OSRBLIE. Slovenská lesnícka komora ako stavovská organizácia lesníkov organizuje v spolupráci so š. p. Lesy SR pre svojich členov rôzne podujatia, aby sa stretli aj v inej atmosfére, ako iba v práci.
V lokalite Tri vody už rastie zdravý les
Klub lesníčok pri Slovenskej lesníckej komore pod taktovkou predsedníčky Márie Biesovej v spolupráci s OZ Čierny Balog zorganizoval jubilejný 20. ročník stretnutia so zaujímavým štvordňovým lesníckym, ako aj voľnočasovým programom, ktorý odštartovali prezentáciou odštepného závodu.
Jednou z prvých aktivít lesníčok, poniektorých aj s rodinami, bola návšteva lokality Tri vody, kde uvideli už priaznivý aktuálny stav po kalamite, ktorá sa regiónom Horehronia prehnala 8. júla 1996. Obrovské škody napáchala najmä na území lesných závodov Beňuš, Čierny Balog, Kriváň a Slovenská Ľupča, no najväčšie takmer 60 % z celkového množstva, evidoval Lesný závod Čierny Balog v okolí Osrblia.
Rýchlym spracovaním a odvozom poškodeného dreva sa vtedy podarilo zamedziť rozšíreniu hroziacej lykožrútovej kalamity. Viac ako 80 % sa podarilo spracovať v priebehu dvoch rokov. Odvtedy na tomto mieste vysadili milióny nových stromov a rastie tam zdravý les, ktorý mali možnosť vidieť a odborne ohodnotiť.
Nesmiernou cťou pre lesníčky bola návšteva Dobročského pralesa
Príroda je skutočne úchvatná. Ponúka veľa zaujímavých miest a jedným z nich je aj Hrb (1255 m n. m.), považovaný za geografický stred Slovenska. Za pekného počasia si čarovný výhľad na Nízke Tatry z tejto lokality nenechali ujsť ani lesníčky, ktoré si do programu zahrnuli aj turistiku. Po náročnom výstupe sa na záver piatkových aktivít príjemne schladili v Bystrianskej jaskyni, ktorej prehliadkový okruh má dĺžku 545 m.
Nesmiernou cťou pre lesníčky bola aj prehliadka Dobročského pralesa. V sobotu spoločne so sprievodcami Michalom Kofirom a Ľuboslavom Foľkom prechádzali miestami, kde človek je len hosť a vstúpiť smie len pohľadom. Za národnú prírodnú rezerváciu, ktorá sa nachádza v piatom stupni ochrany, ju vyhlásili v roku 1913. V pralese sa nachádzala už mediálne známa najväčšia jedľa, ktorá padla v roku 1964 pri letnej búrke. Vek bol odhadnutý asi na 480 rokov. Odvtedy uplynulo 54 rokov a okrem torza pňa ešte stále vidieť zvyšok kmeňa.
Odhalili sochu prvej dámy lesníctva Alžbety Némethyovej
Program stále nekončil, práve naopak, lesníčky sa mohli tešiť na milé prekvapenie. Vláčikom Čiernohronskej železnice sa previezli do skanzenu vo Vydrovskej doline, kde ich už čakala veľmi príjemná udalosť. Predseda Slovenskej lesníckej komory Milan Dolňan a predseda Oblastnej lesníckej komory Banská Bystrica Igor Viszlai odhalili sochu prvej dámy slovenského lesníctva Ing. Alžbety Némethyovej.
Jej neľahký pracovitý život priblížila Mária Biesová. Ako sme sa dozvedeli, Alžbeta Némethyová sa narodila v roku 1920 a už ako 16-ročná osirela a musela sa starať o svojich piatich súrodencov. Aby ich uživila, zanechala štúdium, nastúpila do práce v závode v Dolných Hámroch, neskôr získala výučný list ako zlievačka drahých kovov. V lesníctve začala pracovať v roku 1940. Neskôr sa stala akousi pravou rukou experta pre lesníctvo doktora Františka Papánka, bola výbornou stenografkou a pisárkou.
Ako skromne žila, tak aj dnes ostáva v zabudnutí
Alžbeta Némethyová pri prvej príležitosti a otvorení diaľkového štúdia začala študovať na Lesníckej fakulte, Vysokej školy lesníckej a drevárskej vo Zvolene, promovala okolo roku 1967. Pracovala na Povereníctve SNR pre lesné a vodné hospodárstvo, o rok neskôr, keď vznikali ministerstvá, pokračovala ako odborná referentka štátnej starostlivosti o lesy.
Na svoje súkromie a osobné vzťahy nemala čas, nebola vydatá. V biednej garsónke žila až do smrti do 30. 1. 1991 v Bratislave. Odišla bez toho, aby si to lesné hospodárstvo zvlášť všimlo. Ako skromne žila, tak aj v dnešnej dobe ostáva v zabudnutí.
Vďaka lesníkovi, ochrancovi prírody a historikovi Viliamovi Stockmannovi, Slovenskej lesníckej komore, Klubu lesníčok, OZ Čierny Balog sa už dostane do povedomia verejnosti. Sochu mimoriadnej ženy lesníčky z jedľového dreva vyrobil rezbár Jakub Skaloš z Mýta pod Ďumbierom.
O vydarenom stretnutí svedčil aj úsmev na tvárach lesníčok
Na záver aktivít si lesníčky pozreli biatlonový areál v Osrblí. Veľmi ich potešilo nečakané stretnutie s Annou Murínovou a sestrami Fialkovými, ktoré práve trénovali. Spoločná fotografia bola milou bodkou za jubilejným ročníkom. O tom, že sa všetkým veľmi páčil, svedčil úsmev na tvári lesníčok, ktoré za spoluprácu ďakujú aj hlavnému organizátorovi OZ Čierny Balog, riaditeľovi Miroslavovi Pepichovi a všetkým zamestnancom.
Na dojmy sme sa opýtali aj samotných účastníčok:
Eva Bettáková, OZ Prievidza: – Stretnutia sú zaujímavé najmä odborným programom, kde máme možnosť poznať konkrétne prírodné podmienky a spôsoby obhospodarovania lesov. Potvrdzuje to aj skutočnosť, že obhospodarovanie lesov je na Slovensku veľmi variabilné, a preto každé takéto stretnutie prináša aj odborný rast, čo je veľkým prínosom pre našu prácu, ktorú vykonávame na svojich pracoviskách. Tradičné stretnutie žien lesníčok sa vydarilo a už sa teším na jeho 21. ročník, ktorý sa pravdepodobne uskutoční na severnom Slovensku.
Eva Vavreková, OZ Revúca: – Príjemné prostredie, veľmi príjemní ľudia, skrátka oddych od starostí. Je to skutočne stretnutie žien. Program bol opäť výborný, dozvedeli sme sa odborné veci, o lesníckej práci v odštepnom závode, tento raz v Čiernom Balogu. Sme rady, že sme sa dostali do stredu Slovenska. Počasie nám vyšlo, čo viac si priať.
MONIKA DOLŇANOVÁ