BANSKÁ BYSTRICA. Slovenská hymna v netradičnom podaní deväťdesiatročného priameho účastníka Povstania Vladimíra Strmeňa v sprievode Vojenskej hudby Banská Bystrica otvorila slávnostnú časť osláv 74. výročia SNP.
Prezident Andrej Kiska v príhovore poukázal nielen na význam tejto kľúčovej dejinnej udalosti, ale predovšetkým na jej odkaz pre dnešok: „Mali by sme si ctiť túto udalosť nielen raz v roku, ale každodennými skutkami pri službe občanom.“
Upriamil pozornosť aj na to, že každá spoločnosť sa posilňuje vzájomnými putami a piliermi, ktoré zvyšujú jej súdržnosť a odolnosť. "Úspešný príbeh každého štátu sa skladá z okamihov a udalostí v jeho dejinách, na ktoré môžu byť občania hrdí, na ktoré sa môžu odvolať v ťažkých časoch. Vďaka vašej odvahe začať 29. augusta 1944 s vysťahovaním je SNP pilierom, o ktorý sa moderná, slobodná a demokratická Slovenská republika môže pevne oprieť," obrátil sa k priamym účastníkom SNP.
Danko apeloval na svedomie národa
Predseda národnej rady Andrej Danko zas apeloval na to, aby Slovensko nestratilo historickú pamäť. Taktiež apeloval na svedomie národa, aby sa rozlišovalo medzi nacionalistami a ľuďmi milujúcimi svoj národ. "Stavajme striktnú hranicu medzi fašizmus, nacionalizmus a národovstvo," dodal.
Premiér Peter Pellegrini sa vo svojom prejave poďakoval obyvateľom Banskobystrického kraja za to, že v posledných župných voľbách rozhodli o konci Mariana Kotlebu v tomto úrade. Označil tento občiansky postoj za „malé SNP“.
Ocenil hrdinstvo jednoduchých ľudí v Povstaní, ktorí sa nezľakli a dokázali sa postaviť zlu. Na druhej stane však podotkol, že mu je ľúto, že priami účastníci Slovenského národného povstania musia byť aj v súčasnosti svedkami toho, že sa niekto snaží význam SNP spochybňovať. „Takíto ľudia patria na smetisko dejín a my prekrúcanie histórie nepripustíme.“
Posledný letec priniesol leva
Na pódium vystúpil aj Emil Boček, posledný žijúci český letec, slúžiaci v Britskom kráľovskom letectve. Za Československú obec legionársku odovzdal prezidentovi Andrejovi Kiskovi nielen medailu a plaketu, ale aj sochu leva, symbol spoločného štátu. Ide o osobný dar legionárov, pričom prezident je prvou slovenskou osobnosťou, ktorá takéto ocenenie prevzala.
Dalibor Lesník z oddelenie marketingu Múzea SNP označil za významnú aj skutočnosť, že tohtoročných osláv sa zúčastňujú zástupcovia 34 veľvyslanectiev.
Bohatý celodenný program
Program v areáli múzea bude pokračovať neoficiálnou časťou až do neskorých večerných hodín. Jeho súčasťou sú kultúrne vystúpenia, ukážky vojenskej techniky a prezentácia klubov vojenskej histórie.
V partizánskej zemľanke si napríklad môžete na dotykovom termináli vytvoriť vlastný vojenský preukaz, veľký záujem sa očakáva aj o predaj ďalšej edície 0 Euro Souvenir bankovky, tentoraz s motívom pancierových vlakov. Ide už o druhú suvenírovú bankovku s motívom Pamätníka SNP. Rady na ňu sa tvoria už od rána.
V bohatom kultúrnom programe sa predstavia napríklad folkloristi zo Zemplína, rocková kapela vzdušných síl USA v Európe, bystrická formácia Družina, ruský spevácky súbor Babkini vnuci, Diabolské husle a Jana Orlická, či Korben Dallas.