BANSKÁ BYSTRICA . Tradíciu výroby modrotlače predstaví Banskobystričanom etnologička Oľga Danglová na augustovom Stretnutí s minulosťou pod Zelenou klenbou v stredu 22. augusta o 17:00 v Thurzovom dome.
Stredoslovenské múzeum (SM) v Banskej Bystrici je s modrotlačou prepojené najstaršou datovanou modrotlačou z územia Slovenska, ktorú má vo svojich zbierkach. Informácie o podujatí s názvom Modrotlač na Slovensku poskytla agentúre SITA PR manažérka a koordinátorka Thurzovho domu SM Gabriela Benčová.
Ku skrášľovaniu a zdobeniu oblečenia už od nepamäti pomáhali vlastným remeselným kumštom aj farbiari, ktorí v dielňach látky farbili a potláčali rozmanitými vzormi. Zdobenie látok poznali už starovekí Egypťania. Na našom území je modrotlač známa až od 18. storočia, pričom svoj najväčší rozmach zažívala v 19. storočí, keď ju používali takmer v každej domácnosti. „V meste pod Urpínom bola modrotlačou známa rodina Beniačovcov. Tradícia výroby modrotlače sa tak ako aj pri iných remeslách dedila aj v tejto rodine z otca na syna,“ konštatuje etnologička.
Krása modrotlače
V minulosti bola modrotlač vyhľadávaná najmä pre svoju nízku cenu. Odev z nej vyrobený nemuseli ľudia prať tak často, ako šaty ušité z bežného bieleho plátna. Práve tieto vlastnosti ju predurčovali k tomu, aby sa stala neodmysliteľnou výbavou domácností našich predkov. Modrotlač sa používala ako súčasť ženského kroja či posteľných obliečok a závesov. Rodiny mali dokonca často aj svoje vlastné obľúbené vzory, preto si látky zväčša objednávali v tej istej modrotlačiarenskej dielni. „Každá dielňa svojou produkciou pokrývala len určité územie. To vo veľkej miere prispelo k regionálnej rozmanitosti modrotlače a k jej lokálnej výnimočnosti,“ vyzdvihuje vplyv jednotlivých oblastí na konečnú podobu modrotlače Danglová.
Dnes, na rozdiel od minulosti, je modrotlačová látka skôr vyhľadávaným dizajnérskym a umeleckým tovarom, za ktorý sú ľudia často ochotní zaplatiť aj vyššiu cenu.
Cyklus prednášok s názvom Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou sa predstavuje už v treťom ročníku. Počas prvých dvoch rokov sa v rámci prednášok predstavili Banskobystričanom slovenské, ale aj české osobnosti, ktoré sa podelili s návštevníkmi Thurzovho domu o svoj výskum a poznatky, predstavili svoje knižné novinky či svoj pohľad na vybrané kapitoly zo slovenských a zahraničných dejín.
Ďalšie stretnutie sa uskutoční 26. septembra s diplomatom, polyglotom a historikom Miroslavom Musilom na tému Gróf Móric Beňovský – náš veľký svetobežník a veľkokráľ na Madagaskare.