ĽUBIETOVÁ. Na banskom náučnom chodníku na Podlipe v Ľubietovej pribudne zakrátko nová zaujímavosť. Nad Dedičnou štôlňou stál v minulosti banský gápeľ na odčerpávanie vody a toto dômyselné technické zariadenie predkov sa sem opäť vráti. Do jeho budovania sa pustilo občianske združenie Libetha v spolupráci s obcou a banským spolkom.
Starosta obce Pavel Zajac hovorí, že sa zachovala iba veľmi malá dobová kresba pôvodného gápľa, zostroja ho preto podľa nákresov stredovekého učenca Georgia Agricolu.
V týchto dňoch už na dômyselnom zariadení naplno pracujú.
„Chceme, aby gápeľ na pôvodnom mieste nielen stál, ale aby aj fungoval. Je to celkom iné, ak majú ľudia predstavu, čomu takéto zariadenie slúžilo a ako fungovalo,“ dodal.
Na stretnutí banských miest už má fungovať
Hlavný skelet by chceli mať hotový do konca roka a v nasledujúcich mesiacoch ho chcú rozhýbať. „Na jar budúceho roka sa v Ľubietovej uskutoční Stretnutie banských miest a obcí a dovtedy by sme chceli mať práce ukončené,“ dodal.
Predsedníčka združenia Libetha Dagmar Zajacová hovorí, že to bude ďalší príspevok k prezentácii banských tradícií obce.
V srdci ľubietovského baníctva
Náučný chodník v lokalite Podlipa má niekoľko zastavení a k zaujímavostiam patrí aj fakt, že sa tu dá nájsť 52 druhov rôznych minerálov, čo je na Slovensku výnimočné. Banský chodník má prevýšenie 200 metrov a z veľkej časti vedie obrovskou banskou haldou, porovnateľnou svojim rozsahom so špaňodolinskou. Počas päťstoročnej ťažby medi sa jej tu vyťažilo okolo 25 tisíc ton.
Na Podlipe, ktorá bola v minulosti typickou banskou osadou, sa nachádza 18 štôlní, spojených dedičnou štôlňou. K najhodnotnejším minerálom patrí libethenit, ktorý po prvý raz opísali práve tu, ale aj langit, či mrazekit.
Cenný minerál libethenit, ktorý vzniká ako sekundárny minerál na medených ložiskách, po prvý krát opísali práve v Ľubietovej neďaleko Banskej Bystrice. Podľa tohto bývalého kráľovského mesta, dnes obce, dostal aj meno. V roku 1823 ho podľa Ľubietovej pomenoval mineralóg August Breithaupt.