BANSKÁ BYSTRICA . Mladí dobrovoľní hasiči zo Šalkovej nedosiahli tento rok toľko víťazstiev ako vlani. Tohtoročnú sezónu však hodnotia ako úspešnejšiu a to vďaka lepším časom a iným úspechom, ktoré dosiahli. Hoci sa rok od roka detské hasičské tímy zlepšujú, v banskobystrickom okrese nemajú Šalkovčania konkurenciu.
Začiatky neboli ľahké
Cez leto sa na štartovú čiaru na súťažiach stavia osem detí, v jesenných kolách súťaží a v zimnej halovej lige sú to päťčlenné tímy. Na starosti ich má tréner Michal Mydliar, ktorý sa príprave mládeže venuje štvrtý rok.
Začiatky boli pre neho neľahké a to nie len preto, že sa deťom venuje prakticky sám. „Začiatky boli ťažké aj v budovaní rešpektu aj v učení sa pravidiel. Dostal som sa k tomu zo dňa na deň a všetky pravidlá som si musel načítať.
Prvá sezóna aj tak vyzerala,“ spomína tréner detí Michal Mydliar. Po tréningoch a príprave šalkovské deti vyhrali banskobystrickú okresnú súťaž, ktorá im zabezpečila postup na krajskú súťaž. „Na okrese sme boli prví ale všetko sme pokazili,“ hovorí mladý hasič Tomáš Škamla. Postupný pokles hasičov v regióne bol citeľný aj na okresnej súťaži v Hiadli.
Stále majú rezervy
Okrem okresnej súťaže deti predviedli svoje schopnosti na ďalších ôsmich súťažiach. Najradšej však paradoxne nespomínajú na súťaž v Šalkovej, kde sa im ako dvom domácim tímom podarilo umiestniť sa na prvom a treťom mieste. „Súťaž v Bartošovej Lehôtke bola významná, ale druhé miesto nebolo také dobré. Domáce deti sú silní súperi a vždy je tam silná konkurencia. Ale porazili sme najväčších súperov, teda deti z Bartošovej Lehôtky,“ prezradil hasič Tomáš Škamla.
Úspechy a bojovnosť miestnych detí si všimli aj organizátori medzinárodnej hasičskej súťaže v Spišskej novej vsi, kde ich pozvali spolu s niekoľkými ďalšími slovenskými tímami. „Bolo tam pár tímov zo Slovenska, Česka a Maďarska. Skončili sme na šiestom mieste ale to len pre zbytočné chyby,“ vysvetlil tréner Mydliar. Rozdiel medzi slovenskými a zahraničnými tímami videli deti nielen na úrovni ich prípravy ale najmä na ich disciplíne.
Disciplíny sú náročné
Hasičský šport nie je len kolektívnou záležitosťou. Existuje viacero disciplín, v ktorých si svoje sily môžu zmerať jednotlivci. Jednou z nich je beh na šesťdesiat metrov s prekážkami, akými je bariéra a kladina. Počas behu je potrebné aj zapájať hadice. „Prvá takáto súťaž, ktorej sme sa zúčastnili bola vo februári v Banskej Bystrici a Lucia Šalamúnová dopadla tak, že sa hneď svojim časom kvalifikovala na celoslovenské kolo bez toho aby musela ísť na ďalšie súťaže,“ pochválil tréner svoju zverenkyňu.
Tréningy pred touto súťažou takmer vôbec nemali. „Pred súťažou mala Lucia polhodinový tréning. Bola jediná zo šalkovských detí, ktorá sa kvalifikovala,“ doplnil tréner. Na celoslovenskom kole obsadila Lucia Šalamúnová v konkurencii vyše tridsiatich dievčat prekvapivé štrnáste miesto. „Slovenské kolo bolo vo Svite. Pršalo a krútila sa tam búrka. Beriem to ako úspech,“ povedala Šalamúnová, ktorá sa podobnej súťaže zúčastní v septembri.
Kamarátstvo ich spája
Láska k športu však nie je jedinou vecou, ktorá tieto deti spája. „Všetci sme kamaráti,“ povedal mladý hasič Martin Šípka. Tréningy a súťaže často sprevádza smiech a zábava. „Keby sme sa nepoznali, nevedeli by sme o druhom nič tak by sme nemali také výsledky,“ myslí si Tomáš Škamla. Na tohtoročných deviatich súťažiach stáli na pomyselnom stupni víťazov na šiestich z nich. Tak ako v každom kolektíve, aj medzi deťmi to niekedy zaškrípe. „Najviac sa hádame keď skúšame nové veci a každý má k tomu iný názor. Nevieme sa dohodnúť,“ ozrejmil Martin Šípka.
Svoje nedostatky vidia deti v nepravidelnej dochádzke na tréningy. „Niektorí nechcú chodiť na tréningy, len na súťaže a to je chyba. Keby sme viac trénovali, našli by sme hneď kde sú chyby. Proste malé chybičky robia veľké chyby,“ tvrdí hasič Škamla. Neúčasť na tréningu si vedia vytmaviť. „Ak nechodí niekto na tréning a pokazí niečo na súťaži, máme mu čo vyčítať,“ uzavrel Tomáš Škamla.
Letnou sezónou však nekončia. „Čakajú nás náročné súťaže. Potrebujeme druhýkrát obhájiť pohár na jesennom kole hry Plameň v Brusne. Na prelome rokov bude Pohronská halová liga, kde tiež budeme obhajovať prvenstvo,“ prezradil plány tréner Mydliar. Dlhodobejšie plány sú však podľa neho dôležitejšie. „Základ je spropagovať tento šport. Za chvíľu odíde z desaťčlenného detského tímu sedem z nich do dorastu. Potrebujem prilákať k tomuto športu viac detí.
Problém je, že v Šalkovej zrušili základnú školu. Detí je tu dosť, len tie čo chcú, sú malé a rodičom sa nedá nosiť ich stále sem a starším deťom sa nechce,“ povedal tréner detí Michal Mydliar. Všetci sa však zhodnú, že budúci rok chcú byť opäť lepší ako túto sezónu. Pomôcť im má aj kondičná trénerka, ktorá sa bude mladým šalkovským hasičom venovať celú zimu.
Autor: Vanesa Čierna