ten čas, čo tu bol, dobre začlenil a chcel v nej stráviť čo najviac času. Aj preto sme sa snažili vybaviť, aby mu bolo umožnené odohrať tu aspoň zopár zápasov, hoci bol na Slovensku iba do leta,“ objasňuje situáciu ohľadom Íra manažér klubu Vladimír Majer.
„Vo svojej rodnej krajine hral dovtedy iba vo vysoko-školskej lige. Napriek tomu túžil po tom dostať sa do partie. Nebol ani oficiálne zaregistrovaný na zväze, no bol prítomný na niektorých prí-pravných zápasoch mužstva a vtedy sme si povedali, že ho vyskúšame aj súťažne,“ opísal Majer jeho dovtedajšiu futbalovú kariéru, ktorej predtým veľa času nevenoval.

Do kolektívu sa Duff začlenil dobre. Napokon mu bolo umožnené nastúpiť aj na ligový zápas za Strelníky. Jeho kariéra však rýchlejšie skončila ako začala. Podľa oficiálnych štatistík na futbalnete nastúpil celkovo iba na 33 minút. A dôvod bol jasný. „Odohral za nás dva zápasy. Pri tom druhom sa mu podarilo zle dostúpiť na nohu a praskla mu kostička. Vtedy musel byť vystriedaný a so zranením už na ďalší zápas nenastúpil,“ vysvetlil Majer.
Dlho na trávniku nepobudol, slovenské prostredie a futbal si však obľúbil, a to aj vďaka zlatému moku. „Hneď nám prezradil, že má rád pivo a posedenie po zápase, aj kvôli tomu sa chcel od začiatku dostať do partie,“ uzavrel s úsmevom Majer.
Podobný osud Španiela
Z juhu Španielska si to zamieril na Slovensko Oscar Canto Such. 37-ročnému rodákovi z krajiny majstrov sveta z roku 2010 sa zapáčila Slovenka, ktorú si zobral za ženu, a usídlil sa v okolí Banskej Bystrice.

Oscara ako odchovanca tamojšieho regionálneho klubu A. D. San Miguel Alcoy zlákalo pôsobenie v Hornej Mičinej – klube pôsobiacom v nižšej II. triede skupiny A. Aj tu sa, žiaľ, zrodil podobný osud ako v prípade írskeho rodáka. Canto Such odohral za Družstevník Mičiná iba 44 minút.
„Podarilo sa mu nastúpiť na dva zápasy, potom došlo k zraneniu a viac už nenastúpil. V súčasnosti s ním už ani nie sme v kontakte a dlho sme o ňom nepočuli,“ povedal v krátkosti k jeho pôsobeniu manažér klubu Michal Škamla.

Motor mužstva z krajiny tulipánov
Najdlhšie z trojice legionárov v oblastných súťažiach pobudol v tíme krajan futbalových hviezd ako Johan Cruyff, Patrick Kluivert, Arjen Robben či Robin Van Persie. Holandský futbalista Sebastian Zwijsen obliekal počas predošlej sezóny dres účastníka II. triedy skupiny A TJ Hronsek.

Muž z Beneluxu sa prisťahoval na Slovensko približne pred desiatimi rokmi. Tu si založil firmu, postavil rodinný dom priamo v Hronseku a zobral si za ženu Slovenku. Obyvatelia obce či funkcionári klubu v ňom museli od začiatku vidieť talent. Po istom čase ho totiž oslovili, či by nemohol nastúpiť za oblastný tím.
„Bolo to zhruba pred štyrmi či piatimi rokmi. Boli sme s ním v kontakte a zistili sme, že aj v Holandsku hrával ešte za mladých čias v rôznych žiackych a dorasteneckých ligách. Mal tu svoje zázemie a rovnako aj firmu v Kremničke. Po istom čase strávenom tu vedel aj celkom slušne po slovensky, manželka ho naučila. Povedal, že vo voľnom čase môže hrávať,“ povedal nám jeden z členov výboru TJ Hronsek Ján Jaďud starší.
Zwijsen si vyskúšal viacero pozícii. Hoci bol do klubu braný ako čistokrvný útočník, časom sa viac presadzoval na ľavej strane obrany. „Pamätám si, že do jedného zápasu nastúpil dokonca aj ako brankár. Situácia bola vtedy zlá, mali sme málo hráčov do poľa a aj brankár nám zrovna vtedy chýbal,“ spomína Jaďud.
Sebastian Zwijsen bol podľa Jaďudových slov hráčom, na ktorého sa dalo spoľahnúť. Aj jeho štatistiky hovoria jasnou rečou. Za Hronsek odohral pekných 1276 minút a strelil 2 góly. Na svojom konte pritom nemá ani jednu jedinú žltú kartu, tobôž nie červenú.

„Vždy bol naším najspoľahlivejším hráčom. Nemal žiadne maniere a k súperom sa vždy správal s rešpektom. Bol akýmsi motorom mužstva,“ vysvetľuje Jaďud. V minulom čase hovorí z dôvodu, že návrat 41-ročného Holanďana na trávnik sa neočakáva. Už totiž nie je v takej kondícii ako kedysi. „V uplynulej sezóne už často striedal, lebo nevládal. Pravdupovediac, trochu pribral na váhe,“ dodal Jaďud.