Kedy sa zrodil váš záujem špecializovať sa na kožné lekárstvo?
Myslím, že rozhodli iní. V čase môjho nástupu do nemocnice po ukončení vysokoškolského štúdia nebol veľký výber. Z ponúknutým možností ma oslovila dermatovenerológia.
Kožná medicína mi prirástla k srdcu a bolo rozhodnuté. Moja práca je rozdelená v ordinačných hodinách na všeobecnú dermatológiu a na korektívnu dermatológiu. V problematike estetickej dermatológie som dosiahla najvyšší stupeň vzdelania. Rada pracujem manuálne. Spojenie pravej ruky a ľavej mozgovej hemisféry využívam pri rôznych zákrokoch miniinvazívneho charakteru. Nechýba mi odvaha. Estetickej medicíne sa venujem už vyše 20 rokov.
Ľudovo sa hovorí, že koža si mnoho zapamätá, prípadne že stav našej pokožky odráža aj to, čo sa odohráva v našom organizme. Ako sa pozeráte na tieto skutočnosti?
Výskyt kožných ochorení má v posledných rokoch stúpajúcu tendenciu. Súvisí to so zhoršujúcimi ekologickými podmienkami životného a pracovného prostredia. Mimoriadnu pozornosť si zaslúžia ochorenia vyprovokované podávaním liekov, alebo príjmom niektorých potravinových článkov.
Pribúdajú nádorové ochorenia, cievne ochorenia najmä na dolných končatinách. Diagnostika a liečba kožných ochorení má oproti iným medicínskym odborom určité zvláštnosti. Ochorenia sú viditeľné a to zo sebou prináša psychosociálne a psychosomatické dôsledky.
Pri previazanosti psycho-neuro-imunologických dejov v koži môže psychický stav človeka významne ovplyvniť priebeh kožného ochorenia, zvlášť tých chronických. Na druhej strane dermatológia nemá k dispozícii toľko diagnostických pomocných vyšetrení ako iné odbory.
Dobrý kožný lekár je do istej miery detektívom a preto zaradenie choroby a liečba závisí od znalostí a praxe lekára, ďalej na pacientovej ochote spolupracovať s lekárom a schopnostiach hľadať súvislosti. Základom liečby je ošetrovanie priamo v mieste choroby, čo je aj výhodné, ale súčasne aj bezpečné. Treba počítať s individuálnou reaktivitou kože, znášanlivosťou liečiv, a tiež s náročnosťou na pravidelnosť a starostlivosť ošetrovania. Žiadny iný odbor nemá takú možnosť a mieru individualizácie liečby, ako ju poskytuje dermatológia.
K úspechu vedie dobrá znalosť patofyziológie a dynamiky v hojení chorej kože. Negatívne sa môže uplatniť samoliečba a experimentovanie, do ktorých sa často pacienti púšťajú podľa informácii z internetu. Koža nie je odolný, nepriepustný obal, ale orgán ako ostatné v našom organizme, so všetkými dôsledkami. Kožné ochorenia väčšinou nikoho neohrozujú na živote, ale dlhodobé dôsledky sú z hľadiska kvality života frustrujúce až handicapujúce.
Máme letné obdobie, otázka opálenej pokožky je preto viac ako aktuálna. Kedysi platilo, že z dovolenky by sa mal vrátiť človek čo najtmavší, dnes toto tvrdenie dávno neplatí. Čo odporúčate dovolenkárom v prímorských krajinách, prípadne na horách, kde je intenzita slnečného žiarenia vyššia?
Pobyt na slnku nesmieme podceňovať. V letných horúčavách si treba do tašky pribaliť opaľovací krém s faktorom a pokrývku hlavy. Nezabúdame na pitný režim. Deti do 1 roka by sa slnku nemali vystavovať vôbec.
Koža si pamätá každé spálenie. Ľudia čo v mladosti nepovažovali natieranie sa krémom s faktorom za potrebné, prichádzajú v staršom veku do ambulancie s onkologickým ochorením kože. Pritom sa dalo tomu predísť. Zvlášť opatrní by mali byť rodičia detí.
Spálenie pokožky v detstve môže byť aj po rokoch nebezpečné. Vyhýbame sa pobytu na priamom slnku v obednej špičke medzi 11,00-15,00 hodinou. Kožu treba chrániť vždy za slnečného počasia. Slnko opaľuje aj cez sklo auta a dokonca sa dá spáliť aj v tieni.
Chránime exponované časti tela, tvár, plecia a ruky aj keď sa deti hrajú v piesku alebo športujú. Dôležitá je prikrývka hlavy a slnečné okuliare. Vodu pijeme aj keď nemáme pocit smädu. Nevhodné nápoje sú s obsahom cukru, kofeínu, chinínu a alkoholu. Do pitného režimu sa nezapočítavajú malinovky, pivo, alkohol či káva. Pijeme často v malých dávkach, najlepšie vlažný čaj, voda alebo minerálka. Pri vode je intenzita slnenia znásobená odrazom lúčov od hladiny vody alebo piesku. Pri pobyte na horách vo vyššej nadmorskej výšky máme zriedený vzduch a silnejšiu priepustnosť UV lúčov. Slnko opaľuje aj cez oblaky a hmlu. Odraz slnka od snehovej pokrývky môže zvýšiť UV žiarenie až o 85%.
Slnečné žiarenie v zasnežených zimných Tatrách má rovnakú intenzitu ako horúce lúče v severnej Afrike. UV index sa s nadmorskou výškou zvyšuje. Vo výške 1.000 metrov nad morom stúpa intenzita UV o 15%.
Do akej miery nám pomáhajú opaľovacie krémy s vysokými ochrannými faktormi: Nie je to vo veľkej miere iba reklama?
Opaľovacie prípravky obsahujú účinné látky, ktoré zabraňujú prechodu UV lúčov do kože na určitý čas a tým predlžujú čas, ktorý môžeme bezpečne stráviť na slnku bez toho, aby sme sa spálili.
Po natretí na koži vytvoria neviditeľný film. Je vhodné uprednostniť faktory s fyzikálnym filtrom pred chemickým. Chemický filter UV žiarenie absorbuje, fyzikálny filter funguje ako zrkadlo a žiarenie odráža.
Kozmetické rady rozdeľujú opaľovacie prípravky nielen podľa faktora, ale aj podľa textúry na mastný typ kože, na starnúci typ kože, na kožu so sklonom k červenaniu, na ochranu jaziev a pokožky po laserových ošetreniach, na alergickú kožu a samostatne na detskú kožu. Svetlé typy a deti používajú faktory s vyššou ochranou, tmavé južanské typy faktory s nižším číslom. Natieranie sa kvalitným opaľovacím krémom by mala byť alfa a omega.
Na druhej strane platí, že bez slnka a vitamínu D trpí aj naša pokožka a kosti. Ako uhádnuť správnu mieru?
Množstvo vitamínu D priamo ovplyvňuje ako sa cítime a nakoľko nám slúži zdravie. Vitamín D ovplyvňuje metabolizmus vápnika a fosforu. Vplýva na hustotu kostí a zdravie chrupu, imunitný systém, sekréciu inzulínu, ovplyvňuje krvný tlak. Zabezpečuje regeneráciu kožných buniek.
Ultimátnym zdrojom vitamínu D je slnko. UVB zložka pôsobiaca na pokožku začne syntetizovať vitamín D/forma D3/ z cholesterolu. Na jeho absorpciu stačí byť na slnku 15-30 minút denne.
Prísun vitamínu D si vieme zabezpečiť stravovacím režimom. Vhodné sú potraviny s obsahom karotenoidov, kde patrí tmavá listová zelenina, žlté a oranžové plody ako sú mrkva, marhule, kápia, žltý melón a tekvica. Prísun lykopénu zabezpečuje červený melón a paradajky.
Priamym zdrojom vitamínu D v potrave sú morské plody a ryby, ktoré konzumujú planktón.
Umelé doplnky výživy sú vitamíny A,C,D,E a antioxidanty, ktoré posilnia ochranu kože. Betakarotén je ochranný faktor v tabletkách. Je to silný antioxidant a začína sa užívať 2 mesiace pred začiatkom letnej opaľovacej sezóny. Patrí k prevencii fotoalergických reakcií kože zo slnka.
Snom mnohých žien bez rozdielu veku je zlepšenie vzhľadu tváre, krku, dekoltu a rúk, ktoré sa vekom menia a zrazu sa nám nepáčia?
Áno, koža s pribúdajúcim vekom začína byť povädnutá, prehlbujú sa jamy pod očami, líca padajú, nosovo-ústne vrásky sa prehlbujú a koža okolo sánky začína prevísať.
Na rukách presvitajú modré žily, znázorňuje sa reliéf šliach a objavujú sa hnedavé škvrny. Vekom dochádza k strate tuku na tvári, pery sa zužujú, okolo pier sa objavujú vrásky. Korektívna dermatológia dnes revolučným tempom napreduje. Rozširujú sa liečebné možnosti na riešenie nedostatkov. Prístup je individuálny, kombinujeme možnosti s požiadavkami klientov.
Na dosiahnutie efektívnych výsledkov k spokojnosti klienta je mnohokrát nutných viacero ošetrení. Vtedy zhotovím liečebný plán a k výsledku sa dopracujeme postupne, niekedy v priebehu jedného roka. Cieľom je dosiahnuť symetriu s obnovou rovnováhy.
O ktoré zákroky je najväčší záujem. Sú vhodné aj v tomto ročnom období?
Myslím, že najväčšiu skupinu tvoria vrásky. V súčasnosti je esteticko-korektívny prístup založený na anatomických zmenách tváre v dôsledku veku a pochopení, že pre zlepšenie výzoru a tým omladenie tváre je nevyhnutné doplniť strácajúci sa objem, tzv.tekutý lifting.
S týmto cieľom sa aplikujú kožné výplne s obsahom kyseliny hyalurónovej, čo je najsilnejšia hydratačná telu vlastná látka. Kyselina hyalurónová je vhodná na výplň pier, líc, brady, kruhov pod očami, hlbokých vrások medzi obočím. Na trhu máme niekoľko značiek. Kyselina pretrváva v koži asi 1 rok, v perách 9 mesiacov a pod očami aj niekoľko rokov. Ak sú pod očami opuchnuté vačky, nie je vhodné aplikovať kyselinu hyalurónovú, ale výplň s obsahom hydroxyapatitu vápenatého.
Tento typ výplne je vhodný aj do oblasti rúk, pretože je bielej farby a dobre prekrýva modrú farbu ciev. Výhodou hydroxyapatitu vápenatého je aj to, že navodzuje novotvorbu kolagénu, postupne sa vstrebáva a jeho efekt pretrváva 1 a pol až -2 roky. Aplikácia kožných výplňových materiálov patrí do rúk lekárom. Nikdy si nedajte aplikovať výplň kozmetičkou, alebo inou osobou – nelekárom, aj keď má v ruke certifikát, pretože tento certifikát ho neoprávňuje aplikovať čokoľvek do kože.
Pani doktorka, ak sú poklesnuté líca, ale klientka nechce zväčšiť objem kyselinou hyalurónovou, je iná možnosť riešenia?
Novinkou posledných rokov je tzv. niťový lifting pomocou vstrebateľných PDO nití. Účinok tohto materiálu na náš organizmus je dlhodobo známy, pretože sa používa ako šicí materiál v chirurgii už desiatky rokov.
Pomocou vodiacej ihly sa mezonite zavádzajú do ošetrovanej oblasti, najčastejšie do okolia sánky, vrások okolo úst, očí, krku, na spevnenie ovisnutej kože ramien a brucha. Alebo nad kolenami. Nite sa postupne vstrebávajú a sú nahradené kolagénom, ktorý danú lokalitu vypína a spevňuje. V posledných rokoch sa začali používať aj hrubšie nite opatrené zúbkami, ktoré zavádzame pomocou tupej kanyly.
Tento typ nití je vhodný na liftovanie dolnej časti tváre. Práca s kanylou je bezpečnejšia hlavne v strednej oblasti tváre, kde prebiehajú cievy, nervy, ako i slinné kanály. Zákrok je ambulantný, môžu vzniknúť modriny, preto nie je vhodný tesne pred slávnostnou príležitosťou, ale 2-3 týždne skôr. PN nie je potrebná.
Čo sa dá robiť s vráskami na čele a medzi obočím, aby sme nevyzerali nahnevane?
Vrásky hnevu medzi obočím, vrásky prekvapenia na čele a vrásky smiechu na vonkajšej strane očí sú vrásky mimické, vznikajú pohybom svalov na tvári. Do týchto lokalít je stále najefektívnejší botulotoxín.
Súčasne je to aj vhodná prevencia, aby vrásky neprešli do statických. Môže sa aplikovať aj nad hornú peru, pozdĺž sánky, tzv. Nefertiti lift. Ak je masívny žuvací sval, ktorý robí hranatú tvár, aplikujeme botulotoxín aj do sánky. Botulotoxín používame pri krčivej brade, alebo krčení kože na hornom nose, tzv. zajačie vrásky. Vynikajúci ale dočasný efekt je riešenie lokalizovaného nadmerného potenia.
Viem, že pracujete s lasermi. Ako je prepojené ich využitie pre vašich klientov?
V ambulancii pracujem s neablatívnymi lasermi pri odstraňovaní nežiadúceho alebo nadmerného ochlpenia. K dosiahnutiu uspokojivého výsledku je nutných niekoľko ošetrení.
Druhou skupinou je laser určený na odstraňovanie rôznych výrastkov, bradavíc, nežiadúcich hyperpigmentácií, alebo ako fotoomladenie. Prístup je individuálny. Každú léziu je nutné aspexiou alebo dermatoskopickým vyšetrením zaradiť do príslušnej skupiny nádorových alebo nenádorových ochorení, čo patrí jednoznačne a jedine do rúk dermatológa. Po vyhodnotení a zaradení lézie do klinickej skupiny, kožný lekár zvolí postup na riešenie a to buď chirurgický s nutnosťou histologizácie, alebo pri kozmetických léziach laserový zákrok.
Ako sa riešia tukové depozity?
Distribúcia a ukladanie telesného tuku má určitú všeobecnú typológiu /mužský a ženský typ obezity/, ale aj predilekčné lokalizácie /tvár – známa dvojitá brada, celulitída, kolená, stehná, zadok, dolná a horná časť brucha/. Kožný lekár môže tukové usadeniny riešiť tenkoihlovou aplikáciou enzýmov. Zákrok sa robí na akreditovaných pracoviskách korektívnej dermatológie alebo plastickej chirurgii erudovaným a zaškoleným lekárom na náklady klienta. Niektoré enzýmy tuk rozpúštajú, niektoré robia postupnú úplnú deštrukciu tukových buniek, ktoré nakoniec pohltí náš imunitný systém. Injekčné postupy sú vhodnejšie do lokalizovaných, čiže menších tukových depozít. Liečba je určená dospelým klientom prioritne na oblasť podbradku, alebo dvojitej brady. Nástup účinku je pozvoľný, niekedy pri väčších podbradkoch sa zákrok opakuje za 4-6 týždňov. Redukcia objemu pretrváva niekoľko rokov.
Čím je leto pre vás ako ho zvyknete tráviť?
Žijeme veľmi hektickú dobu. Väčšinou ma pohlcuje práca a starostlivosť o rodinu. Keďže mám dospelé deti, mám viac času na svoje koníčky. S príchodom letného slnovratu sa predlžujú dni, máme viac svetla a pre mňa je to sezóna záhrady a grilovačky. Mám rada šport, venujem sa bicyklovaniu, jumpingu, v zime lyžovaniu.