BANSKÁ BYSTRICA .V poradí už 361. Radvanský jarmok okrem prezentácií remesiel a ľudových súborov priniesol aj novú tradíciu. Práve v sobotu sa na Námestí SNP v Banskej Bystrici stretli stovky ľudí z celého Slovenska aj zo zahraničia, aby si uctili tradičný slovenský odev.
Zaplnené banskobystrické námestie oslavovalo slovenský Deň kroja. Sobotou sa tak započala tradícia, ktorá odkazuje na slovenské korene a na našu minulosť. Iniciátorkou tohto dňa je riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková, netradičnú akciu organizoval časopis Slovenka spoločne s mestom Banská Bystrica.
„Bol to môj sen zaplniť toto námestie krojovanými ľuďmi. Dnes sa môžeme venovať folklóru na sto percent,“ povedala Reháková.
Námestie SNP spájala jedna idea. „Myšlienkou tohto podujatia je dať úctu predkom a tomu, čo nám odkázali. Keď sa zamyslíme nad každým krojom z každého kúta, vieme v akých podmienkach ľudia žili, vieme ako sa radovali a v akých podmienkach smútili. Našou povinnosťou je živiť to a je to potrebné aj ako odkaz pre budúce generácie,“ vysvetlila Mária Reháková, ktorá má k Banskej Bystrici blízko, keďže sama je z Radvane.
Dôvod na radosť
Podobne videl podujatie aj predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora. „Som rád, že sa tu spoločne stretávame. Myšlienka stretnúť sa v kroji je krásna. Pretože Slovensko je krásna krajina. Sme hrdí na to, čo nám naši predkovia odovzdali,“ myslí si predseda Sýkora. Význam slovenského dňa kroja však podľa neho môže byť väčší. „Ďakujem tým, ktorí si ušili kroj, požičali kroj a prišli. Pretože ak budeme hrdí na našu minulosť, budeme hrdí aj na našu súčasnosť a budeme robiť všetko preto, aby sme kráčali ďalej a rozvíjali mestá a obce a rozvíjali aj našu krajinu,“ uzavrel Sýkora.
„Sme radi, že pri príležitosti 70. výročia Slovenky môžeme založiť takú výnimočnú tradíciu ako slovenský deň kroja. Slovenka je časopis, ktorý spája generácie. A folklór je fenomén nášho národa. Folklór takisto spája generácie,“ uviedla Reháková. To, že sa na Námestí SNP spojili nielen generácie ale aj rôzne slovenské mestá a dediny prezradili nárečia, ktorých bolo počuť na námestí mnoho. Okrem Banskobystričanov prišli aj nositelia krojov z Očovej, Nových Zámkov, Golianova alebo neďalekých Strelník.
Po kroji siahli aj premiér a bystrický primátor
Medzi účastníkmi nechýbali folklórne súbory, akým bola napríklad legendárna Lúčnica. Slovenského dňa kroja na Radvanskom jarmoku v Banskej Bystrici sa zúčastnili viaceré osobnosti. Okrem predsedu vlády Petra Pellegriniho, ktorý prišiel v kroji, nechýbala ani ministerka kultúry Ľubica Laššáková.
V kroji prišiel aj primátor Banskej Bystrice Ján Nosko. Na otázku či v kroji chodí aj na zasadanie mestského zastupiteľstva odpovedal nápadito. „Zatiaľ nie, ale začnem nad tým uvažovať. Takto by mohla zasadať aj vláda Slovenskej republiky,“ povedal primátor mesta Nosko.
Počas dňa venovaného slovenskému tradičnému odevu sa nezabudlo ani na už zosnulého folkloristu Štefana Nosáľa. Na pódiu hovoril aj jeho spolužiak Milan Križo. Námestie zaplnené stovkami ľudí v krojoch ho dostalo. „Keby ste vedeli ako plesá moje staré srdce keď to vidí. Som nesmierne šťastný, že som sa dožil tejto chvíle,“ priznal Milan Križo.
Autor: Vanesa Čierna