Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Slovenský majster začal Ligu majstrov debaklom, obhajca mu nedal šancu

Hokejisti Banskej Bystrice dostali šesť gólov.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR)

BANSKÁ BYSTRICA. Hokejistom HC'05 Banská Bystrica sa vstup do Ligy majstrov v skupine H nevydaril.

S obhajcom prvenstva fínskym JYP Jyväskylä prehral vysoko 1:6.

Ďalší zápas slovenského majstra je na programe v sobotu opäť doma, keď nastúpi o 19.00 h proti švajčiarskemu HC Lugano.

Stručný priebeh zápasu:

Domácimi rýchly gól hostí už po 69 sekundách hry dosť otriasol. Vainiov presný bekhend zblízka spôsobil, že sa na ľade len hľadali a často sa dostávali pod značný tlak. Fíni boli rýchlejší, priamočiarejší a vypracovali si aj ďalšie šance.

Už v 1. min mal blízko ku gólu Tomášek, v 4-tej Tuppurainen, v 15. min nastrelil Kuukka žŕdku. Slovenskému majstrovi pomohol vyrovnávajúci gól Sýkoru v 8. min po krásnej individuálnej akcii a strele bekhendom pod žŕdku.

Prečítajte si tiež: Országh: Aj tréneri môžu vyhorieť. V reprezentácii nateraz končím Čítajte

Aj keď v 11. min Lindroos úplne voľný pred brankárom Williamsom strelil druhý gól Fínov, nakoniec prvá tretina dopadla pre Banskú Bystricu pomerne dobre.

Škoda, že v 6. i 20. min netrafil Tamáši v nádejných pozíciách bránku, skóre mohlo byť ešte priaznivejšie. V druhej tretine Šťastný vyskúšal v 22. min pozornosť Laurikainena a naznačil, čo by mohol na súpera platiť.

O dve min neskôr zaujal aj prienik Tamášiho, ktorému chýbalo len gólové zakončenie. V 25. min zabudla domáca obrana na Ratinena a ten pohodlne zvýšil do prázdnej bránky.

Po 24 sekundách neskôr Rooba vybojoval puk na modrej a individuálnu akciu zakončil ďalším gólom. Vrátiť mohol domácich do zápasu v 28.

Sýkora, presne zakončiť nestihol a vytúžený efekt nepriniesla ani následná presilovka, dokonca na jej samom konci Hytönen v prečíslení s Tuppurainenom potrestal v 30. min chybu domácich na útočnej modrej.

V tretej tretine sa žiaden zázrak neudial, Fíni zápas pokojne dohrali, ba v 47. min z uhla Hytönen ešte vysoké víťazstvo prikrášlil.

Hlasy po zápase:

Dan Ceman, tréner B. Bystrice: "Bol to divácky veľmi dobrý zápas, vedeli sme, že súper je rýchly, no my sme ešte pred začiatkom sezóny a proti takémuto dobrému súperovi sme ešte nehrali.

Mali sme problémy s jeho rýchlosťou, veľmi dobre korčuľoval a forčekoval, hral fantasticky, nám sa nedarilo dlhšie držať puk, musíme si na takúto hru ešte navyknúť."

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice

Lauri Merikivi, tréner Jyväskylä: "Bol to vydarený štart do sezóny, vedeli sme, čo nás čaká, že to nebude ľahké.

Poznali sme herný štýl súpera, pripravili sme sa zodpovedne a vydaril sa nám aj začiatok. Som veľmi spokojný ako sme odohrali celý zápas."

Tomáš Surový, kapitán B. Bystrice: "Treba sa na to pozrieť reálne, ukázalo sa, čo nám chýba, nezabúdajme, že to bol predsa len jeden z najlepších európskych klubov.

Hral korčuliarsky, fyzicky, od nás sa vyžadoval stopercentný výkon bez chýb, to sa nám nepodarilo a súper nás trestal."

Ján Sýkora, strelec jediného gólu B. Bystrice: "Trafil som ho bekhendom nad ramenom, urobili sme však potom chyby a súper bol vynikajúci. Jeho hráči sa videli naslepo, mali výborné ruky, je to jeden z top tímov v Európe.

Aj deka na nás padla popri tom snažení, súper bol herne, vytrvalosťou a rýchlosťou bol niekde inde. Jednoducho bol dobrý, tak ako sme predpokladali."

David Tomášek, stredný útočník Jyväskylä: "Trochu sme boli unavení z cestovania, no prvú tretinu to nebolo vôbec poznať. Aj keď súper vyrovnal a spočiatku dobre hral, potom sa rozpadol.

My sme sa držali plánu a bolo to zaslúžené víťazstvo. Druhá tretina rozhodla, dosť nám to padalo, hrali sme v dobrom tempe, na nič sme sa nešetrili. Fíni to majú jednoducho v sebe, hrať neustále naplno."

Liga majstrov 2017/2018 - výsledky:

A-skupina

Zürich SC Lions (Švaj.) - Aalborg Pirates (Dán.) 6:5 po predĺžení (2:2, 1:2, 2:1 - 1:0)
Góly:
5. Berni (Bachofner, Herzog), 18. Marti (Noreau), 34. Klein (Červenka, Wick), 50. Bachofner, 53. Baltisberger (Berni), 61. Marti (Červenka) - 6. Carstensen (Jakobsen), 19. Harstad, 30. Friedmann, 40. Martin Höjberg (Mikkel Höjberg), 47. Humphries

Viedeň Capitals - Frölunda Indians 1:4 (0:0, 1:3, 0:1)
Góly:
22. Schneider - 37. Lundqvist, 39. Nässén, 40. Friberg, 59. Genoway

G-skupina

Växjö Lakers (Švéd.) - SC Bern (Švaj.) 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Góly:
9. Persson (Horák,Shinnimin) - 18. Rüfenacht (Ebbett, Arcobello), 57. Kämpf (Ebbett, C. Andersson)

Cardiff Devils (V. Brit.) - Red Bull Salzburg (Rak.) 2:5 (0:3, 2:1, 0:1)
Góly:
28. Ulmer (Pope, Morissette), 40. Hedden (Pope, Louis) - 11. Heinrich (Cijan), 13. Heinrich (Huber), 16. Hughes (Gazley, VandeVelde), 25. Schiechl (Viveiros, Huber), 57. ŠTAJNOCH (Duncan, Raffl)

H-skupina

HC Škoda Plzeň - HC Lugano 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
Góly:
13. a 44. Němec, 32. Nedorost - 32. Reuille, 38. Klasen

Online prenos: Banská Bystrica - JYP Jyväskylä (hokejová Liga majstrov 2018/2019)

Liga majstrov Skupina H 2018/2019
30. August 2018 o 19:30 | ZŠ Banská Bystrica
B. BystricaB. Bystrica
1:6
60' minúta
Koniec
JyväskyläJyväskylä
Stats
Góly a asistencie: 8. Sýkora (Biro) – 2. Vainio (Tomášek, Turkulainen), 11. Lindroos (Tomášek), 25. Ratinen (Vainio), 26. Rooba, 30. Hytönen (Tuppurainen), 47. Louhivaara (Hytönen). Rozhodca: Bulovec, Štefík – J. Tvrdoň, Jobbágy. Diváci: 1717.
Prenos
Koniec zápasu.
59:58Dnešné stretnutie sleduje 1717 divákov.
59:53Hostia zatlačili Bystričanov, tí sa bránia zubami nechtami aby nedostali v samom závere gól.
59:28Vainio vystrelil spoza kruhu a preveril strelou po ľade Williamsa, ten hokejkou puk vyrazil.
58:27Domáci boli v útočnej tretine, no ani oni nedokázali zakončiť a zamestnať Laurikainena.
57:33Hostia teraz útočia, ale chýba tomu vyložená šanca, Williams nemusí zasahovať.
56:49Gabor v šanci, dostal sa k puku a bol pred Laurikainenom, no hoci dostal puk za neho, nezmestil sa medzi žrde.
56:20Williams mal prácu pri tečovanom puku, už sa hrá uvoľnene z oboch strán, o výsledku je rozhodnuté.
55:35Domáci sa usídlili na chvíľu v útočnej tretine, ale Laurikainen nerieši nebezpečný puk.
54:30Opäť hra upadla do priemeru, je to teraz viac korčuliarske, z jednej strany na druhú.
53:35Hostia už v plnom počte, hra je v strednom pásme, na puku domáci hokejisti.
52:56Miller vystrelil od modrej, Zigo sa snažil tečovať, ale Laurikainen nemal ťažkú prácu.
52:30Domácim sa zatiaľ nedarí usadiť v útočnej tretine, hoci sú v početnej výhode na puku.
51:39Surový vystrelil v presilovke od modrej, ale Laurikainen je pozorný a prerušil hru svojim zákrokom.
51:33Vylúčenie v tíme JYP Jyväskylä (Tomášek – 2 min., príliš veľa hráčov na ľade).
51:12Prečíslenie Banskej Bystrice dvoch na jedného, len Asselinovi nevyšla finálna prihrávka na Failleho...
50:20Domáci majú o niečo viac z hry, ale nevedia si vypracovať nejakú šancu, po ktorej by potešili svojich divákov.
49:30Domáci sú teraz viac na puku, ale nestrieľajú na bránku Laurikainena...
49:00Vylúčenie v tíme HC 05 iClinic Banská Bystrica (Higgs – 10 min. osobný trest, nešportové správanie).
48:29Perrin strieľal z ľavej strany, prudký puk nekončí za Williamsom.
47:52Kubka vystrelil spoza kruhu, tečovaný puk opustil hraciu plochu. Následné buly vyhrali hostia.
47:30Hra sa teraz sústreďuje viac v strednom pásme, oba tímy sa striedajú na puku.
46:25Tím Jyväskylä práve strelil gól! Prevaha hostí pretavená do gólovej podoby, z uhla vyslal puk na Williamsa Hytönen, ten sa dostal za chrbát brankára a za ním číhal pri ľavej žrdi OSSI A LOUHIVAARA – 1:6.
45:38Pokračuje aktivita hostí, fínski hokejisti sú viac na puku, častejšie pred bránkou Bystrice.
44:50Domáci sa ubránili presilovke súpera, ten mal tlak, ale Kalteva ani Perrin v ňom úspešní neboli.
44:27Perrin to skúšal šikovne z pravej strany, ale brankár Bystrice puk vyrazil pred seba a jeho spoluhráči ho následne poslali cez všetky čiary.
43:48Stále pokračuje tlak hostí, brankár Williams sa nenudí medzi žrďami.
43:24JYP ukazuje domácim ako sa má hrať presilovka, hostia v peknom kolotoči, spoza kruhov strieľal Kalteva, ale Williams puk chytil do lapačky.
42:46Vylúčenie v tíme HC 05 iClinic Banská Bystrica (Biro – 2 min., podrazenie).
42:30Fínsky celok v plnej sile a je na puku, i keď v obrannom pásme.
42:00Bystričania sa teraz nedokážu ani len dostať do útočnej tretiny, nie ešte v nej sa aj usadiť... Presilovku nehrajú dobre.
41:15Domáci boli v útočnej tretine, Varga z ľavého kruhu strieľal, ale Laurikainen nekapituluje.
40:30Vylúčenie v tíme JYP Jyväskylä (Honka – 2 min., sekanie).
40:01Začala sa tretia tretina.
40:00Druhá tretina sa skončila.
39:13Bystričania sa dokázali ubrániť početným výhodám súpera, ten nemal výraznejšiu šancu, hoci bol viackrát v tlaku.
38:03Domáci už v štvorici, stále sa bránia tlaku súpera, ktorý hral presilovku o dvoch hráčov, teraz už len o jedného
37:12Vylúčenie v tíme HC 05 iClinic Banská Bystrica (Asselin – 2 min., hákovanie).
37:12Veľká šanca JYP, Rooba je sám pred Williamsom, ale faulovaný ho nedokázal prekonať.
36:48Poriadny presilovkový kolotoč rozkrútili hostia, zvierali domácich v ich tretine, tí sa až teraz oslobodili na chvíľku a môžu prestriedať.
35:54Vylúčenie v tíme HC 05 iClinic Banská Bystrica (Biro – 2 min., hákovanie).
35:46Zigo si nakorčuľoval za dobrým pukom do útočnej tretiny a zakončuje, no Laurikainen zasahuje hokejkou.
35:29Puk teraz opustil hraciu plochu pri striedačkách, buly v strednom pásme vyhral fínsky celok.
34:27Nezáživný a korčuliarsky hokej pokračuje, všetko sa to odohráva viac menej po stranách, pri krajoch, kúsok od mantinelov...
33:37Reklamná prestávka, Bystričania boli v útočnej tretine, ale pri koncovke jedného z ich hráčov puk opustil hraciu plochu.
32:40Dlho sa hrá bez prerušenia, raz útočí jeden celok, potom druhý, ale brankári prácu nemajú.
31:45Stále nevidíme vážnejšiu príležitosť, nebezpečnú strelu na jednej či druhej strane. Barani sa snažia, ale nie je to plodné.
30:50Hra sa teraz prelieva z jednej strany na druhú, je to viac korčuliarske, bez koncoviek.
29:58Tím Jyväskylä práve strelil gól! Fínsky protiútok sa zrodil ešte v oslabení, ale koncovka už v čase, keď z trestnej lavice vyšiel Rooba. Po prihrávke Tuppurainena zakončuje účinne v prečíslení dvoch na jedného pred bránkou Juha – Pekka Hytönen – 1:5.
29:33Domáci sú v útočnej tretine, ale nevysielajú nebezpečný puk na bránku JYP.
28:45Bystričania boli pol minútky v útočnej tretine, pred bránkou operoval Zigo, no puk netečoval za chrbát Laurikainena.
27:56Vylúčenie v tíme JYP Jyväskylä (Rooba – 2 min., príliš veľa hráčov na ľade).
27:30Teraz mohol Ján Sýkora využiť chybu súpera na modrej čiare, bystrický útočník sa dostal pred bránku, no ani na dvakrát Laurikainena nepokoril.
27:05Aj Bystričania sa snažia niečo vymyslieť, no Laurikainen nemusí riešiť nebezpečnú situáciu.
26:20Fínsky celok teraz viac na puku, ale nehrozí už smerom dopredu.
25:11Tím Jyväskylä práve strelil gól! ROBERT ROOBA získal puk na útočnej modrej čiare, prešiel s ním až pred bránku, kde pôlatila na obrancu HC ´05 pekná sťahovačka a na Williamsa i perfektná koncovka – 1:4
24:47Tím Jyväskylä práve strelil gól! Veľmi pekná kombinácia hostí v útočnej tretine, z pravej strany išiel puk od Vainioa na úplne voľného Samuliho RATINENA a ten sa pred odkrytou bránkou nemýlil – 1:3.
24:33Mihálik vyslal takú "jedovku" po ľade od modrej, Laurikainen puk pokryl. Následne strkanica pred bránkou, ale nebude sa vylučovať.
24:10Bystričania majú teraz dobrú fázu zápasu, hýria aktivitou, buly v útočnom pásme vyhrali.
23:23Domáci zostali v útočnej tretine, Faille sa snažil zblízka pokoriť gólmana JYP, ani on nie je úspešný.
23:06Tamáši sa nádherne preštrikoval dopredu a pred Laurikainenom zakončoval, ale neprekonal ho. Veľmi dobrá šanca Banskej Bystrice.
22:13Fínsky celok teraz na puku a snaží sa niečo v útočnej tretine vymyslieť, je to však bez účinnej koncovky.
21:38Andrej Šťastný vystreli spoza protihráča, Laurikainen puk skryl puk do lapačky.
21:18fFnsky celok bol v útočnom pásme, ale nevyslal strelu na Williamsa.
20:50Zatiaľ sa hrá prevažne v strednom pásme, oba tímy sa striedajú na puku.
20:01Začala sa druhá tretina.
20:00Prvá tretina sa skončila.
19:45Fínsky celok je v útočnej tretine, ale s pukom pri mantineli, nedokáže ho posunúť do streleckej pozície.
19:05Hostia síce prevzali iniciatívu, ale na opačnej strane po chybe JYP v strednom pásme išiel dopredu po ľavej strane Tamáši a zakončoval – puk smeroval do bočnej siete bránky súpera.
18:17Oba tímy v plnej sily, presilovku Bystričania nevyužili, nemali v nej šancu.
17:53Až teraz domáci boli v útočnej tretine, no strela Millera od modrej nepatrí do kategórie nebezpečných.
17:05Bystričania sa zatiaľ nedokážu v presilovke usadiť v útočnom pásme a nehrozia tým pádom.
16:16Vylúčenie v tíme JYP Jyväskylä (Ikonen – 2 min., podrazenie).
16:16Bystričania boli opäť v útočnej tretine a snažili sa prekonať Laurikainena, no chýba tomu presnejšia muška.
15:15Domáci na malom výlete v útočnej tretine, ale brankár JYP nemusí zasahovať.
14:22Kuukka zakončuje z pravej strany, viac bol v strede útočného pásme a triafa do žŕdky.
14:09Tuppurainen sa snažil prekonať brankára Bystrice z ľavej strany, ale nebol úspešný, Williams puk pokryl.
13:35Po reklamnej prestávke pokračujeme v hre, JYP neúspešné na buly v útočnom pásme.
13:15Aktivita Fínov neutícha, stále sú viac na puku a tlačia sa dopredu, aj keď Williams nemusí riešiť nebezpečný puk v týchto chvíľach.
12:28Ratinen prešiel do útočného pásma z ľavej strany a preveril kvality Williamsa.
11:47Fíni sú teraz aktívnejší, častejšie hrozia smerom dopredu.
10:49Tím Jyväskylä práve strelil gól! Barani už boli v pätici, ale Tomášek pekne našiel pred bránkou voľného ALEXA LINDROOSA a ten z dvoch metrov zoči – voči Williamsovi nezaváhal – 1:2.
10:35Bystričania teraz dvakrát vyhodili puk z tretiny a oslobodili sa z tlaku súpera.
09:50Fíni sú už v presilovkovom tlaku, zatlačili Bystricu, ale strela Honku od modrej nebola presná.
09:15Domáci sa dobre bránia, sú na puku a ďaleko od svojej bránky.
08:29Vylúčenie v tíme HC 05 iClinic Banská Bystrica (Miller – 2 min., hákovanie).
07:48Belluš sa teraz pokúša skórovať z pravej strany, ale gólman JYP je pozorný.
07:06Banská Bystrica dala gól!
Domácim vyšla rýchla akcia, JÁN SÝKORA si zobral prihrávku od Bira a z pravej strany zakončuje, platil na Laurikainena jeho bekhend. Asistencia: Biro.
06:20Teraz sú pre zmenu hostia pred domácou bránkou, konkrétne Perrin, ale nebol úspešný, reklamuje faul hokejkou od protihráča.
05:31Pekný brejk predviedli Bystričania, po prihrávke Asselina z ľavej strany zakončuje zo stredu útočného pásma voľný Tamáši, ale nemieri presne.
04:30Hra sa postupne vyrovnáva, už sú viac na puku aj domáci hokejisti, prelieva sa to z jednej strany na druhú.
03:35Bystričania sa teraz až dostali pred bránku súpera, ale gólman JYP nerieši nebezpečnú situáciu.
03:00Veľká šanca hostí, Tuppurainen sa ocitol sám pred Williamsom, ale nepokoril ho.
02:00Fíni sú pri chuti, stále majú hernú prevahu a tlačia sa dopredu.
01:09Tím Jyväskylä práve strelil gól! Tlak hostí je zúročený, JUUSO VAINIO mal veľa priestoru pred bránkou a na dvakrát zakončuje úspešne, bekhendová strela znamená – 0:1. Asistencie: Tomášek, Turkulainen.
00:59Veľká šanca hostí, Tomášek sa ocitol zoči – voči Williamsovi, ale gólman Banskej Bystrice podržal svoj tím.
00:43Jokinen podkuruje pred bránkou Bystrice, ale Williams zatiaľ je na správnom mieste.
00:01Stretnutie sa práve začalo.
Odzneli štátne hymny i znelka súťaže, o chvíľu uvidíme úvodné buly zápasu.
Úvodné zostavy:

HC 05 iClinic Banská Bystrica: Williams – Marshall, Mihálik, Kubka, Miller, Biro, J. Brejčák, Košecký – Tamáši, Faille, Asselin – Zigo, T. Surový, Higgs – R. Varga, A. Šťastný, J. Sýkora – Gabor, Češík, Belluš – Giľák

JYP Jyväskylä: Laurikainen – Kalteva, Honka, Kuukka, Vainio, Jokinen, Ikonen, Lindroos – Tuppurainen, Immonen, Perrin – Turkulainen, Tomášek, Jokinen – Ratinen, Hytönen, Louhivaara – Kolehmainen, Lahti, Rooba – Sträka

Rozhodca: Bulovec, Štefík – J. Tvrdoň, Jobbágy.
Pekný podvečer prajem zo zimného štadióna v Banskej Bystrici. Domáci hokejisti nastupujú na prvý zápas v Lige majstrov v základnej skupine a hneď proti obhajcovi trofeje tejto súťaže JYP Jyväskylä.

Banskobystričania v príprave neprehrali ani jeden zápas v riadnom hracom čase. Postupne zdolali Detvu, Graz, Klagenfurt, Tychy a Slovan Bratislava. Zakopli iba s Capitals Viedeň po prehre v predĺžení, no išlo o štvrtý zápas v rade v priebehu piatich dní.

Fínsky súper je však z iného rangu. „Výsledky v príprave treba brať s pokorou a skromne. Cítime, že sme na tom dobre, ale v Lige majstrov nás čakajú súperi z iného rangu. Hrajú iný hokej,“ varuje pred prílišným optimizmom kapitán nášho HC ´05 Tomáš Surový, ktorý sa vracia do zostavy po dlhšej pauze zapríčinenej menším zranením a chorobou. Skúsený 36 ročný center ďalej vraví: „Chceme získať nejaké víťazstvá, minulý rok sme ich mali na svojom konte dve, takže ak tento rok budú tri, dopadne to lepšie. Možno je výhodou, že tentoraz začíname doma, ale súperi sú naozaj veľmi kvalitní. My teda musíme byť na nich pripravení bez ohľadu na to, či hráme doma alebo u nich.“

Uvidíme teda ako dopadne táto konfrontácia ´baranov´ so súperom najsilnejšieho rangu v Európe mimo popredných mužstiev KHL.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 19:30.